Otomobilinizin parçalarından biri olan lastikler güvenlik ve sürüş açısından aracın performansını arttıran en büyük unsurlar arasında yer alıyor.

Aracınızın yolla temas eden tek parçası olan lastiklerinizin kalitesi ve bakımı, aracınızın yol tutuşu ve seyir güvenliği için büyük rol oynar. Sevdikleriniz ve kendiniz için arabanızın lastiklerini önemsemeli ve doğru zamanda doğru lastik seçimleri yaparak yolla temasınızı güvene almalısınız.

Editörlerimizin uzman görüşlerine dayanarak derlediği bu yazımız; aracınızda hangi lastiği kullanmalısınız, lastik seçimi nasıl yapılır, lastik çeşitleri, en iyi lastik markaları hangileridir gibi önemli sorularınıza yanıt verecek faydalı bilgilerle konuya ışık tutuyor.

Lastikler Otomobil İçin Neden Önemlidir?

Otomobili durduran şeyin ne olduğu sorusuna genellikle “Fren” yanıtı alınsa da aslında bu yanıt çok doğru değildir. Çünkü fren sadece lastikleri durduran mekanizmadır. Yani aracı esas durduran şey lastikleridir. Beklenmeyen durumlarda aniden durmanız gerektiğinde, bozuk yollarda, yağışlı zamanlarda, karlı havalarda veya aşırı sıcakta aracın duruşuna en büyük etkiyi gösteren şeyin seçeceğiniz lastikler olacağını unutmadan seçim yapmanız gerekiyor.

Lastik Çeşitleri

Temel lastik çeşitlerine hızlıca göz atalım.

  • Yapılarına Göre Lastik Çeşitleri: Çapraz Katlı(İç Lastikli) Lastikler, Tubeless ve Tube-type Lastikler, Performans Lastikleri
  • Mevsime Göre Lastik Çeşitleri: Yaz lastikleri, Kış Lastikleri, 4 Mevsim Lastikleri
  • Araç Tipine Göre Lastik Çeşitleri: Binek Otomobil Lastikleri, 4×4 Lastikleri, Hafif Ticari Araç Lastikleri, Traktör Lastikleri, Ağır Vasıta Lastikleri

En Doğru Lastik Seçimi Nasıl Yapılır?

Aracınız için lastik seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? İşte doğru lastik seçiminde önemli noktalar.

  • Lastik seçiminizi yaparken ilk önemli detay aracınızın lastik ebadıdır. Doğru ebatta lastik almak için öncelikle bu bilgiyi kontrol etmelisiniz. Lastiğin yan yüzünde yazılı olan bu numarayı kaydettikten sonra diğer detayları gözden geçirebilirsiniz.
  • Doğru zamanda doğru lastik kullanılmalıdır. Yani mevsim ve iklim koşulları göz önünde bulundurularak bir seçim yapılması gerekiyor. Bu hem güvenlik hem de tasarruf için önemli bir ayrıntı. Eğer hava sıcaklığı +7 derece ise o zaman yaz lastiği kullanabilir veya dört mevsim lastik kullanabilirsiniz. Ancak bundan düşük ısılarda mutlaka kış lastiği tercih etmelisiniz.
  • Otomobil veya aracınızı hangi amaçla kullanıyor olduğunuz da dikkate almanız gereken bir başka ayrıntı. Taşıdığınız yük sınıfına ait lastiklerle daha uzun süreli ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.
  • Aracınızın fabrika çıkış lastiklerindeki hız endeksinin altında bir lastik kullanmamanız gerekir. Bu nedenle fabrika çıkış lastiklerindeki endeksi not almayı unutmayın.
  • Kullanıcı ve uzmanlar tarafından test edilerek onaylanmış markaların dışına çıkmamaya gayret etmelisiniz. Fiyat olarak ekonomik seçeneklerin size uzun vadede getirebileceği masraf ve harcamalar nedeniyle düşündüğünüz gibi ekonomik olmayabileceğini unutmamalısınız.

En İyi Lastik Markaları

Aracınızın güvenli sürüşünde önemli bir faktör ve yakıt tasarrufu sağlayan bir yatırım olan lastik seçimi ardından sıra geldi en iyi lastik markaları listemize. Uzman görüşleri ve gerçek kullanıcı tecrübeleri göz önünde bulundurularak derlenmiş olan listemizde en iyi 10 lastik markası yer alıyor.

Michelin

michelin lastik

1889 senesinden beri faaliyet gösteren, en eski ve iyi markalardan biri olan Michelin, beyaz marshmelow maskotuyla da herkesin ilgisini çekmeyi başarıyor. Bu başarılı Fransız markası jetler dahil hemen her kategoride ürettiği lastik çeşitleriyle sektörün ilk isimlerinden biri olurken aynı zamanda lastiğin tasarruf oranını yükselten kauçuk kullanımıyla da tercih edilirliğini arttırıyor.

Goodyear

goodyear lastik

Amerikan şirketi Goodyear ülkemizde en çok tercih edilen lastik markalarından. Güvenilirliği konusunda tereddüde yer bırakmayacak testlerle kendi kendini onaylayan marka sektörün lokomotif markası olarak yüksek satış rakamlarına ulaşıyor. Profesyonel performansları için seçimler yapan yarış sürücülerinin de ilk tercihi olan Goodyear inatçı yol tutuşu sayesinde de öne çıkmayı başarıyor.

Continental

continental lastik

1871’de kurulan Alman lastik markası Continental sektörün en iyi markaları arasında bulunuyor. Üst segmentteki spor otomobiller dahil olmak üzere her tipte binek otomobil için ürün sunan marka güvenilir bir üretici olarak kullanıcının da takdirini kazanıyor. Markanın lastikleri hem konfor hem de sağlamlıklarıyla öne çıkarken ıslak ve kuru zeminlerdeki duruş süresi de çok beğeniliyor.

Bridgestone

bridgestone lastik

1988’de birleşen Amerikan FireStone ve Japon Bridgestone’un 1988’de güçlerini birleştirmesiyle ön plana çıkmaya başlayan Bridgestone günümüzde en iyi lastik markalarından biri. Hem kauçuk üretimi hem de lastik sanayiinde adını yükseklere yazdırmayı başaran şirket rayon kord lastiklerini geliştirip radyal lastik yapısını da tanıtarak herkesin övgüsünü almayı başardı. Son dönemde CO2 emisyonlarını azaltmak ve üretimde yenilenebilir kaynakları kullanmak gibi adımlar atan marka çevreci duruşuyla da alkışı hak ediyor.

BF Goodrich

bfgoodrich lastik

115 yıllık bir Amerikan markası olan BF Goodrich, sürüş deneyimini geliştirme konusunda çok başarılı olan ürün çeşidiyle dünyanın popüler markalarından biri oluyor. Sürüş ve eğlence gibi iki anlayışı bir araya getiren mühendislik çalışmalarıyla özellikle yarış ve offroad gibi sporlar için özel modeller geliştiriyorlar. Hem kaliteli hem de güvenli lastikleriyle maceraperest sürücülerin zorlu arazi koşulları ve sürüş stillerinde sorun yaşamayacakları seçenekler sunan marka alanında en iyilerden biri olarak öne çıkıyor.

Pirelli

pirelli lastik

1872’de İtalya’da faaliyete geçen Pirelli, o günden beri sektör liderleri arasındaki yerini koruyor. En popüler yarışlardan biri olan Formula 1 ile de adı duyulan marka kullanıcılarına en iyi performansı sunacak lastik serileri konusunda oldukça iddialı. Lüks marka otomobil üreticileriyle iş birliği yapan ve Lamborghini, Maserati gibi üst segment gruplarla satışa çıkan Pirelli, ülkemizin de en sevilen markaları arasında.

Yokohama

yokohama lastik

100 yılı aşkın zamandır üretim yapan Yokohama 1917 yılında Japonya’da kuruldu. Motor sporları dahil olmak üzere her alanda kullanılan çok sayıda model sunan marka en ileri lastik teknolojisine sahip, yumuşak ve sessiz sürüş deneyimi sunan modelleriyle dünyanın en iyi lastik markaları arasında yer alıyor. Teknolojiyi yakından takip eden Yokohama yuvarlanma direncini azaltan, yakıt ekonomisi sağlayan uzum ömürlü lastikleriyle kullanıcıların takdirini topluyor.

Cooper

cooper lastik

Amerika’nın en büyüklerinden olan Cooper 1914 yılından beri hizmet veriyor. Uygun fiyatlı ve kaliteli seçenekler ile ilgi çeken marka dayanıklı tasarımlarıyla da çok beğeniliyor. Islak, kuru havalar veya karlı zeminlerde üstün tutuş göstermesi için özel teknik kalıplarla üretilen Cooper lastikleri, sahip olduğu bu özellikleriyle verdiğiniz parayı hak ediyor.

Falken

falken lastik

1983’den beri aktif olan Japon markası güvenilir ve çok yönlü ürün grupları sayesinde kısa sürede sektörde önemli bir yol kat etti. Özellikle performans lastikleri açısından uzmanlaşan marka yarışlar ve motor sporları alanında çok beğenilen modelliyle büyük ilgi görüyor. Aynı zamanda günlük sürücülere yüksek hız yetenekleri olan ve üstün yol tutuşu performansı bulunan lastik alternatifleri ile hizmet veren Falken dört mevsim lastikleriyle öne çıkıyor.

Toyo

toyo lastik

1945’te Japonya’da kurulan ve kullanıcıya orta-ekonomik segmentte ürünler üreten marka kaliteden ödün vermeden binek araçlardan ticari yük araçlarına kadar genişleyen bir skalada lastik seçenekleri sunuyor. En büyük amacı uzun ömürlü lastik üretimi olan marka bu vizyonuyla da sektörde öne çıkıyor ve çok sayıda kullanıcının ilk tercihlerinden biri oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz