Tansiyon; kalbin kasılmasına bağlı olarak kanın damarda oluşturduğu basınca denilmektedir. Tansiyonun anormal düşmesi ve yükselmesi ise ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bu sebeple tansiyon değerlerinin doğru bir şekilde ölçülmesi sağlık açısından büyük önem arz etmektedir. Bu konuda tavsiyeler vermek bir sağlıkçının görevidir ancak yanında veya evinde tansiyon aleti bulundurması gerekenler için en iyi aletleri bir araya getirmek ise bizim görevimiz. Doğru sonuçlara ulaşabilmek için kaliteli bir tansiyon aleti kullanmak şart.

Tansiyon aletleri; civalı tansiyon aleti, klasik manşonlu tansiyon aleti ve dijital tansiyon aleti olmak üzere 3 ayrı kategoriye ayrılmaktadır. En çok tercih edilen modeller ise genellikle dijital tansiyon aletleri arasından oluyor. Bu modeller sayesinde son derece hızlı bir şekilde otomatik ölçüm yapılıyor ve daha doğru sonuçlara ulaşılıyor. Eğer online tansiyon aleti almanız gerekiyorsa ve ufak bir araştırma yaptıysanız, çeşitli modellerle karşılaşmış olabilirsiniz. Bu yüzden sizin için en iyi tansiyon aleti hangisi sorusuna cevap veren bir rehber hazırladık.

Tansiyon Aleti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tıbbi cihazlar arasında yer alan tansiyon aletleri sadece sağlık kurumlarında değil evlerde de yoğun olarak kullanılıyor. Bu cihazların tıbbi durumumuz hakkında önemli bir veri ölçmesi önemini de ortaya koyuyor. Bu nedenle satın alırken dikkat gerektiren bazı detaylar önem taşıyor:

 • Piyasanın en bilinen markalarının dışına çıkmamaya özen göstermeli ve uzman bir satıcıdan alışveriş yapmalısınız.
 • Paketi açılmamış ve hiç kullanılmamış ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Kullanım kılavuzu ve garanti belgesi olmayan ürünleri almamalısınız.
 • Ürünün bir UBB kodu olmalı ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın Tıbbi Cihaz Yönetmeliği’ne uygun olduğunun belirtilmiş olması gereklidir.
 • Koldan ölçüm yapan aletlerin manşon bedeninin size uygun olması önemlidir.

Tansiyon Aleti türleri nelerdir?

Tansiyon cihazlarında gelişmeler yıllar içinde oldukça etkileyici olmuştur. Günümüzde çeşitli tansiyon aleti türleri piyasada mevcut. Aşağıdaki listemizde üç ana tansiyon aleti türünü inceledik: cıva, aneroid ve dijital.

Cıva Tansiyon Aleti

Cıva tansiyon aletleri, tansiyon aletlerinin en geleneksel şeklidir ve sağlık endüstrisinde standart olarak kabul edilebilir. Alet, cıva ile beslenen tüplere sahip ölçüm ünitelerine bağlı olarak şişirilir manşetlerden oluşur. Bu cihazlar çok hassastır ve özel bir özen gerektirir. Cıva tansiyon aleti kullanmanın en büyük avantajı, kullanımlarının oldukça kolay olmasıdır ve doğru kullanımda ömür boyu kullanılabilir. Cihaz çok fazla ayar gerektirmeden en doğru sonuçları üretebilir.

Aneroid Tansiyon Aleti

Aneroid “sıvısız” anlamına gelir ve adından da anlaşılacağı gibi, bu tür cihazlarda herhangi bir cıva kullanılmaz. Bu nedenle cıva tansiyon aletlerine en güvenli alternatif olarak kabul edilir. Kayıt işlemleri ve stetoskopun manşete bağlanması dışında cıva tansiyon aleti ile aynıdır. Aneroid tansiyon aletinde manşet, borulu bir kadran ölçere tutturulur. Ölçüm kafası, manşet basıncını ölçüm tabanlı okumaya dönüştüren mekanik parçalar içerir.  Aneroid tansiyon aleti kullanmanın yararı, cihazın uygunluğunun yanı sıra kompakt ve kullanışlı olmasıdır. Hassas bir mekanizmaya sahiptir ve bu nedenle dikkatli kullanımı gerektirir.

Otomatik Dijital Tansiyon Aletleri

Otomatik dijital tansiyon aletleri, bugüne kadarki teknolojik olarak en gelişmiş tansiyon aletleridir. Bu cihazlar kan basıncını ölçmek için elektronik bir basınç sensörü kullanır ve okumalar dijital göstergede sunulur. Civa ve aneroid tansiyon aletlerine benzer şekilde, dijital tansiyon aletleri de şişirilebilir manşetlerle birlikte kullanılır. Ancak kan basıncını ölçme prosedüründe bir fark vardır. Diğer iki türden farklı olarak, otomatik dijital tansiyon ölçme aletleri arterlerin dalgalanmalarını değerlendirir ve ölçer. Bu cihazlar, kullanımı için mükemmeldir. Hatalı okuma riskini önlemek için, geleneksel cıva tansiyon aleti ile periyodik sayaç kontrolü önerilir.

PAD nedir? 

Tansiyon aletlerinde bulunan PAD teknolojisi, düzensiz kalp atışlarının tespit edilmesini sağlar. Bu özelliğe sahip cihazlarda herhangi bir düzensizlik tespit edildiği takdirde dijital ekranda PAD görüntüsü gözükmektedir. Bu yüzden önerdiğimiz tansiyon aletleri içerisinde genellikle PAD teknolojisinin olmasına özen gösterdik.

Intelli Wrap teknolojisi nedir ve neden önemli?

Birçok kişi tansiyon aletinin manşet kısımlarını yanlış bağladığından kaynaklı hatalı ölçümler yapmakta, yanlış sonuçlara ulaşmaktadır. Bu teknoloji ise hatalı manşet bağlamalarına bağlı olarak meydana gelen yanlış ölçümlerin önüne geçiyor. Yapılan araştırmalara göre 3 ölçümden 1 tanesi bu yüzden hatalı sonuç veriyor.

En İyi Tansiyon Aleti Tavsiyeleri

Aşağıda paylaştığımız tansiyon aletleri, yaptığımız araştırmalar sonucunda özellikleriyle en iyi sonuçları veren aletlerdir. İsimlerine tıklayarak hemen online satın alabilirsiniz.

Braun Bp 2000 Bilekten Tansiyon Ölçme Aleti

braun bp 2000 en iyi tansiyon aleti
 • Cihaz Markası: Braun
 • Model: Bp 2000
 • Garanti: 24 ay

Ürün, tam otomatik bilekten tansiyon monitörüne sahiptir. Büyük ve küçük tansiyonun yanı sıra nabız ölçümü de yapar. Klinik olarak test edilmiş ve herhangi bir sorunla karşılaşılmamıştır. Zaten bu ürünle ilgili toplam 24 tane yorum inceledik ve hepsiyle ilgili olumlu dönüşlerin olduğunu tespit ettik.

Otomatik olarak yapmış olduğunuz ölçümleri kaydeder. (10 ölçüme kadar) Pilleriyle birlikte taşınabilir çantasıyla birlikte gönderilir.


Microlife BP A2 Classic Tansiyon Aleti

microlife bp a2 en iyi tansiyon aleti
 • Cihaz Markası: Microlife
 • Model: A2 Classic
 • Garanti: 24 ay
 • Hafıza: 30 ölçüm

Uygun fiyatlı ve kaliteli bir tansiyon aleti arayanlar için iki şartı da karşılayan bir ürün. Muadili kabul edilen birçok tansiyon aletinden farklı bir şekilde iç sisteminde PAD teknolojisi barındırmaktadır. PAD teknolojisi sayesinde kan basıncı ölçümü esnasında düzensiz kalp atışlarının erkenden tespit edilmesi sağlanır.

Dijital ekranında mevcut olan kan basıncı eşiği göstergesi ile tansiyon değerlerinin daha kolay bir şekilde okunmasını sağlanıyor. Kolay kullanımı sayesinde evde kullanabilir, pratikliği ile de seyahat ederken bile yanınızda taşıyabilirsiniz.


Medisana MTM 48670 Kol Tipi Dijital Tansiyon Aleti 

medisana mtm 48670 en iyi tansiyon aleti
 • Cihaz Markası: Medisana
 • Model: MTM 48670
 • Garanti: 3 yıl
 • Hafıza: 2 Kullanıcı/180 Ölçüm

Diagnostik fonksiyonlu hassas ölçüm düzeneğine sahip ürünün 3 yıl garantisi var. Düzensiz nabzı anında algılıyor ve ölçümleri sınıflandırıyor. 2 kullanıcı ayrı ayrı kullanabilir ve 90 ölçüm otomatik olarak geçmişten kaydedilir. Saklama kılıfıyla birlikte gönderiliyor.


Omron M3 7134E Dijital Tansiyon Aleti

omron m3 7134e en iyi tansiyon aleti
 • Cihaz Markası: Omron
 • Model: M3 7134E
 • Garanti: 24 ay
 • Hafıza: 2 kullanıcı / 120 ölçüm

Omron M3 7134E, tam otomatik bir dijital tansiyon aletidir ve aynı fiyat aralığında satılan muadili ürünlere kıyasla daha fazla özellik barındırmaktadır. Üründe Intelli Wrap teknolojisi ve otomatik kapanma özelliği bulunmaktadır.

Omron M3 tansiyon aletinde kullanıcı desteği özelliği de bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde ürün 2 farklı kullanıcı tarafından kullanılabilir ve verileri kaydedilebilir. 2 farklı kişinin tansiyonlar değerlerini 60 ölçüm olarak sorunsuz bir şekilde hafızaya alabiliyor. Yani toplamda 120 ölçüm değeri cihazın hafızasında otomatik olarak kaydediliyor.

Ürün rahatlıkla taşınabilir ve her türlü mekânda ölçüm yapılabilir. Unutmayın bu üründe, hatalı ölçüm riski minimum seviyeye indirgenmiştir. Tansiyon aleti tavsiyesi isteyen ziyaretçileremize rahatlıkla Omron M3 ürününü önerebiliriz.


Braun Bua 6150 Dijital Tansiyon Aleti

braun bua 6150 en iyi tansiyon aleti
 • Cihaz Markası: Braun
 • Model: Bua 6150
 • Garanti: 24 ay
 • Hafıza: 2 kullanıcı / 80 ölçüm

Bua 6150 ile küçük ve büyük tansiyon ölçümü ayrı ayrı yapılabilmektedir. Kan basıncı ölçümü esnasında kalp atışı düzensizlikleri tespit edilebiliyor. PAD teknolojisinin hızlı tespit oranları ile kıyasladığımız takdirde bir tık geride kalabilir lakin işlevsel özellikleriyle bu açığını rahatlıkla kapatıyor.

Üründe iki ayrı hassas manşet bulunmakta ve daha rahat ölçüm açısından yumuşak ve sessiz şişirme gerçekleştirilmektedir. İki farklı kullanıcı için 40’ar ölçüm hafıza kapasitesi mevcuttur. Özellikle belirtmem gerekiyor; bu tansiyon aleti modeli bizzat ESH tarafından onay almıştır. (Avrupa Hipertansiyon Birliği)

Kendini otomatik kapatma ve düşük pil göstergesi özellikleri bulunmaktadır. Ürün hakkındaki genel tansiyon aleti yorum ve incelemelerini incelediğimiz takdirde, hiçbir şekilde olumsuz yorum ile karşılaşmadığımı da belirtmeliyiz.


Acura 9080K Türkçe Konuşan Koldan Tam Otomatik Tansiyon Aleti

acura 9080k en iyi tansiyon aleti
 • Cihaz Markası: Acura
 • Model: 9080K
 • Garanti: 24 Ay

Ürünü açtığınız andan itibaren Türkçe konuşmaya başlayan ve size yol gösteriyor. Bu sayede herhangi bir vakit kaybı yaşamadan ölçüm işlemlerini kolayca yapmanız mümkün. Geniş ekranından küçük tansiyon, büyük tansiyon ve kalp hızını hemen görebilecek, detaylı anlatımı sayesinde tüm bilgilerine sahip olabileceksiniz.

Otomatik kapanma, uzun pil ömrü, konforlu ve hassas manşet, ucuz fiyat, aritmetik tetkiki ve diğer özellikleriyle ön plana çıkıyor. En önemli özelliği ise bu kadar ucuz olmasına rağmen birçok işlevselliğe sahip olması.


And UA-767 Plus Dijital Koldan Ölçer Tansiyon Aleti

and ua en iyi tansiyon aleti
 • Cihaz Markası: AND
 • Model: UA-767 Plus
 • Garanti: 24 ay

Koldan ölçüm yapan AND UA-767 plus dijital tansiyon aleti tek tuş özelliğiyle kolay kullanım imkanı sağlıyor. Düzensiz nabız atışını da gösteren cihaz rahat okunabilen 3 satırlık geniş ekranı ile de ilgi çekiyor. Ülkemizde satışı onaylı cihazlar listesinde yer alan bu marka ve model tansiyon aletini güvenle kullanabilirsiniz.


Mesilife – HL858DK Tansiyon Aleti

mesilife tansiyon aleti
 • Cihaz Markası: Mesilife
 • Model: HL858DK
 • Garanti: 24 ay

3 kullanıcı tarafından ölçülen bilgileri en son 40 ölçüme kadar hafızada tutabilen toplam 120 sonuç kapasiteli Mesilife Dijital tansiyon aleti aynı zamanda düzensiz nabız atışlarını da gösteriyor. WHO tansiyon sonuç sınıflandırması ve klinik onayı bulunan model ortalama özelliğiyle de tercih ediliyor.


Plusmed / PM-K02 Otomatik Koldan Ölçer Dijital Tansiyon Aleti

plusmed en iyi tansiyon aleti
 • Cihaz Markası: Plusmed
 • Model: PM-K02
 • Garanti: 24 ay

Real Fuzzy teknolojisi sayesinde ölçüm için en uygun kaf basıncını ayarlayan cihaz hareket sensörü sayesinde kullanıcıyı uyararak yanlış ölçüm yapılmasının önüne geçiyor. Hipertansiyon risk göstergesi ve düzensiz kalp atımı göstergesi bulunan model ortalama özelliğiyle son üç ölçümün ortalamasını gösteriyor.


Dodo LD-566 Otomatik Dijital Türkçe Konuşan Koldan Ölçer Tansiyon Aleti

dodo en iyi tansiyon aleti
 • Cihaz Markası: Dodo
 • Model: LD-566
 • Garanti: 24 ay

2 Kullanıcıya ait son 90 ölçümü hafızasında tutabilme kapasitesi bulunan dijital tansiyon aleti otomatik şişirme özelliğine de sahip. Sesli uyarı sistemi ile tansiyon verilerini sesli olarak da paylaşabilen bu cihaz arka plan aydınlatmayasıyla karanlık ortamlarda ölçüm yapabilmeyi mümkün kılıyor. Ayrıca düzensiz kalp atış uyarı özelliği de mevcut.


Diğer Önerdiğimiz Tansiyon Aletleri

 • Omron M2 Intellisense Hem-7121-E
 • Braun BUA 6150 PH Tansiyon Aleti
 • Omron M7 Intelli It Hem-7322T-E Koldan Ölçer Tansiyon Aleti

En iyi tansiyon aleti seçerken nelere dikkat edilmeli?

 • İhtiyaçlarınızı belirleyin ve fiyatları kontrol edin: Doğru tansiyon aleti seçimi, kullanıcının ihtiyaç ve gereksinimlerine göre değişir. Aneroid tansiyon ölçme aletleri yüksek doğruluk oranında ölçümler sağlar, ancak cihazın kullanımı için ekstra bilgi ve uzmanlık gerektirir. Kişisel kullanım için tansiyon aleti satın almak isteyen kişiler, birçok çeşit arasında kullanımı en kolay olan tansiyon aleti satın almayı düşünebilirler. (Aşağıdaki listemize göz atın.) Dijital tansiyon ölçme aletleri, özellikle tıbbi bir geçmişi olmayanlar için kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmıştır. Tansiyon aleti fiyatları, hangi tansiyon aletinin alınacağı konusunda belirleyici bir faktördür. İyi bir tansiyon aleti fiyat aralığı türe bağlı olarak 200 – 300 TL arasında değişmektedir. Daha yüksek fiyat aralığında olan cihazlar, yüksek performanslı ekipmanlar gerektiren uzmanlar için tasarlanmış cihazlardır. Ancak daha uygun fiyatlara daha az özellikli cihazlar da mevcut. Bunların tamamına aşağıdaki listemizde yer verdik.
 • Doğru ölçüm yapan bir cihaz edinin: Tansiyon aleti ölçüm cihazlarının doğruluğu büyük ölçüde türe göre değişiklik gösterir. Cıva tansiyon aletleri, standart ölçümleri sağlar ve bu nedenle en yüksek doğruluk oranına sahiptir. Aneroid tansiyon aleti de çok yüksek doğrulukta ölçümler yapar, ancak cihazın kullanımı için bilgi ve uzmanlık gerekir. Dijital tansiyon ölçme aletleri diğer iki tansiyon aleti tipine kıyasla daha fazla hata yapma olasılığına sahiptir.
 • Kalite, tasarım ve manşet boyutu: Bir tansiyon aletinin tüm parçaları birinci sınıf kalitede olmalıdır. Manşet malzemesi, ölçüm aleti, şişirme ampulü ve valfı ideal olarak iyi çalışmalı ve hipoalerjenik olmalıdır. İdeal bir gösterge 300 mmHg basınca sahip olmalı ve ampul kısmı lateks içermeyen malzemeden yapılmalıdır. Tansiyon aleti için manşet büyüklüğü de son derece önemlidir. Çok gevşek veya sıkı oturan manşet boyutları yanlış okumalara neden olabilir. Bu nedenle, tansiyon aleti manşetinin genişliğinin, ister kişisel ister klinik kullanım olsun, kullanıcısına mükemmel şekilde uyacak bir boyut aralığı sağladığından emin olunmalıdır.
 • Kol ölçüsüne göre manşet ebat seçimi: Küçük manşet ebatları 17 – 22 cm kol çapları, orta manşet ebatları 22 – 32 cm ve büyük manşet ebatları 33 – 42 cm kol çapları içindir. Tıp uzmanları için, hastaların daha büyük ve daha küçük boyutlarına uyacak şekilde ayarlanabilen orta boy bir manşet satın alması önerilir.
 • Taşınabilirlik ve pratiklik: Tansiyon aleti, sık ve farklı yerlerde veya evde kullanım için satın alınmış olabilir. Farklı yerlere götürmek için hafif ve taşıması kolay bir tansiyon aleti satın alınmalıdır.

Önerdiğimiz tansiyon aletlerinde gördüğünüz üzere, öne çıkan markalar Omron, Braun, Medisana, Microlife ve Acura. Bu markaların çeşitli ürünlerini de inceleyerek özelliklerine göre online satın alabilirsiniz. Yukarıda paylaştığımız ürünlerin tamamı kalite açısından istenileni karşılıyor ve fiyat/performans dengesi iyi.

Sağlıklı günler dileriz!

2 YORUMLAR

 1. Neredeyse 7 yıldır tansiyon hastasıyım ve evimde 2 çeşit tansiyon aleti var evde tek isem elektronik olan Braun marka tansiyon aletini kullanırım 2 saatte bir tansiyonumun ölçülmesi gerekiyor doktor gözetiminde olduğum için ölçmeler sonucunda çıkan verilere göre ilaçlarım güncellenecek ama nedense elektronik olan ve manuel eski tiple ölçüyorum veriler çok farklı elektronik olan sanki hatalı ölçüyor gelinim hemşire o evde olduğu vakitlerde manuel ile ölçüyorum onun ölçütlerinin doğru olduğuna inanıyorum sonuçta hemşire hata yapacağını düşünmüyorum bana göre eski tip tansiyon aleti kullanmak daha mantıklı .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz