Güneşli günlere eşlik eden taze biçilmiş çim kokusu baharı müjdeleyen keyifli habercilerden biri. Serin ve karanlık kış aylarından sonra doğanın uyanışına ve yaşamın kaldığı yerden gelişerek devam etmesine şahitlik edebildiğimiz ilkbaharla birlikte yaşantılarımıza keyifli telaşlar ekleniyor. Saksıların toprakları değişiyor, bahçeler çapalanıyor, mevsimlik ekimler yapılıyor, bahçelerde kış boyunca uzayan çimler biçiliyor, zararlı otlar ayıklanıyor. Günlük hayat, odalardan balkon ve bahçelere taşınıyor.

Güzel havanın tadını çıkarıp, ailemizle birlikte keyifli zamanları paylaşacağımız bahçelerimizin bakımını yapmak pek çok kişi için vazgeçilmez bir hobi. Bahçelerimizi güzelleştirmek için en büyük yardımcımız olan ve işimizi kolaylaştırıp bu hobiden daha fazla keyif almamızı sağlayan çim biçme makineleri hakkında bilmek istediğiniz her şeyi bu yazımızda bulabileceksiniz. 

en iyi çim biçme makinesi tavsiye

Çim Biçme Makinesi Çeşitleri

Çim biçme makineleri çalışma prensiplerine ve kullanım alanlarına göre temel olarak 4 temel çeşitle karşımıza çıkıyor. Bunlardan kısaca bahsettikten sonra size önerdiğimiz çim biçme makinelerini aktaracağız. Önce türlere göz atalım.

Mekanik çim biçme makinesi

Herhangi bir yakıt ihtiyacı olmayan ve kullanan kişinin itmesiyle çalışan çim biçme makineleri mekanik çim biçme makinaları grubunu oluşturuyor. İnsan gücü gerektirdiği için küçük ölçekli alanlarda tercih ediliyor.  

Elektrikli çim biçme makinesi

Elektrikle çalışan çim biçme makineleri 900Watt ile 2000Watt arasında değişen kapasiteleriyle satışa sunuluyor. Elektrik şebekesi olan alanlarda özellikle tercih edilen elektrikli çim biçme makinaları farklı ölçüdeki tekerlek ve depo ebatlarıyla çok sayıda seçenek sunuyor. Akü ile çalışan tipleri kullanıcılar tarafından çok tercih ediliyor.

Benzinli çim biçme makinesi

Benzinle çalışan çim biçme makinaları özellikle elektrik şebekesinin bulunmadığı bölgelerde tercih ediliyor. Eğer çim biçilecek alan küçük ise itmeli tiplerini düşünebilirsiniz. Ancak büyük alanlarda mutlaka şanzımanlı çim biçme makinası kullanmanızı öneriyoruz.

Misinalı çim biçme makinesi

Küçük alanlarda ve tekerlekli makinelerin ulaşamadığı kenar, köşe alanlara ulaşmanızı sağlayan misinalı çim biçme makineleri elektrikli ve benzinli olarak ikiye ayrılıyor. Benzinli tıpan veya elektrikli misinalı çim biçme makinesi olarak bilinen bu makineler elle kullanılıyor ve biçilen otu toplayan bir hazneleri olmadığı için kesilen otu bahçede bırakıyor.

Çim Biçme Makinesi Tavsiyeleri

Bahçe ve tarım arazilerinin bakım ve düzenlemelerini yapmak için kullanılan çim biçme makineleri çok sayıda üretici tarafından farklı kapasite ve modellerde üretiliyor. Bu çeşitler arasından en iyisini bulabilmek ve uzun ömürlü bir yatırım yapmak için satın alma sürecinde çok sayıda ürünü tek tek incelemek gerekiyor. Okuyucularımıza bu süreçte yardımı olacağını düşünerek hazırladığımız yazımıza çim biçme makinesi tavsiyeleri ve en iyi çim biçme makinası markaları yorumlarını da değerlendirerek hazırladığımız tavsiye listemizle devam ediyoruz. 

Bosch AdvancedRotak 770 Elektrikli Çim Biçme Makinesi

en iyi bosch çim biçme makinesi
 • Kesme Genişliği: 46 cm
 • Kesme Yüksekliği: 20 – 80 mm
 • Motor Gücü: 1800 W
 • Sepet Kapasitesi: 50 litre

Bu ürünü Trendyol’dan online satın alabilirsiniz.

Bosch tarafından üretilen itmeli sürüş sistemine sahip olan AdvanceRotak 770 model çim biçme makinesi 16 kilogram ağırlığında. 1800 Watt motor gücündeki model 2 yıl garantili olarak satılıyor. 

Einhell PXC GE-CM 43 Li M Akülü Çim Biçme Makinası

einhell çim biçme makinesi tavsiye
 • Kesme Genişliği: 43 cm
 • Kesme Yüksekliği: 25 – 75 mm
 • Sepet Kapasitesi: 63 litre

Einhell tarafından üretilen PXC GE-CM 43 Li M akülü çim biçme makinesi 16,5 kilogram ağırlığında. 25 ile 75 mm arasında 6 farklı kesme yüksekliğine ayarlanabilen makine 600 metrekarelik alanlara kadar yüksek performans sunuyor. Garanti süresi ise 24 ay.

Honda HLM 570 CS Benzinli Çim Biçme Makinesi

honda hlm çim biçme makinesi
 • Motor Gücü: 5.5 HP
 • Ağırlık: 42 kg
 • Kesme Genişliği: 57 cm
 • Kesme Yüksekliği: 20-80 mm
 • Sepet Kapasitesi: 85 litre

Bu ürünü Trendyol’dan online satın alabilirsiniz.

Şanzımanlı sürüş sistemiyle öne çıkan Honda HLM 570 CS benzinli çim biçme makinesi modelleri arasında yer alıyor. 20-80 milimetre aralığında 5 farklı seviyede ayarlanabilen kesme yüksekliği ile kullanıcıya dilediği uzunlukta kesin imkanı sunuyor. 

Black+Decker EMAX34i Elektrikli Çim Biçme Makinesi

black decker çim biçme makinesi tavsiye
 • Motor Gücü: 1400 W
 • Kesme Genişliği: 34 cm
 • Kesme Yüksekliği: 20-70 mm
 • Sepet Kapasitesi: 40 litre

Elektrikli çim biçme makinelerinden olan Black+Decker EMAX34i 11,6 kilogram ağırlığında itmeli sürüş sistemine sahip bir model. 20 ile 70 milimetre aralığında 6 farklı noktada ayarlanabilen kesme yüksekliği bulunan çim biçme makinesi 2 yıllık garantiye sahip. 

Oleo-Mac G 53 Pk Benzinli Çim Biçme Makinesi

oleo mac çim biçme makinesi
 • Motor: Emak / K700 OHV
 • Silindir Hacmi: 196 santimetreküp
 • Kesme Genişliği: 51 cm
 • Kesme yüksekliği: 28 – 75  mm
 • Sepet Kapasitesi: 60 litre

Bu ürünü Trendyol’dan online satın alabilirsiniz.

Çelik şasesiyle uzun ömür kazandırılmış olan Oleo-Mac G 53 Pk çim biçme makinesi 30 kilogram ağırlığında. İtmeli sürüş sistemiyle çalışan makine yüksek kesme genişliği ve geniş sepet kapasitesiyle öne çıkıyor. Ürün 2 yıllık garantiye sahip. 

Hyundai Ps3031 Elektrikli Kenar Kesme Makinesi

hyundai çim biçme makinesi tavsiye
 • Kesme Genişliği: 30 cm
 • Motor Gücü: 600 W
 • Devir Hızı: 9000 rpm
 • Misina Kalınlığı: 1,5 mm
 • Ağırlık: 2,9 kg

Bu ürünü Trendyol’dan online satın alabilirsiniz.

Yüksekliği kolay ayarlamaya imkan veren teleskopik tutma kolu ve 90° sağ-sol ve yukarı aşağı başlık pozisyon ayarıyla öne çıkan misinalı çim biçme makinesi bitki koruma braketi ve duvar dibinde kullanma avantajı sunan ekstra tekerleğiyle yüksek puanlar alıyor.

1 Yorum

 1. Nisan ayında iş yerimizde ki çimler uzamaya başlıyor ve işin ucunu kaçırırsak sertleşiyor ve başımıza bela oluyor. Yazıda geçen çim biçme makinalarından iki çeşidini iş yerimizde kullanıyorum. Bu makinaların kullanım alanı diye bir şey var engebeli bir alanda torbalı ve sürmeli çim biçme makinasını kullanamazsınız bu tarz bir makine kolaylıkla herkesin kullanacağı bir makinedir ama sadece düz ve pürüzsüz yüzeylerde iş yapar. Diğer misinalı olan ve orak hareketi ile kullanılan çim biçme makinası ise her alanda her yerde kullanılabilir. İlkinde fazla kirlenmezsiniz ama ikincisinde üzerimiz yemyeşil olur bana hangisi daha iyi derseniz en iyisi 2 . seçenektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz