En İyi 10 Kedi Maması Tavsiyesi

Evcil dostlarımızın sağlıklı ve uzun ömürlü olmaları için en önemli ayrıntılardan biri de yedikleri mamaların kalitesidir. Petshop raflarında ve pek çok internet sitesinde oldukça fazla sayıda marka değişik çeşitleriyle yer alıyor. Dolayısıyla kedi severler için bu kadar alternatif arasından seçim yapabilmek zorlaşıyor.

Evdeki veya sokaktaki patili dostlarımızı beslemek için alabileceğiniz en kaliteli kedi maması markalarını derlediğimiz yazımızın, bu konuda sizler için önemli bir rehber olacağını düşünüyoruz. Yazımızda en iyi kedi mamaları listesi ile birlikte mama seçiminden besleme önerilerine kadar pek çok ipucu yer alıyor. Ayrıca içeriğimizde en iyi yavru kedi maması tavsiyelerini de bulabilirsiniz. 

SıraModelİçeriğiSYblog Puanı
1Hill’sBalık10/9.6
2Royal CaninKümes Hayvanı, Mısır10/9.5
3Pro PlanSomon Balığı10/9.8
4N&DNar, Tavuk10/9.4
5OrijenBalık, Hindi, Tavuk10/9.5
6La VitalKuzu10/9.4
7ACANAKarışık10/9.2
8SchesirDeniz Ürünleri, Ton Balığı10/9.1
9Brit CareTavuk10/9.4
10GimcatTavuk10/9.4
Kedi Maması Tavsiye Listesi

Tavsiye Edilen En İyi 10 Kedi Maması Markası

Patili dostunuz için güvenle kullanabileceğiniz markalar arasından en çok kullanılan ve geri dönüşleri iyi olan en iyi kedi mamaları listeledik.

İşte 2023 yılının en iyi kedi mamaları…

Hill’s

Uzun ve mutlu bir yaşam için mükemmel lezzetli ürünler üreten marka, yüksek protein içeren mamalarıyla en iyilerden birisi olmayı başarıyor.

Üstün LezzetYüksek Fiyat
Yüksek Protein
Bağışıklık Sistemini Destekler

Ürün Detayı

Kedilerin hayatını değiştirecek kalitede mamalar üreten Hill’s, geniş ürün yelpazesiyle hizmet veriyor. Hem kuru hem yaş mama çeşitleri bulunan marka, yavru kedi maması gibi yaş gruplarına uygun mamalarıyla da çok tercih ediliyor.

Hill’s Ideal Balance ile patates, tavuk ve balık çeşnisi içeren doğal içerikli kedi mamalarının tüm yaş grupları için olan çeşitlerini bulabilirsiniz. Hill’s Slience Plan ile ise yavru, yetişkin ve yaşlı yaş gruplarına hitap eden balıklı, tavuklu, sebzeli kedi maması çeşitlerine göz atabilirsiniz. Bu iki ürün grubu markanın en çok tercih edilen ürün çeşitleri arasında yer alıyor.

Gramaj7 Kg
TatBalık
Protein Oranı %39,4

Kullanıcı Yorumları

👤 E** D*; “Çok memnunum. Kedimiz hiç hasta olmadı. Tüy sorunu yok denecek kadar ve mükemmel.”

👤 A* G*; “Kedimin tavuğa alerjisi geçtiği için Proplan Kitten’dan Hills’e geçtik. Az az karıştıra karıştıra verdim. Hiç yabancılık çekmedi, tüy kalitesi arttı.”


Royal Canin

Kedinizin cinsine, kilosuna, yaşına ve hastalığına göre mamalar üretmesiyle öne çıkan marka, bu sayede dünyanın en çok tercih edilenlerinden birisi olmayı başarıyor.

Düşük Yağ OranıYüksek Fiyat
Bağışıklık Sistemini Düzenler
Yüksek Protein Oranı

Ürün Detayı

Dünyanın en bilinen ve eski mama üreticilerinden olan Royal Canin, çok sayıda çeşidiyle sevimli dostlarımızın uygun koşullarda beslenmelerine imkan sağlıyor. Hem cinslere hem de yaşa uygun kedi maması alternatifleriyle sağlıklı çözümler sunan marka, en iyi yavru kedi maması listelerinde de üst sıralarda yer alıyor. Özel bakım mamalarından tahıllı ve tahılsız mama seçeneklerine uzanan yelpazede ürün bulabileceğiniz Royal’s Canin, bu özelliği sayesinde oldukça kaliteli bir marka olduğunu hatırlatıyor.

Gramaj4 Kg
TatKümes Hayvanı, Mısır
Protein Oranı%37

Kullanıcı Yorumları

👤 C* Y*; “Zaten Royal Canin kullanıyordum, Bona Cibo’ya geçme gafletinde bulundum. Hangi cins ve yaşta olduğu hiç fark etmez, lüften canlarımıza güzel mamalar yedirin. Ağır bir bedel ödemenin direğinden döndüm. Evet bu marka pahalı fakat ucuz mamanın başınıza açacağı dertler uzun vadede daha pahalı. Manevi kısmından hiç söz edemiyorum bile.”

👤 E* T; “Yetişkin kedimiz için bu markadan başka mama kullanmıyoruz. Memnunuz, teşekkürler.”


Pro Plan

Bilim insanları tarafından geliştirilmiş özel formüle sahip olan marka, bu sayede kediniz için en iyi içeriği sağlayabiliyor.

Özel Diyet LifiBazı Nadir Türlere Uygun Değil
Yoğun Omega Yağ Asitleri
Kolay Sindirilebilir

Ürün Detayı

Hem yaş hem de kuru kedi mamalarıyla satışa sunulan Purina Pro Plan, yaş grubuna uygun çeşitleriyle kedinizin sağlığı için en doğru seçeneklerden biri oluyor. Gelişime uygun içerikleriyle yavru kedilerinizin beslenirken aynı zamanda sağlıklı yetişkinler olmasını sağlayan marka, yetişkin kedinizin hastalanmaması için de tedbir almanıza imkan sunuyor. Farklı tatlara sahip olmasıyla çokça tercih edilen Pro Plan, tüy yumağı kontrolü, zengin protein içerikli mamaları, hassas cilt ve kilo sorunu olan kedilere uygun serileri de minik dostunuz için en ideal mamayı bulabilmenizi sağlıyor.

Gramaj3 Kg
TatSomon Balığı

Kullanıcı Yorumları

👤 E* K*; “Ürünü sevdi kedimiz, sanki fazla öksürmüyor. Bu ürünü aldığımızdan beri iyi geldi, tüy yumaklarını içinden atmasına yardımcı oluyor. Malt veriyorduk ama böyle ürün olması da iyi oldu. Sadece kilo problemi olan kediler için biraz zayıflatma özelliği de olsaydı içinde daha iyi olurdu.”

👤 Z* B; “Ürün gerçekten güzel. Kedim bir türlü mama beğenmiyordu ve çok zayıflamıştı. 3 ay önce bu mamaya başladık. Somonlu olanı kedim sevdi ve toparlandı ama dökülme için bir şey diyemiyorum. Çünkü hala çok tüy dökülüyor ama tüyler canlandı ve güzelleşti.”


N&D

Oldukça yüksek protein oranına sahip olması sayesinde kedinizi besleyerek kilo almasına yardımcı olan ürün, bu sayede çok fazla tercih ediliyor.

Koruyucu İçermezYüksek Fiyat
Tahılsız
Yüksek Protein Oranı

Ürün Detayı

%100 doğal içerik garantisi veren N&D, bu özelliği sayesinde kullanıcıları tarafından çok beğeniliyor. Ürünlerinde yapay bileşen bulunmadığı ve sadece antioksidan kullanıldığını belirten marka, diğer markalardan farklı çeşnileriyle de öne çıkıyor. Ürün yelpazesinde tavuklu, somonlu, kuzu etli, ördekli ve dana etli alternatiflerle narlı, elmalı, bal kabaklı, yaban mersinli gibi çeşitleri de bulunan N&D, zengin protein oranına sahip bu ürünleriyle çok ilgi görüyor.

Gramaj1.5 Kg
TatNar, Tavuk
Protein Oranı%44

Kullanıcı Yorumları

👤 Ş** Ş*; “Kedim yer mi acaba diye düşünerek almıştım. Açıkçası normalde benim kedim çok seçicidir ama bu mamayı bayıla bayıla yedi. Kedimin ilk defa bu kadar çok yediğini gördüm. Kedim kilo aldı, tüy dökmeye başladı.”

👤 M* K; “Piyasadaki et oranı en yüksek mamalardan. Bu çok önemli. Tahılsız ürün almaya gayret ediniz. Sarman kedim var, afiyetle yiyor.”


Orijen

Kurutulmuş ciğer içeriği ile zor mama beğenen kediler için bile inanılmaz lezzetli olan ürün, bu sayede en iyi kedi mamalarından birisi olmayı başarıyor.

Yüksek Mama KalitesiHer Kediye Uygun Değil
Yüksek Hayvansal Protein
Üstün Lezzet

Ürün Detayı

%40 protein oranı ve %19’la sınırlı düşük glisemikli karbonhidratlarıyla kedilerinizi biyolojik ihtiyaçlarına göre beslemenizi sağlayan ürün, yoğun besleyicili içeriği ile öne çıkıyor. Takviye olarak oldukça az madde içermesi sayesinde sevilen marka, özel olarak üretilmiş ürünleriyle kediniz için en ideal besinleri sağlıyor.

Gramaj5,4 Kg
TatBalık, Hindi, Tavuk
Protein Oranı%40

Kullanıcı Yorumları

👤 Z* K*; “Ürün oldukça korunaklı bir şekilde geldi. Öncelikle bunun için teşekkür ederim. Kedim oldukça seçici ve asla mama beğenmiyor. Aç kalmak pahasına beğenmediği mamayı yemiyor. Piyasadaki pek çok orta ve üst segment mamayı denemiştim. Bir kap mamayı asla bitirmeyen kedimin mama kabını bu mamaya geçtiğimizden beri hep tertemiz buluyorum. İştahla ve severek yiyor.”

👤 D* S*; “Orijinal ve son kalite mama. Orijen kalitesini tartışmaya gerek bile yok. Açık ara kediler için en iyisi.”


La Vital

Düşük yağ oranı ve işlenmiş hayvansal proteinleriyle kediniz için ideal olan La Vital, bu sayede en iyi kedi maması markalarından birisi olmayı başarıyor.

Uygun FiyatDüşük Protein Oranı
Kolay Sindirilmesi
Düşük Magnezyum Seviyesi

Ürün Detayı

La Vital, son derece zengin çeşitleriyle kedinize ihtiyaç duyduğu beslenmeyi sunabilecek önemli markalardan biridir. Proteinle desteklenmiş kuru mamalarıyla yavru, yetişkin ve ileri yaş seçenekleri sunan marka aynı zamanda kısırlaştırılmış kedileriniz, tüy yumağı sorunu yaşayan yetişkin kedileriniz ile sindirim ve deri hassasiyetine sahip kedileriniz için de alternatifler sunuyor.

Markanın en çok tercih edilen ürünleri arasında yavru kediler için Salmon Formula, 1+ yaş grubu için Maintenance Adult, kısırlaştırılmış 1+ yaş grubu için Sterilised Adult ile hassas ve yetişkin kediler için Sensitive Adult çeşitleri bulunuyor. Tüy yumağı konusunda sıkıntı yaşayan dostlarınız için de markanın 1+ yaş için ürettiği Hairball Adult kuru kedi mamasını önerebiliriz.

Gramaj12 Kg
TatKuzu
Protein Oranı%32

Kullanıcı Yorumları

👤 M* Ö*; “Yıllardır kullandığım marka. Kalitesini hiç bozmadı. Emsallerine nazaran fiyatı uygun. İki kedimde severek yiyor.”

👤 N* Ö; “Tahmin ettiğimden de iyi çıktı. Kesinlikle evdeki, sokaktaki çocuklara gönül rahatlığıyla verebileceğiniz bir mama.”


ACANA

Sebzeler, meyveler ve botaniklerle dengelenmiş yüksek oranda hayvansal protein içeren ürün, bu sayede doyurucu olduğu kadar besleyicidir.

Üstün LezzetYüksek Fiyat
Sağlıklı Gelişim İçin İdeal
Yüksek Hayvansal Protein

Ürün Detayı

Her zaman taze ürünlerin kullanıldığı kedi mamalarıyla öncü markalardan biri olan ACANA, yüksek besin değeri bulunan çeşitleriyle evcil dostlarınızın ihtiyaç duyduğu güçlü protein kaynağını sağlıyor. İçeriğinde kümes hayvanları, balık çeşitleri, yumurtalar, taze ve yöresel sebzeler ile kırmızı et gibi doğal malzemeler kullanılan ACANA, Kanada’da bölgeye özgü ürünlerle üretilmesiyle öne çıkıyor.

Gramaj1.8 Kg
TatKarışık

Kullanıcı Yorumları

👤 F** D; “İçeriği en iyi olan ve taze eti çok olan kedi mamalarından 2.si. Gelişimi için özellikle tavsiye ederim. Dandik protein tozlu mamalar yerine düzgün etli mamalar yesin bebişler.”

👤 M** G*; “Piyasadaki en iyi mamalardan biri. Et içeriği çok yüksek bir mama, zaten yoğun balık kokusu da hissettiriyor bunu. İyi mama insanı veteriner masrafından kurtaran bir şey, ayrıca kedimiz neden hasta olsun.”


Schesir

Kedilerin biyolojik gereksinimleri dikkate alarak mama üreten Schesir, bu sayede çok fazla tercih edilen yaş mama markalarından biri olmayı başarıyor.

Yoğun Besin İçeriğiHer Kediye Uygun Değil
Protein Oranı Yüksek
Üstün Lezzet

Ürün Detayı

Yüksek oranda hayvansal protein içeren ürünleri sayesinde kedinizin çok seveceği Schesir, doyurmanın yanı sıra besin ihtiyacını karşılamasıyla öne çıkıyor. Böylelikle kedinizin tüy kalitesi artıyor ve dökülme problemleri ortadan kalkıyor. Üstün lezzetli olması sayesinde kedinizin öğününü atlamadan tüketeceği ürün, iştah açıcı özelliğiyle kilo kaybetme gibi durumları engelliyor.

Gramaj50 g
TatDeniz Ürünleri, Ton Balığı

Kullanıcı Yorumları

👤 S* T*; “Kedim kokusunu aldığı an yanımda bitiyor. En sevdiği yaş mama oldu kendisi.”

👤 G** A*; “Bildiğin Dardanel ton gibi kokuyor, benim bile yiyesim geldi. Karides taneleri var içerisinde. British Shorthair kedim severek yedi.”


Brit Care

İçerisindeki hayvansal bileşenler sayesinde oldukça lezzetli olan ürün, bu sayede kedinizin yeni favorisi olacak.

TahılsızYüksek Fiyat
Hijyenik
Üstün Lezzet

Ürün Detayı

En çok tercih gören kedi maması markalarından biri olan Brit Care, zengin kuru mama alternatifleriyle satışa sunuluyor. Yavrularda yaşlı kedilere kadar olan farklı yaş gruplarına hitap eden Brit Care, kuzu ve somunlu, somunlu ve pirinçli, tavuklu ve ciğerli, ördekli ve somunlu çeşitlere sahiptir. Bu çeşitlerin yanı sıra tahılsız, kısırlaştırılmış kedi maması gibi alternatifleriyle de dört patili dostlarımızın damağına ve sağlığına uygun çözümler üretiyor.

Gramaj2 Kg
TatTavuk
Protein Oranı%32

Kullanıcı Yorumları

👤 D* D*; “Brit Care’in yıllardır farklı mama çeşitlerini kullandım. Hepsi kısırlaştırılmış ve idrar yolları koruyucuydu. Bu yeni ürünü aldım. Kısır ve sistit sorunu yaşadığım 3 erkek kedim bayıldılar. Mamanın başından kalkmıyorlar.”

👤 H* E*; “British dişi kedim yiyor. Gerçi taştan yumuşak her şeyi yiyor ama yine de çok güzel olduğunu ben bile fark edebiliyorum.”


Gimcat

Özel olarak ufak doğranmış parçacıklarıyla 8 haftalıktan büyük yavru kedilerin beslenmesi için uygun olan ürün, bu sayede en iyi kedi mamaları listemize girmeyi başarıyor.

Yüksek Hayvansal ProteinHer Kedi Sevmeyebilir
Uygun Fiyat
Dengeli Kalsiyum/Fosfor Oranı

Ürün Detayı

Yüksek besin değerine sahip olması sayesinde kedilerin tüy kalitesini arttıran ve dökülmeleri azaltan Gimcat, dengeli kalsiyum/fosfor oranıyla oldukça sağlıklıdır. Yüksek oranda et ve yan ürünlerini içermesi sayesinde kedinizin severek tüketeceği ürün, ufak doğranmış parçaları ile yavrular için de uygundur. Son olarak formülünde oldukça yararlı bileşenler içeren ürünün bu sayede kedinizin fizyolojik ve psikolojik yapısını iyileştireceğini söyleyelim.

Gramaj70 g
TatTavuk
Protein Oranı%13

Kullanıcı Yorumları

👤 B* Ö; “6 aylık kedime haftada bir yaş mama veriyorum. Minik minik doğranmış olduğu için rahatlıkla yiyor. Ton balıklısını da denedik ama bunu daha fazla sevdi. Ayrıca yetişkinler için olanında Taurin oranı da oldukça yüksek. Gimcat ürünlerini severek kullanıyoruz.”

👤 A* G*; “Yüksek protein oranına sahip bir mama. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle aldım ve çok beğendim. Tavsiye ederim.”


Sıkça Sorulan Sorular

En iyi kedi maması hangisi?

En iyi kedi maması nedir diye düşünen okuyucularımıza kedilerinin özelliklerini göz önünde bulundurarak bir tercih yapmalarını önerebiliriz. Kedinin yaşı, cinsi, kilosu, kısırlaştırma yapılıp yapılmadığı gibi önemli detayları gözden geçirerek bu özelliklere uygun markaları değerlendirebilir, kendi evcil dostunuz için en iyi kedi maması nedir sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Yavru kedi mamaları, yetişkin kedi mamaları, yaşlı kedi mamaları, tahılsız kedi mamaları, kısırlaştırılmış kedi mamaları, hamile kedi mamaları, diyet kedi mamaları, ödül kedi mamaları gibi pek çok çeşit arasından en uygun olanları değerlendirerek, kararsız kaldığınız noktalarda veterinerinize de danışabilirsiniz.

Kedi mamalarının çeşitleri nelerdir?

Kedi mamaları kuru ve yaş mama olarak iki farklı çeşide sahiptirler. Bunun dışında içeriğindeki bileşenlere göre mamaları gruplayabileceğimiz gibi tüy yumağı kontrolü, zengin protein içerikli, hassas cilt ve kiloya özel olarak da ayırabiliriz.

Kedi maması dışında ne yer?

Evde kedi mamanız yoksa ya da acil bir durumla karşılaştıysanız kedinize yeşil fasulye, ıspanak, bezelye, kabak, havuç, muz ve karnabahar gibi yiyecekleri verebilirsiniz. Ayrıca bazı kedilerin tahıl ürünlerini de tükettiği söyleyelim.

1 kedi ne kadar mama yer?

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre bir yetişkin kedinin kilogram başına 15-20 g arasında kuru mama tüketmesi öneriliyor.

15 kg kedi maması ne kadar gider?

Yukarıda yazdığımız gibi kediler kilogram başına 15-20 g arasında mama tükettiği için, 15 kg bir mama ortalama olarak 10-12 ay boyunca sizi idare edecektir. Bu süre kedinizi hangi sıklıkla beslediğinize göre artıp azalabilir.

Yazıyı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

“En İyi 10 Kedi Maması Tavsiyesi” üzerine 4 yorum

  1. merhaba ben kedim çıtır için pro plan kullanıyorum ve mamanette.com dan alışverişimi yapıyorum gayet güvenilir bir site tavsiye ediyorum

    Cevapla
  2. Benim 3 tane kedim var proplan kullanıyordum ancak veterinerim artık bu öamayı değiştirmemi önetdi ne dersiniz proplan hakkında

    Cevapla
  3. Kedi maması araştırırken bu makale karşıma çıktı oldukça faydalı ve detaylı bilgiler vermişsiniz teşekkürler yeni kedi sahibi olan insanlar için çok faydalı bir makale olmuş başarılar

    Cevapla

Yorum yapın