Diyabet hastalarının evlerinde kendi kendilerine yapabilecekleri bir test ile şeker seviyelerini kontrol edebilmeleri mümkün. Genel olarak sabah akşam bu kontrolü yapan hastaların sürekli tahlil yapmaya gitmeleri gerekmeden evde ölçüm yapabilmelerini sağlayan kan şekeri ölçüm cihazları pek çok kişinin evinde bulunuyor.

Gün içinde farklı saatlerde glikoz düzeylerinin ölçülmesi ve bir tablo yapılarak diyabet doktoru ile paylaşılması şeker hastalığının tedavi sürecinde olukça önemli. Bu nedenle hastalar, belirlenen saatlerde kan şeker ölçüm cihazı kullanarak verilerini kayıt altına alıyorlar. 

Şeker Ölçüm Cihazı Kullanmanın Faydaları

  • Diyabet hastaları şeker ölçüm cihazı kullanarak ani yükselme ve düşme durumlarını fark edebilirler.
  • Düzenli kontrol ile yeni başlanan ilaç ve diyet gibi tedavi yollarının diyabet durumuna etki edip etmediği takip edilebilir.
  • Kimseye bağlı kalmadan sağlık durumunu takip edebiliyor olmak hastanın hastalığı üzerindeki kontrolünü sağlar. Bu da daha planlı bir yaşam için gereken motivasyonu sağlayacaktır.

Peki şeker ölçüm cihazları nasıl kullanılır ve evde kendi kendinize nasıl şeker ölçebilirsiniz? 

Şeker Ölçüm Cihazı Nasıl Kullanılır?

Hastalar veya hasta adaylarının kendi kendilerine şeker ölçümü yapabilmesi için geliştirilmiş şeker ölçüm cihazları farklı çalışma prensipleriyle çeşitlere ayrılıyor. Hepsine birden şeker ölçüm cihazı denilen aletlerin en popüler olanları parmaktan alınan kanla şeker ölçen veya interstisyel sıvı ölçümü yapan şeker ölçüm cihazları olarak biliniyor.

Parmak ucu delinerek kan alınması sayesinde şeker ölçümü yapan cihazlar ölçüm aleti, iğne ve ölçme çubuğunun bulunduğu bir setten oluşuyor. İğneyi kullanarak deldiğiniz parmak ucunuzdan ölçme çubuğuna bir miktar kan aktararak, bu çubuğu ölçüm aletine yerleştirmeniz prensibi ile çalışıyor.

KANSIZ ŞEKER ÖLÇÜM CİHAZI

Peki tüm cihazlar kan ile mi ölçüm yapıyor? Parmak delmeden şeker ölçümü yapan cihaz var mı?

Parmak delmeden şeker ölçen cihazlar da bulunuyor. Son teknolojiye ait bir diğer şeker ölçme yöntemi de son zamanlarda sıklıkla kullanılıyor. Sensör kullanılarak ölçüm yapan bu sistem sayesinde kan almadan düzenli olarak şeker takibinizi yapabilirsiniz. Bu yöntemde İnterstisyel sıvı adı verilen hücrelerarası sıvı şeker takibini yapan bir sensör kullanılıyor. Kolunuzun üst arka kısmına uygulanan sensörü, şeker ölçme cihazı okuyucusuna taratarak hem mevcut şeker değerini hem de son 8 saat içindeki değer geçmişini görebilirsiniz.

Kan Şekeri Ölçüm Cihazlarının Fiyatları

Şeker ölçüm cihazı almak için piyasada bulunan cihazların fiyatlarını kıyaslamak isteyebilirsiniz. Ancak şeker ölçme cihazlarının fiyatları, üretici markaya ve cihazın sahip olduğu özelliklere göre değiştiği için sadece fiyat kıyası yapmak doğru olmayabilir. Teknik özelliklerle birlikte yapılacak bir fiyat kıyaslaması daha akılcı olacaktır. Ayrıca parmak delerek kullanılan şeker ölçüm cihazları fiyatları ile parmak delmeden şeker ölçen cihaz fiyatları da birbiri ile kıyaslanmamalıdır.

Fiyat konusu açılmışken şeker ölçüm cihazı SGK ödemesi 2019 yılı hakkında da bir hatırlatma yapalım. SGK şeker ölçüm cihazlarının ödemesi konusunda herhangi bir destek yapmıyor. Ancak kan şekeri ölçüm çubuğu yani stripler ve insülin pompası için SGK desteği uygulanıyor.

EN İYİ ŞEKER ÖLÇÜM CİHAZI HANGİSİ?

En iyi şeker ölçüm cihazı hangisi veya şeker ölçüm cihazı tavsiyesi tarzında soruların yer aldığı çok sayıda sayfa ve forum gözünüze çarpabilir. Ancak bu konuda size en büyük desteği teşhisinizi koyan diyabet doktorunuz sağlayacaktır. Eğer doktorunuz herhangi bir şeker ölçüm cihazı tavsiyesi vermediyse o zaman en çok kullanılan markaların yer aldığı öneri listemizi gözden geçirmenizi öneriyoruz.  

En İyi Şeker Ölçüm Cihazı Tavsiyeleri

Piyasanın en çok satılan ve kullanıcılarından yüksek puanlar alan şeker ölçüm cihazlarını sizin için derledik.

Buradaki şeker ölçüm cihazları, editör ekibimiz tarafından incelenmiştir. Özelliklerine ve daha önce kullanan kişilerin yorumlarına göre en iyileri seçilmiş ve burada listelenmiştir.

Accu Chek Performa Nano Şeker Ölçüm Cihazı

Kolay dolan ölçüm çubukları, yemek öncesi ve sonrası işaretleri ile kompakt bir şeker ölçüm cihazı olan Accu Chek Performa Nano Şeker Ölçüm Cihazı ithal bir üründür. Amerika’dan ithal edilen Accu Chek şeker ölçüm cihazı 5 saniye gibi kısa bir sürede ölçüm yapmakta olup set içeriğinde saklama cüzdanı da bulunuyor. Ürün 2 yıl garantili olarak satılıyor.

Optima Şeker Ölçüm Cihazı

optima en iyi şeker ölçüm cihazı

Taiwan menşeili bir cihaz olan Optima Kan Şekeri Ölçüm Cihazı diyabet hastalarının durumlarını kolaylıkla izlemelerine olanak sağlıyor. 120 ölçüm saklayan hafızası ve 6 saniyelik sonuç süresiyle piyasada en çok satılan cihazlar arasında yer alıyor. Ürünün garantisi 2 yıl.

Bu ürünü hemen Trendyol’dan online satın alabilirsiniz.

Eb Sensor Kan Şekeri Ölçüm Sistemi

eb sensor şeker ölçüm cihazı

Uygun fiyatıyla göze çarpan Ebsensor şeker ölçüm cihazı yorumlar ve kullanıcı puanlarıyla ele alındığında çok tavsiye edilen ürünler arasında bulunuyor. Geniş LCD ekranı bulunan cihaz 180 ölçüm hafızasına sahip. 10 saniyede ölçüm yapabilen cihazın garantisi 24 ay. 

CONTOUR®TS Kan Şekeri Ölçüm Cihazı

contourts şeker ölçüm cihazı

Geniş LED ekranı ve kolay okunabilen mesajlarıyla Contour TS kan şekeri ölçüm cihazı konforlu bir ölçme süreci sunuyor. 5 saniyelik ölçüm süresine sahip olan cihaz kodlama gerektirmeyen kullanımıyla da oldukça pratik. 

GlukoDr Super Sensor Şeker Ölçüm Cihazı

gluco şeker ölçüm cihazı

Kolay kullanımlı şeker ölçüm cihazı geniş ölçüm aralığıyla daha kesin ve güvenilir sonuçlar veriyor. 10 saniyelik ölçüm süresi bulunan cihaz son 250 ölçümü hafızasında tutabiliyor.

Freestyle Libre

Kansız şeker ölçüm cihazları arasında bulunan Freestyle Libre, Flash glukoz takip sistemi olarak da adlandırılıyor. Kolunuzun arka üst kısmına uygulanan bir sensör sayesinde şeker değerinizi belirleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda son 8 saatlik şeker geçmişinizi de görüntüleme imkanı sunan Freestyle Libre, kolunuzdaki sensörün okuyucuya okutulması sayesinde sonuç veriyor.

Diğer yazılarımıza da göz atın:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz