Kişisel olarak veya iş amacıyla kullandığınız laptopunuz zamanla daha çok ısınmaya başlayarak performans kaybı mı yaşıyor? Eğer bu soruya yanıtınız ‘evet’ ise, okumaya devam edin çünkü bu sorun için mükemmel bir çözüm mevcut: Laptop soğutucuları.

Üretildiği zaman dilimine göre laptoplar oldukça iyi performans gösterebilirler. Fakat zaman ilerledikçe her gün kullandığımız programlar ve oynadığımız oyunlar gelişerek, daha güçlü bilgisayar bileşenlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu durum da haliyle artık eskimiş olan laptoplarımıza daha fazla yük bindirerek onları zorlamakta ve bileşenlerin ısınmasına neden olmaktadır. Bu ısınma da haliyle laptopu yavaşlatarak performans kaybına ve eğer gereken önlemler alınmazsa da bilgisayar bileşenlerinin zarar görmesine yol açabilmektedir.

Bu problemin gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlaması nedeniyle de, laptopların ısılarını dengelemek için üretilmiş olan laptop soğutucuları da oldukça popüler ve aranan cihazlar haline gelmiştir. Bu yüzden siz okuyucularımıza yardımcı olmak için ; kişisel veya iş laptoplarınızda ısınma sorunu yaşıyorsanız, bu sorununuzu gidermek için piyasada satılanlar arasından en kalitesi olduğunu düşündüğümüz laptop soğutucularını bu yazımızda listeledik.

Dikkatlice ve ayrıntılı bir biçimde araştırarak elde ettiğimiz bu listede, halihazırda piyasada var olan kaliteli bazı markalara ait laptop soğutucularına yer verdik. Elbette bu soğutucular için verilmiş olan kullanıcı yorumlarına da değinmeyi unutmadık.

Laptop soğutucuları gerçekten işe yarıyor mu? En kaliteli ve etkili laptop soğutucuları hangileri? gibi sorulara bu yazımızda verdiğimiz cevaplar umarız ki, aşırı ısınmadan dolayı bilgisayarı yavaşlayan kullanıcılar için yardımcı olacaktır.

Laptop Soğutucusu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her ne kadar laptopların kendi içlerinde soğutucu fanları olsa da; zamanla gelişen program ve oyunların laptop donanımını zorlamaya başlaması sebebiyle bu fanların sağlamakta olduğu soğutma özelliği yetersiz kalır ve bu da laptopun normale göre daha çok ısınmasına sebep olur. Bu durumun uzun süre boyunca devam etmesi, bilgisayar bileşenlerinin yüksek ısıya maruz kalarak hem performansın düşmesine hem de önemli parçalara kalıcı zarar vermesine neden olabilir.

Neyse ki hepimizin imdadına bu noktada laptop soğutucuları yetişmektedir. Laptop soğutucuları; laptopunuzun ısınmasını ve olası performans kaybını önleyerek, laptop kullanımını daha rahat hale getiren oldukça kullanışlı cihazlardır. Fakat, bir laptop soğutucusunu almadan önce bir takım adımları gözden geçirmenizde bir fayda var.

İşe öncelikle laptopunuzun hava akışını kontrol etmekle başlayabilirsiniz. Fanları temizlemeli ve termal macunu yenilemelisiniz. Buna ek olarak, hem laptopunuzda arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatmalı hem de var olan gereksiz dosyaları temizlemelisiniz. Bu çözüm önerilerine rağmen laptopunuz hale ısınıyorsa, fabrika çıkışlı bir arızasının olup olmadığının da kontrol edilmesi gerekiyor. Tüm bunlara rağmen ısınma sorunu hala çözülmüyorsa o zaman imdadınıza yetişen laptop soğutucularının pek çok faydası vardır. Bu faydalardan bazıları aşağıda örnek teşkil etmek amacıyla verilmiştir.

• Laptop’un elektronik aksamını soğutarak, cihazınızın kullanım ömrünü uzatır.
• Soğutma işlemini bir yandan gerçekleştirirken, bir yandan da cihazın ısınması sonucu oluşabilecek olası performans kaybının önüne geçilir.
• Gerektiği zaman laptopunuzu üzerine koymak için oldukça yararlı bir platform görevi de görür (pek çok laptop modelinde hava çıkışı cihazın altında bulunduğu için, laptopun konulduğu zemine bağlı olarak cihazın hava çıkışı büyük ölçüde veya tamamen engellenebilir. Bu da cihazın hızlıca ısınmasını sağlayarak bilgisayar bileşenlerini tehlikeye atabilir. Fakat laptopun altına laptop soğutucusu konulması bu sorunu büyük ölçüde engelleyerek, cihazınızın gerektiği gibi soğumasını sağlar)
• Laptop soğutucuları, dizüstü bilgisayar kullanımını kullanıcılar için daha konforlu bir hale getirir. Her ne kadar laptop kelimesi İngilizce’de ‘’dizüstü’’ anlamına gelse de, gerçekten diz üstünde (kucakta) kullanımları hiç kolay ve konforlu değildir. Bunun sebebi de laptopun hava giriş-çıkış kanallarının bu kullanım tarzı sebebiyle kapanması ve bunun sonucunda cihazın aşırı ısınmasına neden olarak, kullanıcının vücudunu aşırı sıcaktan rahatsız etmesinden kaynaklanır. Fakat; araya bir laptop soğutucusu koyarak, bu iki problemin de önüne rahatlıkla geçebilirsiniz.

En İyi 10 Laptop Soğutucu Tavsiyeleri

Yazımızın başlarında da bahsettiğimiz üzere; piyasada satılan laptop soğutucularını dikkatlice ve ayrıntılı bir şekilde araştırarak, aralarından bize göre hem özellik hem de marka açısından en kalitelilerini seçerek sizin de birazdan göreceğiniz listede paylaştık. Listeye geçmeden önce son olarak, elbette bu listedeki soğutucuları seçerken, bu soğutucular için yapılmış olan kullanıcı yorumlarına da değinmeyi unutmadığımızı da belirtmek isteriz. Aralarında fiyat/fayda oranı yüksek ürünleri de görebileceğimiz listemizde bütçenize uygun laptop soğutucu seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

En iyi laptop sayfamızda laptop incelemelerimize de göz atabilirsiniz.

Frisby FNC-5230ST Oyuncu Notebook Soğutucu Stand

frisby laptop soğutucu

Ergonomik tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken bu laptop soğutucusu; şık bir tasarıma ve fonksiyonel bir yapıya sahip olmanın yanısıra, aynı zamanda da hem oyun seansında hem de genel bilgisayar kullanımı esnasında cihazınızın performansını yüksek tutarak, gereksinimlerinize yanıt veriyor. Uygun fiyatı sayesinde herkesin kolaylıkla edinebileceği üründe ikisi 125 mm ve diğer ikisi ise 70 mm genişlendiğinde olmak üzere toplamda dört adet fan bulunuyor.


Monster Pusat Notebook Cooler

monster pusat soğutucu

Genellikle adını oyun bilgisayarlarından söz ettiren Monster markasının bir ürünü olan Monster Pusat Notebook Cooler, sahip olduğu iki adet 140 mm fan ve de büyük hava çıkışlarının sağladığı yüksek soğutma performansı sayesinde laptopunuz için oldukça mükemmel bir laptop soğutucusudur.


Deep Cool N9 Notebook Stand ve Soğutucu

deep cool soğutucu

Deep Cool’un başarılı N8 serisinin ardından gelen N9 Notebook Stand ve Soğutucu; devasa 180 x 15 mm’lik fanı ve büyük ölçüde alüminyum’dan imal edilmesi gövdesi sayesinde adeta sıcak yüzeyleri hızlı bir şekilde soğutması için tasarlanmış gibi görünüyor. Yüksek soğutma performansı ve çalışırken fazla ses çıkarmamasıyla adeta laptoplarınız için yaratılmış olan bu cihazın eğimini kendi konforunuz için değiştirmeniz de mümkün. Yani soğutmanın yanı sıra aynı zamanda bir ayarlanabilir stand görevi de görüyor.


Triline Iets Dijital Göstergeli Vakumlu Notebook Soğutucusu

triline laptop soğutucu

Genellikle bilgisayarda neredeyse 7/24 çalışanlar tarafından tercih edilen bu model, daha etkin bir soğutma ihtiyacı olanlara hitap eden bir laptop soğutucusudur. Laptopunuzun fan kısmına usb vasıtasıyla takacağınız bu ürün; sıcak havayı vakum özelliği ile çekerek daha güçlü bir soğutma sağlamanın yanı sıra, aynı zamanda da üzerindeki LCD gösterge ekranı ile de laptopunuzun CPU ve GPU değerlerini size bildirebiliyor.


TX Ergoduo 9-17″ Notebook Soğutucusu

tx ergoduo laptop soğutucu

Uygun fiyatına rağmen etkili ve başarılı sonuçları ile dikkatleri üzerine çeken TX Ergoduo, bu açıdan kullanıcılarını fazlasıyla tatmin etmektedir. İki adet 14 cm çapında LED’li fana sahip bu laptop soğutucusu; sadece 115 CFM’lik hava akışı sayesinde yüksek bir soğutma performansı sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda da aynı türdeki pek çok rakibine kıyasla hem daha sessiz hem de daha güçlü bir biçimde çalışıyor.


Hadron HD2007/20 Notebook Soğutucu

hadron notebook soğutucu

15-17 inç arası büyüklükte olan laptop modelleri için oldukça uygun olan bu laptop soğutucusu; sesi rahatsız edici seviyelerde olmayan 2 adet büyük LED’li fana sahip olmakla beraber, kademeli (beş) stand şeklinde olan yapısı sayesinde laptopunuzun ekranına bakış açınızı değiştirebilmeniz bakımından size pek çok seçenek sunar.


Addison Anc-505 Notebook Soğutucusu

addison laptop soğutucu

Genellikle vakumlu laptop soğutucu modelleri ile oldukça fazla kıyaslanan bu laptop soğutucusu, ayarlanabilir fan sistemi sayesinde bilgisayar oyunu sevenlerin en çok dikkatini çeken ve tercih ettiği ürünlerden birisidir. 12-17 inç arası büyüklükteki laptoplar için uygun olan laptop soğutucusundaki beş adet fanı (1 adet 120mm ve 4 adet de 70mm çapında) çalıştırınca, laptopunuzun bir daha ısınmasını düşünmek zorunda kalmıyorsunuz.


Addison Anc-606 Notebook Soğutucusu

addison fan ledli soğutucu

Plastikten bir kasası olan ve 7-15 inç arasındaki boyutta olan tüm laptoplar ile doğrudan uyumlu olan Addison Anc-606 modeli soğutucuda iki adet 140 mm çapında su geçirmez fan mevcuttur. Soğutucu; soğuk havayı içeriye alıp, sıcak havayı dışarı verme şeklinde olan bir hava sirkülasyonu ile çalışarak laptopunuzu ısınmaya karşı korumaktadır. Büyük ölçüde sessiz çalışan soğutucu, ayrıca kullanıcılarına dört kademeli bir yükseklik ayarı da sunmaktadır.


Classone G6 Gaming Notebook Soğutucusu

classone soğutucu

Classone tarafından bilgisayar oyunu sevenler için özel olarak tasarlanmış bu soğutucu, gerek kademeli yükseklik ayarı sayesinde dilediğiniz açıdan oyunlara hakim olmanızı ve gerek se de ergonomik bir kullanım avantajı sağlaması sayesinde pek çok açıdan avantajlı bir üründür. 13-17 inç arasındaki boyutta olan laptoplar için birebir olan ve 6 adet fan ile dizayn edilen soğutucuda mevcut olan kırmızı LED ışıklar, görüntüleriyle adeta sizi oyunun içine dahil etmektedir.


Preo My Cooler Mcl02 Notebook Soğutucusu

preo laptop soğutucu

Bu modeli tercih eden müşterilen tarafından önerilen metal kasalı bu laptop soğutucusunda mevcut olan iki adet 140 mm çapındaki fan ile, laptopunuz için oldukça verimli ve etkili bir soğutma sistemi sağlayabilirsiniz. Ayrıca ayarlanabilir standı sayesinde laptopunuzun duruşunu, kendi göz seviyeniz için mümkün olduğunca rahat ve ergonomik olması için değiştirebilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz