Çevre temizliği her daim önemlidir. Bunu sağlamak içinse pek çok malzeme kullanılır. İster evinizde ister işyerinizde olsun, bu malzemeler arasında en sık kullanılanı elektrikli süpürge oluyor. Çünkü çok geniş alanları kısa sürede süpürmeyi sağlıyor.

Yüzlerce çeşidi bulunan elektrik süpürgelerinin ilki 1800’lerde Londra’daki bir fuarda sergilenen toz kaldırma makinesiydi. Evet, bu makine önce tozları uçuruyor ardından da sahip olduğu metal bir kutuda topluyordu. Gelişen teknolojiyle birlikte bu durum tam tersine evrildi. Hatta toz kaldıran makineler kötü elektrik süpürgesi sınıfına konulup artık tercih edilmiyor. Şimdinin ileri teknoloji elektrik süpürgeleri tozu ve hatta mikropları bile hapsediyor.

ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE ÇEŞİTLERİ

Günümüzde pek çok çeşidi bulunan elektrikli süpürgeler fiyatlarına göre ayrılsa da, aslında öncelikle iki sınıfa bölünüyorlar: Elektriğe bağlı çalışanlar ve şarjlı çalışanlar. Şarjlıların tüm evi temizlemek için olmasa da küçük alanlarda kısa süreli temizlik için kullanılanlarına dikey şarjlı süpürge deniyor. Koltuk ya da masa gibi küçük alanlar içinse el süpürgeleri kullanılıyor.

Ancak en iyi elektrik süpürgesi modelini seçerken asıl farklılığı torbalar ve filtreler oluşturuyor. Kullanım alanına ve kişinin hassasiyetlerine göre farklı modeller arasında tercih yapmak mümkün.

Toz Torbalı Elektrik Süpürgeleri

Piyasadaki elektrik süpürgesi modellerinin çoğu toz torbalıdır. Yaygın bir kesim tarafından tercih edilir. Süpürme işlemi sırasında toplanan toz ve pislikler makinenin içinde yer alan torbaya hapsediliyor. Torba dolduğunda ise kolayca çıkarılıp yerine yenisi takılabiliyor. Fiyat olarak da diğer çeşitlere göre daha uygun oluyor.

Toz Torbasız Elektrik Süpürgeleri

Bu tür elektrik süpürgeleri, temizlenen bölgedeki toz ve pislikleri sahip olduğu bir hazneye toplar. Genellikle içindekileri dışarıdan görebileceğiniz bu bölge, yaptığınız temizliğin kanıtı niteliğinde sayılabilir. Makinenin haznesi dolduğunda kapağını açıp içindekileri kolayca çöpe boşaltabilirsiniz. Torbasız elektrikli süpürgelerin en önemli avantajı ise torba satın almanıza gerek kalmamasıdır.

Su Filtreli Elektrik Süpürgeleri

Bir nevi torbasız süpürge çeşididir. Ancak kirleri topladığı hazneye su konulması gerekir. Temizlik sonunda ise bu su mutlaka boşaltılmalıdır. Çünkü suyun içinde kalan mikroplar zararlı hale dönüşebilir. Diğer elektrikli süpürge çeşitlerine göre ebatları daha büyüktür. Bu açıdan kullanımı zor olabilir. Ancak sade kuru zemini değil, ıslak zeminleri de temizleyebildiğinden tercih edilmektedir. Pek çok modelinde halı ve koltuk yıkama özelliği de bulunduğundan tercih edilir.

Siklonik Süpürgeler

Gelişmiş teknoloji ürünü olan siklonik elektrik süpürgelerinde ne torba ne de su kullanılıyor. Tıpkı torbasız elektrik süpürgelerinde olduğu gibi, bu makinelerde de tozlar haznede toplanıyor. Yeni teknolojisi sayesinde süpürgenin emiş gücü yıllar geçse de azalmıyor, filtresi hiç bozulmuyor. Ancak diğerlerine göre fiyatı ve çalışırken çıkardığı ses daha yüksek oluyor.

ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

İhtiyacınıza uygun bir elektrikli süpürge seçebilmek için dikkat edilmesi gereken pek çok unsur mevcut. Bunlar arasında öne çıkanlar şu şekilde:

 1. Watt Gücü

Elektrik süpürgesi satın alırken watt’ın yüksek oluşu süpürgenin iyi olduğunu göstermez. Sadece kullanılırken çektiği elektriği belirtir. Süpürgenin iyi olup olmadığını anlamanız için emiş gücüne bakmalısınız. Bu da airwatt terimiyle gösterilmektedir.

 1. Pratiklik

Bazı elektrik süpürgeleri hantal ya da çok büyük olabiliyor. Seçim yaparken kullanacağınız bölgede rahat edip etmeyeceğinize dikkat edin. Aynı şekilde süpürgenin ağırlık ve hortum boyu gibi konularının da kişiye özel bir durum olduğunu unutmayın.

 1. Filtreler

Temizlenecek bölgede bulunanların astım hastalığı ya da alerji sorunları varsa elektrikli süpürgenin filtresi buna uygun olarak seçilebilir. Örneğin son teknoloji ürünlerinden HEPA Filtre, tercih edilebilir. “High Efficiency Particulate Arresting” kelimelerinin kısaltmasından oluşan filtre çeşidi Türkçede “Yüksek etkinlikte partikül yakalayıcı” olarak anılıyor. Havadaki partikül ve tozları yüzde 85 oranında ayrıştırarak makine içerisinde tuttuğundan tercih edilir.

 1. Aparatlar

Bir elektrikli süpürgenin kendisinden sonra en önemli bölümü aparatlarıdır. Alacağınız modelin kaç çeşit aparatı olduğuna dikkat ederek ihtiyacınıza göre seçim yapmalısınız.

 1. Yaygın ve Kaliteli Teknik Servis

Alacağınız markanın size yakın noktalarda teknik servisi olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca en iyi elektrik süpürgesi yorumlarına bakarak da, satış sonrası hizmetlerinin kalitesini öğrenebilirsiniz.

En İyi Elektrikli Süpürge Modelleri Tavsiyeleri

En iyi elektrik süpürgesi 2019 rehberimizde sizin için farklı markaların öne çıkan modellerini araştırdık.

Elektrikli Süpürge Philips Marathon Ultimate Torbasız fc9932/07

philips-marathon ultimate en iyi elektrikli supurge

Marka: Philips
Model: Marathon Ultimate Torbasız fc9932/07
Ses Seviyesi: 75 dB
Motor Gücü: 650 watt
Toz Haznesi: Var
HEPA Filtre: Yok
Toz Hacmi: 2,2 litre
Garanti Süresi: 24 ay

Bu ürünü Trendyol’dan online satın alabilirsiniz.

satın al

Yeni model elektrikli süpürge Philips Marathon Ultimate Torbasız, sahip olduğu özel PowerCyclone 8 teknolojisi ile tozu ve havayı çok iyi bir şekilde ayırıyor. A enerji sınıfına sahip model, özellikle sert zeminlerde üstün performans sergiliyor. Alerji filtresi yardımıyla tozun %99,90’ından fazlasını çekebilen modelde haznenin daha rahat temizlenebilmesi için Ekstra Ergonomik Toz Haznesi bulunuyor. Ürün, sahip olduğu akıllı teknoloji sayesinde hareket ettirmediğiniz zamanlarda kapanarak enerji tasarrufu sağlıyor.

Elektrikli Süpürge Arçelik Tornado Ergo S 4920 Toz Torbalı

arçelik tornado ergo en iyi elektrikli süpürge

Marka: Arçelik
Model: Tornado Ergo S 4920 Toz Torbalı
Ses Seviyesi: 72 dB
Motor Gücü: 430 watt
Toz Torbası: Var
HEPA Filtre: Yok
Toz Hacmi: 3,5 litre
Garanti Süresi: 24 ay

Toz torbalı elektrik süpürgesi modellerinden Arçelik Tornado Ergo S 4920, sahip olduğu antibakteriyel katkılı toz torbası ile sağlık açısından da fayda sağlıyor. Hem yatay hem de dikey durabilen ve ağırlığı oldukça hafif olan model, özellikle dar alanlarda kullanım kolaylığı sağlıyor. Filtresi yıkanabilen elektrik süpürgesi, gereksiz masrafları önlüyor.

Elektrikli Süpürge Bosch BGS7PERF5 Toz Torbasız

bosch bgs7perf5 elektrikli süpürge tavsiye

Marka: Bosch
Model: BGS7PERF5 Toz Torbasız
Ses Seviyesi: 69 dB
Motor Gücü: 750 watt
Toz Haznesi: Var
HEPA Filtre: Var
Garanti Süresi: 24 ay

Bu ürünü Trendyol’dan online satın alabilirsiniz.

satın al

A sınıfı enerji verimliliğine sahip Elektrikli Süpürge Bosch BGS7PERF5 Toz Torbasız, kendi kendini temizleyen filtreleme sistemi sayesinde filtre yıkama derdine son veriyor. Özellikle alerji sorunu olanların tercih ettiği HEPA Filtresi bulunan modelde filtre değişimine de gerek kalmıyor. Ürünün bir diğer iyi özelliği, sahip olduğu SilenceSound System. Sessizlik konseptine göre tasarlanan süpürgede ses izolasyon malzemeleri kullanılmış.

Elektrikli Süpürge Dyson Cinetic Big Ball Animal Pro 2 Toz Torbasız

dyson cinetic en iyi elektrikli süpürge

Marka: Dyson
Model: Cinetic Big Ball Animal Pro 2 Toz Torbasız
Ses Seviyesi: 80 dB
Motor Gücü: 700 watt
Toz Haznesi: Var
Toz Torbası: Yok
HEPA Filtre: Var
Garanti Süresi: 60 ay

Bu ürünü Media Markt’tan online satın alabilirsiniz.

satın al

Siklon teknolojisini ilk bulan marka olan Dyson’ın bu modelinde de tabii ki bu teknoloji mevcut. Yani, tozları haznede hapsediyor ve dışarı kaçmalarını engelliyor. Toz haznesini temizlemek de oldukça hijyenik, bir düğmeye basmanız yeterli oluyor. Dyson Cinetic Big Ball Animal Pro 2, adından da anlaşılacağı üzere özellikle evcil hayvan besleyenlerin tercihi oluyor. Sahip olduğu özel başlıkla tüm tüyleri rahatlıkla topluyor.

Elektrikli Süpürge Rowenta RO8233 Silence Force Extreme Cyclonic 900W Torbasız

rowenta ro8233 en iyi elektrikli süpürge

Marka: Rowenta
Model: RO8233 Silence Force Extreme Cyclonic 900W Torbasız
Ses Seviyesi: 68 dB
Motor Gücü: 1000 watt
Toz Haznesi: Var
Toz Torbası: Yok
HEPA Filtre: Var
Garanti Süresi: 24 ay

Multisiklon teknolojisi sayesinde toz ve kiri kolayca haznesine hapseden ve dışarıya bırakmayan Rowenta RO8233 Silence Force Extreme Cyclonic 900W Torbasız elektrik süpürgesi, Silence Force özelliği ile diğerlerine göre 4 kat daha sessiz çalışma vadediyor. Bu özelliği ile sessiz elektrikli süpürge konusunda üst sıralarda yer alıyor. Enerji tasarrufu yapmak isteyenler için ECO modu bulunan modelde HEPA Filtresi ile istediğiniz hijyene ulaşmanız mümkün.

0 Shares:
8 yorum
 1. Eskiden gırgır vardı 🙂 ağır Demir bir gövde, demir aksam sap ve halı üzerinde annelerimiz bir sağa bir sola giderek evin her tarafını temizlerdi. Sesi azdır gırgır diye bir ses çıkarırdı başka bir ses çıkmazdı 🙂 ama şimdi onlar tarih oldu yerine son teknoloji ürünleri elektrik süpürgeleri çıktı. Mantık yerdeki toz pislik her neyse vakumlu haznesini almak ama bunun da birçok çeşidi var halıyı katmanından tutun da kendisini temizleyen filtresi ne kadar siz yeter ki paradan haber verin en iyisini alırsınız bizim evde torbasız hazneli olan elektrik süpürgesi var haznesi 2 günde doluyor sürekli boşaltmak zorunda kalıyorum ayrıca toz filtresini ayda bir çıkarıp yıkıyorum bu sayede adamakıllı temizlik yapıyor diğer durumlarda çekmiyor ve temizlik yapmıyor aslında alacaksan kendini temizleyen den alacaksın hiç uğraşmadan yıllarca kullanırsın.

 2. Paran varsa Miele, biraz ekonomik olsun dersen Nilfisk yahut Karcher. Bu işin kralları bunlar.

 3. Miele aldım. Üstelik en iyi olan versiyonunu. İki yıldır kullanıyorum. Verdiğim her kuruşa çok pişmanım.

  1. Neden acaba bende arastieiyorum supurge o yuzd3n sordum miele iyi derler de tavsiyeniz nedir.

 4. Electrolux PC91-GREET Pure C9 650W 4AAAA’LI Torbasız Elektrikli Süpürge gerçekten işini süper yapan mükemmel makina fiyatına göre şuan indirimde 1299 tl sadece teleskopik boru ve hortumu biraz kaliteziz gibi ama makina gayet iyi tavsiye ederim

 5. En iyiyi bilmem, fakat Rowentanin silence force modelini kullaniyorduk. Performansi düşünce yeni süpürge alalim dedik ve maalesef %50 indirimden yine rowenta aldik. 2 yilda süpürge cöp.
  Rowenta almayinda ne alırsanız mutlaka daha iyi olacaktır.

 6. kARCHER tavsiye ederim şu ana kadar aldığım 8. süpürge 6 yıldır kullanıyorum performansında en ufak bir düşme olmadı profosyonel temizlik markası zaten.kullandığım diğer süpürgelerde ilk yıldan sonra performansı ilk aldığım gün gibi olmuyordu ama bunda hiç bir değişiklik olmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
weewell whc730 en iyi buhar makinesi
Devamı

En İyi Buhar Makineleri Tavsiyeleri

Buhar makineleri veya bir diğer adıyla hava nemlendiriciler havanın neden olduğu kuruluğu engellemenin en kolay çözümü olarak ilgi…
en iyi vantilatör
Devamı

En İyi Vantilatör Markaları

Sıcak havalarda nefes alabilmek ve biraz serinlemek isteyenler vantilatör kullanmayı tercih ediyorlar. Havayı çevirerek yarattığı esintiyle bunaltıcı sıcaklarla…
en iyi ateş ölçer
Devamı

En İyi Ateş Ölçer Tavsiyeleri

Ateş ölçerler, hayatımıza girdiğinden beri sağlık alanında kullanışlı bir alet olmuştur. Kolay bir şekilde ateşinizin kaç derece olduğunu…
en iyi katı meyve sıkacağı
Devamı

En İyi Katı Meyve Sıkacağı Tavsiyeleri

Hastalıklardan korunmak ve yaşam kalitenizi arttırmak için ise bağışıklık sistemini mümkün olduğunca güçlü tutmak gerekiyor. Daha ayrıntılı bir…
Devamı

En İyi Beyaz Eşya Markaları

Genel olarak yeni bir ev kurarken ilk akla gelen ihtiyaçlardan biri beyaz eşya grubu ürünler. Hem maliyetlerinin bütçelere…