Kahve dendiğinde akıllara sadece cezvede pişen bol köpüklü Türk Kahvesi’nin geldiği zamanlar geride kaldı. Şimdi her köşede başka bir kahve dükkanı, ellerde “take away” kağıt kahve bardakları, evlerde kahve makineleriyle dolu dizgin bir kahve sevdası yaşanıyor.

Günün her saati tüketilen, zaman zaman öğün yerine bile tercih edilen kahve çeşitleri çok sayıda kişi için ciddi bir alışkanlık. Dünyanın pek çok noktasında üretilen, farklı aroması ve sertlik derecesiyle birbirinden hemen ayrılan, değişik yöntemler kullanılarak içmeye hazır hale getirilen kaliteli kahve çeşitleri büyük ilgi görüyor.

En Çok Tüketilen Kahve Çeşitleri

Kokusuyla büyüleyen, içimiyle enerji veren türlü çeşit kahve; kendisini deneyen herkesin damak tadına uygun bir şekle girmeyi mutlaka başarıyor.

kahve çeşitleri

Bazen taze demlenmiş bir fincan Filtre Kahve, bazen süt köpüğüyle servis edilen Cappuccino. Zaman yoksa kaynamış suya ilave edilen hazır kahveler veya sadece bir shot Espresso. “Espresso çok sert, Filtre Kahve de kesmiyor” diyenler için alternatif; Americano. Hafif içimli kahve tercih edenlerin favorisi ise Latte.

Filtre kahve makinesi satın almak istiyorsanız, En iyi Filtre Kahve Makinesi tavsiyeleri yazımıza göz atabilirsiniz!

Dünya Kahve Çeşitleri

Bin yıldan uzun bir süredir insanlar tarafından tüketilen kahvenin ilk olarak Etiyopya’da üretilip oradan yayıldığını söyleyebiliriz. Günümüzde dünyanın çok noktasında üretilen kahve çekirdekleri, üretildiği bölgenin coğrafi koşullarından direkt etkilenerek farklı lezzetlere ulaşıyor.

Çekirdeğin taşıyacağı tadı değiştiren etmenlerin başında da yetiştiği yörenin deniz seviyesinden yüksekliği, iklim şartları, yöresel flora gibi çeşitli koşullar geliyor.

Örneğin dünyanın ikinci en büyük kahve üreticisi olan Kolombiya’da üretilen kahve çekirdekleri ölçülü asit oranında ve tatlımsı bir tada sahipken Papua Yeni Gine kahvesi değişken asit derecesinde toprak ve meyve aromalarıyla tarif edilecek bir tat taşıyor. Son yılların en büyük üreticisi sayılan Brezilya ise herhangi bir işlem görmediği halde sahip olduğu kremamsı yumuşaklıkla büyük ilgi görüyor. Amerikan kahvelerinin en lezzetlilerinden biri olan Kosta Rika kahvesi yüksek asiditesi ve tatlımsı aromasıyla oldukça büyük talep görüyor.

Ülkelere Göre Kahve Çeşitleri

Pek çok ülkenin geleneksel hale gelmiş en az bir kahve çeşidi olduğunu biliyor muydunuz?

Türkiye’de ateşte pişirilerek hazırlanan Türk Kahvesi, Yeni Zelanda’da duble shot Espresso üzerine eklenen süt köpüğü ve artı süt köpüğü ilavesiyle hazırlanan Flat White akla ilk gelenler oluyor. Kahveyle Osmanlı aracılığıyla tanışmış olan Avusturya’da Wiener Melange, Brezilya’da sert tadıyla anında enerji yaratan Cafezinho, Fransa’da Cafe Creme, İspanya’da ise Cafe Con Leche son derece yaygın şekilde tüketiliyor.

flat white

Vietnam’a özgü Ca Phe Da içindeki buzlarla serinleten, harika lezzette bir kahve deneyimi sunarken İrlanda’lılar İrlanda viskisi ve krema ile birlikte hazırlanan Irish Coffe konusunda iddialılar.

Starbucks Kahve Çeşitleri

Dünyada olduğu kadar ülkemizde de popüler olan kahve satış zincirlerinin başında gelen Starbucks zengin kahve mönüsüyle karşımıza çıkıyor. Yoğun olarak Espresso bazlı içeceklerin servis edildiği Starbucks mağazalarında Caramel Macchiato, Flat White, Ristretto Bianco, Caffè Americano, Caffè Latte, Caffè Mocha, White Chocolate Mocha, Cappuccino, Espresso, Espresso Con Panna, Espresso Macchiato, Buzlu Caffè Americano, Buzlu Caffè Latte, Buzlu Caffè Mocha, Buzlu White Chocolate Mocha, Buzlu Caramel Macchiato gibi birbirinden lezzetli Espresso kahve çeşitlerini deneyebilirsiniz. 

starbucks kahve çeşitleri

Starbucks’ın Filtre Kahve tercih eden misafirleri için hazırladığı Filtre Kahve mönüsünde ise Filtre Kahve, Buzlu Filtre Kahve, Caffe Misto, Buzlu Misto, Cold Brew, Sütlü Cold Brew gibi farklı seçenekler yer alıyor.

Sıcak yaz günlerinde en çok ilgi gören içeceklerin başında buzun tüm malzemeye komple karıştırılmasıyla hazırlanan Frappuccino çeşitleri geliyor. Kahve katkılı olanlar kadar kahvesiz Frappuccino çeşitleri de özellikle genç Starbucks müşterileri tarafından yoğun olarak tüketiliyor. 

Bunların yanı sıra Sıcak Çikolata, Türk Kahvesi, Portakal Suyu ve Çay çeşitleri de satılan Starbucks mağazalarından hem içmeye hazır pişmiş kahve hem de paket kahve alabilirsiniz. 

Tchibo Kahve Çeşitleri

Türkiye pazarında yer alan bir başka uluslararası kahve satış zinciri olan Tchibo’da Türk halkı tarafından çok seviliyor. Özenle yetiştirilmiş kahve çekirdeklerinden hazırlanan kahve ve kahve ürünlerinin yanı sıra mağazalarda haftalık temalarla satışa çıkan ürünler de yoğun olarak ilgi görüyor.

Hem bir fincan filtre kahve içip hem alışveriş yapabilme ortamı sunan Tchibo mağazaları paket kahve satışı konusunda da oldukça başarılı. 

Mağazada satılan kahveler arasından Cafissimo Kapsül Kahve, Espresso ve Filtre Kahve çeşitleri büyük ilgi görüyor.

Özel makinesiyle içmeye hazır hale gelen kapsül kahve Cafiffimo, çok sayıda çeşidiyle hemen her zevke hitap ederken avantajlı paketler hem mağazalarda hem de internet sitesinde satışa sunuluyor. Espresso sevenlere hitap eden Barista Caffe, Barista Espresso ve Espresso Sicilia Style, Private Kaffee Colombia Fino, Private Kaffee Guatemala Grande, Private Kaffee Brazil Mild, Private Kaffee African Blue gibi çekirdek kahveler 500 ve 1000 gramlık ambalajlarıyla satılıyor. Filtre Kahve çeşitleri olarak ise Gold Selection, Private Kaffee Brazil Mild, Private Kaffee African Blue, Private Kaffee Latin Grande, Feine Milde ve Black’N White gibi öğütülmüş kahve seçenekleri sunuluyor. Evde yapılabilecek kahve çeşitleri konusunda mağazalardaki satış görevlilerinden destek alabilir, kahveyi ne şekilde demleyeceğinizi de belirterek çekirdeklerin ona göre çekilmesini isteyebilirsiniz. 

Ayrıca Tchibo, Türk Kahvesi veya Granül Kahve tercih eden müşterilerini de unutmayarak hem mağazalarda hem de online satış kanallarında Türk Kahvesi ve Granül Kahve çeşitlerine de yer veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz