Mutfaklar bir evin en çok vakit geçirilen alanlarından. Lezzetli ve hoş kokulu yemeklerin çıktığı mutfaklarda geçirdiğiniz zamanın size keyif vermesi çok önemli. Ağır yemek kokuları ise mutfaklarda geçen vaktin tatsız ve kalitesiz olmasına neden olabilir. Pencereleri açmak basit bir çözüm gibi gözükse de, soğuk havalarda bu yöntemi uygulamak pek mümkün olmuyor. Peki mutfağınızı saran ve sonrasında tüm evinize yayılan bu kokulara nasıl engel olabilirsiniz?

Birçok davlumbaz, mutfağınızdaki dumanlı havayı ve kokuları engellemek için iyi bir iş çıkarır. Peki hangi davlumbaz daha iyi? En sessiz çalışan hangisi? Bu tarz soruların yanıt bulduğu bu makale, yeni davlumbaz alacaklar için eksiksiz bir rehber niteliği taşıyor.

En İyi 9 Davlumbaz Önerisi

Davlumbaz her evde bulunması gereken son derece önemli bir cihaz. Piyasada çok fazla model bulunuyor olması, davlumbaz almak isteyen insanların kafasını karıştırabilir. Biz de sizler için davlumbaz modellerini araştırdık ve en iyisi olduğunu düşündüğümüz 9 davlumbazı içeren bir liste hazırladık. Keyifli okumalar…

Arçelik P 27 YI Davlumbaz

En güçlü davlumbaz modelleri arasında bulunan Arçelik P 27 Yl, mekanik olarak kontrol ediliyor. E enerji sınıfında çalışan bu davlumbaz modeli, yıkanabilir filtreyle pratik bir şekilde temizlik imkânı sağlıyor. Bu davlumbaz modelinin ses seviyesi 68 dB olduğundan çalışma sırasında rahatsızlık vermiyor.

Bosch Dwk065G60T Inox Ankastre Davlumbaz

bosch eğimli davlumbaz

Duvar tipi bir davlumbaz modeli olmasına karşın eğimli yapısı ve siyah tasarımı şık bir görünüm sağlıyor. Cihazın genişliği yaklaşık 60 cm. Ses seviyesi nispeten yüksek. Yaklaşık 70 dB değerine sahip. Bu değerin fazla olmasının nedenlerinden birisi de emiş gücünün fazla olması. Bosch Dwk065G60T İnox Ankastre Davlumbaz modelin debisi 530 metreküp değerinde. Kısaca saatte 80 metreküpten daha fazla havayı çekiyor.

Hemen her modelde olduğu gibi bu modelde de 3 kademeli hız seviyesi bulunuyor. Işık ayarını ve güç seviyeleri dokunmatik olarak kontrol ediliyor. Eğer bacasız bir davlumbaz istiyorsanız, bacasız kullanım için de tercih edilebilmektedir. Tek motorlu çalışan bu davlumbazın güç değeri 210 watt.


Siemens Lc65ka670t Davlumbaz

siemens davlumbaz

Kaliteli modeller arasında yer alan Siemens ile yazımıza devam ediyoruz. Bacalı ve bacasız tercihe uygun bir model. Eğimli bir yapıya sahip olan davlumbaz, her modelde olduğu gibi 60 cm ebatlara sahip. Net olarak 21 kg ağırlığı olan davlumbaz modelinin, 3 farklı güç ayarı bulunuyor. Bu davlumbaz modelinin ses seviyesi 68 dB değerinde. Aydınlatma ve güç seçenekleri dokunmatik ekran ile kontrol ediliyor. Çalışma esnasında max hava emiş debisi ise 540 metreküp değerinde.

Bu davlumbaz modelinin son derece şık olduğunu söylemek mümkün, ayrıca camlı bir model. Müşteri yorumlarına baktığımızda yüzlerce kişi tarafından beğenildiğini ve iyi performans gösterdiğini görüyoruz.


VESTEL AD-6001 X Inox Ankastre Davlumbaz

vestel davlumbaz

Vestel marka bir davlumbaz modeli ile devam ediyoruz. Cihazın genişliği 60 cm iken ses seviyesi ise yaklaşık 63 dB değerinde. Piramit şeklinde bir model olan Vestel davlumbaz modelinde mekanik kontrol düğmeleri bulunuyor. Eğer bütçem 1000 TL’den az ya da o kadar para harcamak istemiyorum diyorsanız bu modelin sizin için ideal olduğunu söyleyebiliriz.

Modelin öne çıkan özelliklerinden bir tanesi geri dönüş önleme sistemi teknolojisine sahip olmasıdır. Bu sistem sayesinde yukarı çekilen hava, aşağı inmiyor. Öte yandan dışarıdan yemek ve yağ gibi kokuların gelmesi engelleniyor. Paslanmaz çelik olması tercih sebebi olan bu davlumbaz modelinin saatlik hava debisi ise 291 metreküp değerine sahip.


Beko Adc 61620 Inox Duvar Tipi Davlumbaz

beko davlumbaz

Beko model bir davlumbaz, en iyiler listesinde mutlaka yer alıyor. Derinliği 41 cm olan davlumbazın genişlik ölçüsü 59,8 cm. T tipi, camlı bir davlumbaz olması nedeniyle de estetik bir görünüme sahip diyebiliriz. Bu modelde camın rengi füme olarak seçilebilmekte. Beko davlumbaz saatte 604 metreküp havayı çekiyor. Ses değeri de 50 dB. 3 farklı hız kademesi olan davlumbazın, 1 adet yağ filtresi bulunuyor. Bu filtrelerin makinada yıkanabilmesi ise pratiklik açısından tercih sebebi oluyor.


Samsung NK24M3050PS/UR Ankastre Davlumbaz

samsung davlumbaz

Samsung tarafından üretilen bu model, kademe seviyesi yavaş, orta ve hızlı olarak ayarlanabilen ve piramit şeklinde üretilmiş bir davlumbaz modelidir. İncelediğimiz her modelde olduğu gibi bu modelde de 60 cm cihaz genişliği bulunuyor. Ortalama ses değeri 70 dB olan bu model mekanik olarak kontrol ediliyor. Müşteri yorumlarını incelediğimizde ise fiyatına göre performansının gayet yeterli olduğunu anlıyoruz. Cihaz bu listede yer alan diğer davlumbazlara göre biraz daha pahalı. Fiyatı 700 TL ile 1000 TL arasında değişiyor.


Hoover Hech 616 X Duvar Tipi Inox Davlumbaz

hoover davlumbaz

Piramit şeklinde ve duvar tipi olan bu davlumbaz modelinin ses seviyesi 55 dB değerinde. Çekiş gücü ise 400 metreküp. Hoover Hech 616 X Duvar Tipi Inox Davlumbaz 3 farklı çekiş hızına sahip. Inox rengi bulunan davlumbazın garanti süresi ise 3 yıl. Cihazın ortalama satış fiyatı ise yaklaşık olarak 320 TL civarında.


Arnica Eko EG51010 Aspiratör

arnica aspiratör

Listemizin en bütçe dostu bacasız davlumbaz modeli olarak karşımıza çıkan Arnica Mutfak Aspiratörü Eko, 390 m3/sa maksimum çekiş gücüne sahip. 1×25 W LED aydınlatma sistemi ile orta bir seviyede aydınlatma sunuyor. NR-V geri dönüş önleme sistemi ile kokuların yok olduğundan emin olabilirsiniz. Salyangoz motorlu çift fan olan bu modelin, sunduğu özellikler ve uygun fiyatı ile tam bir fiyat-performans ürünü olduğunu söylemek mümkün. Cihazın fiyatı ise 290 TL ile 350 TL arasında.


Luxell Dp6-s Piramit Davlumbaz

luxell davlumbaz

Davlumbaz modelleri listemizin son sırasında Kumtel marka piramit bir davlumbaz modeli yer alıyor. Bu davlumbazı seçme nedenlerimizden en önemlisi uygun fiyatı oldu. Çünkü bu fiyat bandında, iyi bir davlumbaz bulmak oldukça zor. Cihaz piramit şeklinde ve duvar tipi bir davlumbaz. Cihazın genişlik ölçüsü 60 cm. 3 kademeli hız seviyesi bulunuyor. Saatlik hava debisi ise 450 metreküp. Yani bu davlumbaz saatte 450 metreküp hacminde hava çekiş gücüne sahip.

Siyah tasarımıyla şık bir görünüm yaratıyor. Butonları mekanik olan davlumbaz modelinin ses seviyesi ise 56 dB değerinde. Motor gücü yaklaşık 190 watt. Bu modeli tercih edecekseniz şunu önceden bilmeniz gerekiyor. Satın alacağınız bu ürün rakiplerine göre biraz daha ucuz. Bu nedenle bu modelden 1000 TL’lik bir davlumbaz performansı beklemek yersiz olur. Fakat fiyatına göre performansı oldukça iyi. Kullanıcı yorumlarından da bunu anlayabiliyoruz.

Davlumbaz alırken nelere dikkat edilmeli?

Davlumbazlar, mutfağın en önemli parçasıdır; yemek kokularını, yağı, buharı ve dumanı mutfağınızdan yukarıya çekerek doğru dışarı atar. Ayrıca, sağlıklı ve temiz iç mekân hava kalitesinin korunmasına yardımcı olarak nem kontrolü sağlarlar. Ülke genelinde mutfak-bina yönetmeliklerine göre ocakların üzerinde davlumbaz olması gerekmektedir.

  • Yeni bir davlumbaz satın alırken metreküp/saat cinsinden hava çekiş gücü ve gürültü seviyesi öncelikli tercih nedeniniz olmalı.
  • Çeşitli hız seçenekleri arasında ciddi emiş gücü ve gürültü seviyesi farklılıkları olabileceğinden kurulu ve çalışan bir modeli incelemenizde fayda var.
  • Koku yayılmasını engellemek için ocağınızın ölçülerine uygun davlumbazı seçmelisiniz.
  • Ocağınızın üzerindeki alanı ve yanlarda bulunan dolapları göz önünde bulundurarak model seçimi yapın.

Tüm bu özellikler göz önünde bulundurularak doğru davlumbazı seçtiğinizde yemeğin kokusu sizin için dert olmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz