Gıda takviyeleri arasında bulunan propolis, doğal içeriği ve sağladığı faydalarla yaz kış kullanılan değerli bir ürün. Kullanıcılarına çok sayıda fayda sağlayan, bağışıklık destekleyen ve zengin bir takviye olan propolis konusunda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını ve uzman görüşlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Propolis Nedir?

Propolis özellikle kış döneminde, zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenlerin ve sağlığına dikkat edenlerin baş ucu takviyesi oluyor. Peki bu çok methedilen, herkesin hakkında olumlu yorumlar yaptığı propolis nedir gelin birlikte bakalım…

Arılar tarafından üretilen ve arıların bitkilerden topladığı antioksidanların gücünü taşıyan doğal bir maddedir propolis. Arılar kovanlarına koruyucu bir madde olarak ürettikleri propolis sayesinde kovanın steril kalmasını sağlarlar. Bu ürünün hem anti mikrobik hem de antioksidan özellikleri sayesinde yaşam alanlarını ve ballarının güvence altına alırlar.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

  • Propolis kullananların bağışıklığının desteklendiği ve hastalığa yakalanma oranlarının düştüğü görülmektedir. Bunun için düzenli kullanım gerektiğinin de altını çizmemiz gerekiyor.
  • Vücudumuzun dış etkiler için yarattığı bir reaksiyon olan dengesiz moleküller ve serbest radikaller hücrelerimize zarar verebilmektedir. Antioksidanlar, bu sonucu önleyerek hücrelerin zarar görmemesi için destek sağlar. Propolis, son derece güçlü bir antioksidandır. Hatta bilinen en güçlü antioksidan nardan bile daha etkin olduğuna dair sonuç veren araştırmalar olduğunu da söylemek mümkün.
  • Antimikrobiyal etkileri sayesinde virüslerle savaşarak vücudumuzun hastalıklara karşı dirençli olmasını destekler.
  • Propolis, doğru şekilde ve düzenli tüketildiğinde vücudun sağlıklı hücre sayısını arttırarak solunum sistemi hastalıkları, ağız içi yaralar, mide rahatsızlıkları hatta kanser gibi hastalıklar üzerinde de olumlu sonuçlar vermektedir.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Doğada bulunan propolisi ham haliyle kullanmaya çalışmak doğru bir sonuç almanızı sağlamayacaktır.

En doğru çözüm içeriğinde bulunan balmumu gibi zararlı maddelerden arındırılarak steril ortamda ekstraksiyon işlemi tamamlanarak damla formuna getirilmiş propolis seçeneklerini değerlendirmeniz olacaktır.

En İyi Propolis Tavsiyeleri

En iyi propolis tavsiyeleri listemizi bakanlık tarafından onaylanmış, uzmanların desteklediği ve yüksek puanlı kullanıcı geri dönümleri olan propolis markaları arasında derledik. Gıda takviyesine başlamadan önce doktorunuzun onayını almanız gerektiği konusunu hatırlatarak en iyi propolis markaları listemize geçiyoruz:

Eğriçayır Organik Propolis

eğriçayır en iyi organik propolis

Mersin’in 2500 metre yüksekliğindeki yaylalarındaki kovanlardan toplanan ve özenle işlenen propolis ürünleri Eğriçayır markası adı altında satışa sunuluyor. Zengin çiçek florası sayesinde içerik olarak da başarılı bir propolis üreten marka uzmanların tavsiyeleri arasında öne çıkıyor.

Kullanıcı yorumları da oldukça olumlu olan Eğriçayır, propolis konusunda da hayli iddialı. Ürünleri dilerseniz direkt dilerseniz de herhangi bir yiyecek veya içecek maddesiyle birlikte tüketebilirsiniz.

Bee O

bee o en iyi propolis

Bee’o tarafından geliştirilmiş olan, TÜBİTAK ödüllü bir işleme yöntemi kullanan Bee O ham Anadolu propolisini suda çözünebilir forma kavuşturuyor. Satışa sunulan ürünlerin ekstrasyonları İTÜ ARI Teknokent’te geliştirilen marka, TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD 2016 Teknoloji ödüllerinin de sahibi.

Helal sertifikalı BEE’O Suda Çözünebilir Damla Propolis içinde %10 oranında saf propolis bulunuyor. Hem uzmanların önerdiği hem de kullanıcıların sadakatle desteklediği markanın farklı seçenekler sunan propolis ürünleri arasından sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Nutral Therapy® Zeytinyağı Bazlı Propolis

nutral terapi propolis

Alkol ve suda çözünen propolis çeşitlerinden sonra zeytinyağında extraksiyon işlemi yapılan ham propolis de satışa sunulmuş durumda. İçeriğinde saf propolis ve özel üretim soğuk sıkım zeytinyağı bulunan Nutral Therapy Zeytinyağı Bazlı Propolisçok sayıda vitamin ve mineral içeren zengin bir bileşime sahip.

Aynı zamanda Gluten içermiyor. Nutral Therapy® Zeytinyağı Bazlı Propolis, Erciyes Üniversitesi Biyoteknoloji Laboratuvarı’ndan alınan destekle kimyasal ve toksikolojik testlerden geçirilerek satışa sunuluyor.

Balparmak Propolis

balparmak propolis

Su bazlı saf propolis ürünlerini hem yetişkinler hem de çocuklar için üreten ve şase paketler halinde 2 ayrı seçenek sunan Balparmak pratik kullanımıyla da çok beğeniliyor. Su ile ekstakte edilen ham propolis tek kullanımlık özel ambalajlarında 250mg saf propolis içeriyor.

İçinde su ve saf propolisten başka madde bulunmayan ürün su ile ekstrakte edilmiş olmasına rağmen TUBİTAK destekli özel bir yöntem kullanılarak üretildiği için emsallerine kıyasla maksimum oranda etken madde içeriyor.

Fer Organik Propolis

fer organik propolis

40 yıldır üretim yapan Fer organik&Doğal Arı Ürünleri, kendi kovanlarından topladığı propolisi suda çözünür damla formuna getirerek satışa sunuyor. Kendi ambalajında olması halinde oda sıcaklığında son tüketim tarihine kadar muhafaza edebileceğiniz ürün kullanıcılardan da iyi puanlar almayı başarıyor.

Dilerseniz almanız gereken günlük miktarınız kadar ürünü bal, su veya meyve suyuna karıştırarak tüketebilirsiniz.

Umay Organik Propolis Damla

umay propolis

Organik sertifikalı su bazlı bir ürün olan Umay Organik Propolis Damla Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Danışmanlığında hazırlanıyor. Ürün su bazlı olup kesinlikle alkol ve türevlerini içermiyor.

İçerikteki ham propolis oranı yaklaşık olarak %33.5 olan Umay Organik Propolis damla Sivas Zara bölgesinin yaklaşık 2000 metre rakımındaki yaylalarından elde ediliyor. Direkt olarak kullanabileceğiniz gibi damlayı su, meyve suyu gibi maddelere karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Arifoğlu Organik Propolis Sıvı Ekstraktı

arifoğlu propolis

Alkol, gliserol, gliserin, emülgatör ve herhangi bir zararlı kimyasal madde içermeyen Arifoğlu Organik Propolis Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesinin yaylalarından elde ediliyor. Steril laboratuvarlarda, yüksek teknolojiyle ekstrakt edilen propolis sadece desitile su kullanılarak hazırlanıyor.

Ürünü doğrudan veya yiyecek içecek maddelerine karıştırarak tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz