Ev ve işyerlerinde karşılaşılan internet bağlantı problemleri, kullanıcılara büyük sıkıntı yaşatır. Günümüzde neredeyse bütün iş kollarının internete doğrudan bağlı olması nedeniyle, her an kaliteli internet bağlantısına sahip olmak büyük avantajdır. Bağlantı sorunlarında yaşanan sıkıntılar, işlerin aksamasına neden olur. Mevcut Wi-Fi bağlantınız ev veya işyerinizin her yerine güçlü şekilde ulaşmıyorsa, hemen bir sinyal güçlendirici edinerek bağlantı problemlerini çözebilirsiniz. İşte hızı ve kalitesiyle bağlantı problemlerini ortadan kaldırak sinyal güçlendiriciler…

Wi-Fi Güçlendirici Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kablosuz bir wi-fi ağının sinyalini artırarak ev veya işyerindeki bütün bölgelere ulaşmasını sağlayan wi-fi güçlendiriciler, oldukça kullanışlı ekipmanlardır. Mevcut ağın sinyal gücünü artıran bu küçük ama etkili ürünlerden, piyasada oldukça fazla sayıda bulunur. Bu nedenle kullanıcılar, hangi marka veya modeli seçmeleri gerektiğine karar veremezler. Wi-fi güçlendirici seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır ve bu özellikler hangi ürünü tercih etmeniz konusunda fikir sahibi olmanızı sağlar.

  • Hız Derecesi: Yüksek Mbps hıza sahip güçlendiriciler, daha hızlı internet bağlantısı sunar. Ancak güçlendiricinin gösterdiği performans, mevcut kablosuz bağlantının hızı, kullanılan mobil cihaz veya bilgisayarın hız limiti gibi etmenlere de bağlıdır. Bu durumda özellikle internet sağlayıcısının sunduğu internet hızı önem kazanır.
  • Garanti: Kullanılan wi-fi güçlendiricinin garanti dahilinde gelmesi, büyük bir artıdır. Bu durumda garanti süresi ve şartları üründen ürüne değişiklik gösterir. Uzun süre garanti sunan modeller, daha yüksek performans sergilerken; kısa garanti süreli veya garantisiz ürünler kalitesiz olabilir.
  • Popülarite: Piyasada daha fazla kullanılan güçlendirici modelleri, fikir sahibi olmanızı sağlar. Geniş kullanıcı kitlesine sahip ürünler hakkında internet üzerinde detaylı bilgi bulabilirsiniz. En çok satan ürünler, genellikle genel kullanıcının beğenisini kazanmış kaliteli ürünlerdir. Bu durumda kullanıcı yorumları ve deneyimlerinden de faydalanabilirsiniz. Sorunlu ve kalitesiz bir ürünün fazla popüler olması beklenemez.
  • Bütçe: Güçlendirici tercihinde en önemli etmenlerden biri de bütçedir. Genellikle yüksek performansa sahip, uzun süre garantisi olan ürünler rakiplerine göre daha yüksek fiyatlıdır. Orta ve alt gruba indikçe performans seviyesinde düşüş gözlenebilir. Bu durumda eldeki maliyet önem kazanır. Bazı durumlarda yüksek fiyatlı ürünlerin, kullanıcılara orta seviye bir üründen daha fazla yararı olmaz. Çünkü yüksek hıza sahip pahalı ürünlerde performans iyi olsa bile, mevcut ağdan kaynaklı sınırlı bir hız gözlenebilir. Dolayısıyla doğru hız alanını tespit ederek seçim yapmak gerekir.

En İyi 10 Wi-Fi Güçlendirici Tavsiyesi

Piyasada birbirinden farklı wi-fi güçlendirici modelleri bulunur. Bu modeller arasında kullanıcıların seçim yapamaması normaldir. Bu yazımızda, kalitesi ve kullanıcı yorumları incelendiğinde büyük beğeni kazanan 10 farklı wi-fi güçlendiricisini tanıttık.

TP-Link TL-WR940N

tp link wifi güçlendirici

WR940N, ev içi kullanımında öne çıkan bir güçlendiricidir. Çevrimiçi oyun, büyük boyutlu dosya yüklemesi ve HD akış gibi özellikleriyle kullanıcıların kesintisiz bağlantıya sahip olmasını sağlar. Zorlu ağ ihtiyaçlarına karşılık veren bu ürün, 450 Mbps hızı ve 3 adet anteniyle en ideal ev tipi güçlendiricilerden biridir.


TP-Link AC750

tp link range wifi güçlendirici

AC750, herhangi bir prize takılarak çalıştırılabilen son derece kolay bir güçlendiricidir. Kablolu cihazların ağa bağlanması için ethernet portu olan ürün, bu şekilde kablosuz adaptör görevi görür. Genellikle kolay kurulumu nedeniyle öne çıkan AC750, 750 Mbps hızıyla ev ve işyeri kullanımına uygundur.


TP-Link TL-SF1005D Enerji Tasarruflu Switch

tp link enerji tasarruflu switch

Kablolu çalışan SF1005D’nin üzerinde 5 farklı ethernet portu bulunuyor. Fakat bu ürünün diğer modellerle kıyaslandığında daha düşük veri aktarım hızına sahip olduğu görülüyor. Bu ürün hız yerine güç tasarrufu sağlamak için sunuluyor. Sürekli prize takılı çalıştığından kullanım sırasında, %60’a kadar enerji tasarrufu sağlıyor. Birden fazla güçlendiricinin kullanıldığı ofis ve işyeri gibi geniş alanlarda tercih edilebilir.


TP-Link TL-WN821N Kablosuz WPS USB Adaptör

tp link kablosuz usb adaptör

Bu ürün, özellikle fiyat/performans oranıyla öne çıkıyor. Son derece uygun fiyata sunulan ürün, 300 Mbps aktarım hızı sunuyor, fakat burada kullanıcının aldığı gerçek hız bağlantı noktası ve bilgisayar arasındaki mesafeye göre değişkenlik gösterebiliyor. Bilgisayara takılarak çalışmasıyla diğer ürünlerden ayrılıyor ve oldukça basit bir kullanım sunuyor. Genellikle ortak ağlara bağlanmanın zor olduğu ortamlarda tercih ediliyor.


TP-Link TL-WA854RE Evrensel Menzil Geliştirici

tp link menzil geliştirici

Beş farklı kademe lambası bulunan WA854RE, kullanıcıların sahip oldukları gücü görmesine izin veriyor. Üzerindeki lambalar sayesinde ana modem ile kurulan güç ayırt edilebiliyor ve kullanıcı cihazı yeniden konumlandırarak bağlantı seviyesini ayarlayabiliyor. Oldukça kullanışlı bir ürün olan cihaz, sadece prize takılarak çalışıyor ve çok sayıda cihazda ağ bağlantısı sağlıyor.


Xiaomi Mi Wifi Pro

xiaomi mi pro sinyal geliştirici

Uygulama üzerinden kurulum yapılarak prize takıldıktan sonra kullanıma hazır hale gelen Mi Wi-fi Pro, yüksek performansı ve uygun fiyatıyla dikkat çekiyor. Hemen her alana uyum sağlayan bu ürün, özellikle evlerdeki bağlantı sorunlarına hızlı yanıt veriyor ve internet bağlantısını bütün mekana yayıyor. En uzak odalarda bile yüksek bağlantı hızı sunan bu ürün, şık tasarımıyla da öne çıkıyor.


Xiaomi Mi Router 4C Sinyal Aktarıcı

xiaomi router sinyal aktarıcı

Mi Router 4C, üzerinde 4 adet anten yer alıyor ve bu şekilde kullanıcılara 2 katına kadar fazla bağlantı hızı sağlıyor. Ancak model ve tasarım anlamında biraz kaba bir görüntü sunuyor. Diğer Xiaomi ürünleri gibi telefon veya mobil cihaz üzerine indirilen bir uygulama yardımıyla kontrol ediliyor.


Ubnt Unifi Ac

ubnt unifi ac

Genellikle endüstriyel tasarımı ve estetik görünümü sebebiyle ofis, işyeri, otel gibi alanlarda sıklıkla kullanılan Unifi AC, yüksek performansıyla da rakipleri arasından sıyrılır. Ürün eş zamanlı olarak 200 kullanıcıya 2.4 Ghz’lik 450 Mbps hızında bağlantının yanı sıra, 5 Ghz’lik 867 Mbps hızında ekstra bir bağlantı da sunar. Dolayısıyla kalabalık ortamlarda uygun hızda bağlantının var olmasını sağlar. Geniş ve kullanıcı sayısı yüksek olan alanlar için en ideal ürünlerdendir.


Dark DK NT WRT360

dark range wifi güçlendirici

Dark’ın bu ürünü, özellikle küçük boyutu ve görünümüyle öne çıkıyor. Diğer modellere göre son derece küçük olan bu ürün, şarj adaptörüne benzer bir görünüme sahip. Üzerinde ethernet girişi bulunan ürün, kablolu çalışmanın yanı sıra, direkt prize takılarak da kullanılabiliyor. Böylece kullanıcıların kendi ihtiyacına göre kullanım alanını ayarlamasına izin veriyor. Portatif oluşu, çok yönlü kullanımı ve boyut ufaklığı nedeniyle tercih edilen bu ürün genellikle dar ve küçük alanlarda tercih ediliyor. 300 Mbps hıza sahip olmasına rağmen çok geniş alanlarda hız verimi ve sinyal gücü düşük olabiliyor.


Everest EWR-301

everest wifi güçlendirici

Çinli firma Everest’in ürettiği bu ürün 2.4 Ghz ve 300 Mbps hızı ile öne çıkıyor. Üzerinde ethernet girişi olmasına rağmen, prize takılarak kullanım özelliğinin de bulunması ürünün önemli artılarından biri. Kablolu veya kablosuz kullanımı, kolay kurulumu ve uygun fiyatıyla dikkat çeken ürün, bağlantı hızını verimli şekilde artırıyor.Dark’ın bu ürünü, özellikle küçük boyutu ve görünümüyle öne çıkıyor. Diğer modellere göre son derece küçük olan bu ürün, şarj adaptörüne benzer bir görünüme sahip. Üzerinde ethernet girişi bulunan ürün, kablolu çalışmanın yanı sıra, direkt prize takılarak da kullanılabiliyor. Böylece kullanıcıların kendi ihtiyacına göre kullanım alanını ayarlamasına izin veriyor. Portatif oluşu, çok yönlü kullanımı ve boyut ufaklığı nedeniyle tercih edilen bu ürün genellikle dar ve küçük alanlarda tercih ediliyor. 300 Mbps hıza sahip olmasına rağmen çok geniş alanlarda hız verimi ve sinyal gücü düşük olabiliyor.


Sonuç

Siz de ev ve işyerlerinizde sorunlu ve kısıtlı internet bağlantısına sahipseniz, sunduğumuz listedeki ürünleri inceleyerek kendinize en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz ürünü, mekanların doğru bölgelerine konumlandırarak hızlı bağlantı hızına sahip olabilir ve internet sorunlarınızı çözebilirsiniz.

En iyi modem sayfamıza da göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz