Özellikle doğa sever gezginlerin en popüler eşyalarından biri olan kamp çadırları son yıllarda giderek daha çok ilgi görüyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri de tatil anlayışlarının değişerek teknolojiden biraz uzaklaşabilmek isteğinin artması şüphesiz. Evinin bahçesinde çadır deneyimi yaşamak isteyen ailelerden deniz kenarında ekonomik bir tatil yapmak isteyen tatilcilere, dağlara tırmanıp doğayla iç içe yaşamak isteyen maceraperest dağcılardan her gün başka bir yerde geceleyip uzun seyahatler yapmak için yola çıkan seyyahlara kadar geniş bir tüketici kitlesine hitap eden çadırlar tabiri caizse peynir ekmek gibi satılıyor.

Çadır Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İlk defa çadır alacak olan okuyucularımız piyasada satışa sunulan onlarca çadır marka ve modeliyle karşılaştığında hangisini alması gerektiği konusunda kararsızlık yaşayabilir. Bu da çok doğal çünkü sadece çadır deyip geçmenin mümkün olmadığı bir karar vermek üzere olduklarını biliyorlar.

Doğada eviniz olacak, sizi hava şartlarından koruyabilecek, istenmeyen misafirlerle aranızda bir bariyer olabilecek, kişisel yaşamınızı sürdürebilmenize ortam sağlayacak ve sizinle birlikte eşyalarınızı da muhafaza edecek olan çadırınızı alırken dikkat etmeniz gereken pek çok ayrıntı bulunuyor. Bunların başında da sağlamlık, hafiflik ve kolay kurulum geliyor. Kolay taşınarak, kısa sürede kurulabilecek çadırlar tüm çadır tipleri için en önemli detaylar oluyor. Sonrasında kaç kişilik bir çadıra ihtiyacınız olduğunu hesaplayıp hem bu çadırda kalacak herkesi hem de eşyaları alacak büyüklükteki çadıra karar vermeniz gerekiyor.

Bu ayrıntıya da karar verdiyseniz çadırı kullanacağınız veya kullanmak isteyeceğiniz mevsime karar vermeniz gereken zamana gelmiş sayılırsınız. Çadırlara bakarken modellerin yazlık, 3 mevsim, 4 mevsim, yüksek irtifa, pop-up gibi kategorilere ayrıldığını görebilirsiniz. İçlerinden çadır kullanım alışkanlığınıza en uygun olan tipi de seçerek ihtiyaç duyduğunuz çadırın sahip olması gereken tüm nitelikleri belirlemiş oluyorsunuz. Artık bütçenize ve kullanım alanınıza en uygun çadırlara göz atıp en iyi çadır markaları arasında bir tercih yapabilirsiniz.

En İyi Çadır Tavsiyeleri

Kullanıcı memnuniyeti yaratan ve en çok tavsiye edilen kamp çadırları arasından sizler için seçtiğimiz en iyi çadır markalarını en iyi çadır tavsiyeleri listemizde görebilirsiniz.

Husky

husky çadır

Avrupa’da en çok satan çadır markalarından biri olan Husky Çekya’da üretiliyor. Geniş bir satış ağı bulunan marka tek kişilik hafif çadır modellerinden 4-5 kişilik aile çadırlarına kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip. Aynı zamanda yazlık çadırlardan 5 mevsim çadırlara kadar da üretim yapan Husky kampçıların vazgeçemediği popüler markaların başında geliyor. Ülkemizde kullanıcıların genel olarak yöneldiği Husky modelleri arasında Bizon, Beast, Brime, Boston öne çıkıyor.

Vaude

vaude çadır

Dünyada en popüler markalardan biri olan Vaude çadır modelleri Türk çadır kullanıcılarından da büyük ilgi görüyor. Dayanıklı, hafif ve çok seçenekli Vaude çadır modelleri hem yazlık hem kışlık alternatiflerinin yanı sıra araç tipi çadırlarıyla da son yıllarda çok tercih ediliyor. Low Chapel, Space, Mark, Drampo ve Odyssee modelleri Vaude kalite ve güvencesiyle üretilerek çok sayıda kullanıcı tarafından en beğenilen kamp çadırları arasında bulunuyor. 

Marmot

marmot çadır

Dünya markalarından bir diğeri olan Marmot, 1974’den beri dağcılık alanında ihtiyaç duyulan tipte sağlam, hafif ve güvenilir çadır modelleri üretiyor. Tüketicisinden de sadakat gören marka çizgisini bozmadan üretim yapmaya devam ederken yenilenen modelleriyle sektördeki yerini korumayı da başarıyor. Türk kullanıcı tarafından genellikle Alvar, Tungsten ve Thor modelleri tercih ediliyor.  

Ferrino

ferrino çadır

Çadırlarının sağlam, kullanışlı ve güvenli olmasıyla beğenilen İtalyan markası Ferrino özellikle dağcılık alanında faaliyet gösteren kişiler tarafından tercih ediliyor. Eğer uzun ömürlü bir yatırım yapmak isterseniz ultra hafif modellerden geniş bir alan olanağıyla öne çıkan aile çadırlarına kadar çok seçeneği bulunan Ferrino marka çadırlar arasından ihtiyacınıza uygun olan bir modeli düşünebilirsiniz. Pjantom, Nemesi, Force, Tenere, Snowbound ve Monster modelleri ülkemizde en çok tercih edilen modeller oluyor. 

High Peak

high peak çadır

Alman markası High Peak tünel ve aile tipi çadırlarıyla çok beğeniliyor. Marka kurulum gerektirmeyen çadırlardan kalabalık grup çadırlarına kadar uzanan bir segmentte oldukça çok çeşitle üretim yapıyor. Beaver, Monodome, Nevada, Rapido ve Kiruna modelleri çok tercih edilen marka rakiplerine oranla nispeten ekonomik çözümleriyle tüketici sadakati yaratıyor. Kurulum konusunda uğraşmak istemeyen kullanıcının tercihi olan Pop-Up çadırlardan Campo ve Hyperdome serileri de özellikle yaz aylarında çadır deneyimi yaşamak isteyen ailelerin veya festivallerde kamp atacak olan gençlerin ilgisini çekiyor.

Coleman

coleman çadır

Amerika’nın en sevilen çadır üreticilerinden biri olan Coleman 1950’den beri çadır üreten tecrübeli bir marka. Kolay kurulumuyla da öne çıkan Coleman çadırları dome, cabin, tunnel tarzlarının yanı sıra modifiye edilmiş dome modelleri ve özel dizaynlı çadır modelleriyle de ilgi görüyor. Kalabalık gruplara doğada konaklama olanağı sunan Coleman çadırlar da markanın en beğenilen ürünleri arasında yer alıyor. Ülkemizde en çok ilgi gören modelin nispeten ekonomik fiyatlı 2-3 kişilik Coleman Sundome modeli olduğunu söyleyebiliriz.

QUECHUA

QUECHUA çadır

Ülkemizde çok bilinen Quechua Decathlon çadır markası olarak da tanınıyor. Fransız markası olan ve kurulum gerektirmeyen çadır modelleriyle büyük ilgi gören Quechua genellikle günübirlik kamplar için tercih ediliyor. 1-2 kişilik modellerden 4-5 kişilik modellere kadar seçeneği bulunan Quechua’nın Arpenaz ve Fresh&Black modelleri ülkemizin en çok satanları oluyor.

En iyi Termos yazımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz