Herkes için yaşam kalitesini yükselten temel şeylerin başında sağlıklı olmak geliyor. Dirençli bir bünyeye sahip olmak, güçlü ve dinç olmak pek çok hastalıktan korunmak için de oldukça önemli. Doğru beslenmek, doğru antrenman programları uygulamak ve tabii ki en iyi multivitamin takviyeleriyle bağışıklığınızı kolaylıkla destekleyebilirsiniz.

Bu yazımızda uzmanların tavsiye ettiği güvenilir markalar arasından derlediğimiz, kullanıcı memnuniyeti yüksek en iyi multivitamin markaları üzerine bilgiler verip konu hakkında merak edilenleri cevaplıyoruz.

Multivitamin nedir?

Vücudun ihtiyaç duyacağı farklı vitaminlerin ve minerallerin bir kompleks olarak bir araya getirildiği takviyelere genel olarak Multivitamin deniyor. Bu takviyelerin içerikleri markalara ve ürün gruplarına göre değişiyor. A, B, C, D, K, çinko, iyot, bakır, Q10, folik asit gibi vitamin ve minerallerle bağışıklık sistemini güçlendirecek doğal bazı içerikleri olan vitamin ve mineral gruplarının birlikte kullanılarak takviye ürün olarak sunulduğunu söyleyebiliriz.

Multivitaminler ne işe yarar?

Gıda takviyesi olan multivitaminler düzenli kullanımlarıyla bize ne fayda sağlar, gelin bir de ona göz atalım.

  • Eksik beslenme nedeniyle yaşanan olumsuzlukları en aza indirerek yaşam kalitesini yükseltmeye destek olurlar.
  • Her yaş ve etkinlik grubuna göre düzenlenen içerikleriyle doğru zamanda doğru takviyeye ulaşmanızı mümkün kılarlar. Sporcular için protein katkısı yüksek multivitaminler, kadınlar – erkekler veya 50 yaş üstü için kemik koruyucu ve bağışıklık destekleyici, orta yaş grubu için de yorgunluğu ortadan kaldırarak enerji oluşumunu destekleyen multivitaminler gibi seçenekler sayesinde nokta atışı yapabilirsiniz.
  • İnançları veya ortamları nedeniyle besin gruplarının tamamını tüketmeyen grupların beslenmesine destek olarak multivitaminler kullanılabilir. Özellikle vejetaryen ve vegan olan kişiler için, multivitaminlerin yararları çok daha fazla olabilir.
  • Yapılan bazı araştırmaların sonucuna göre multivitaminlerin göz sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu söyleyebiliriz.
  • Multivitaminler vücut dokuların sağlıklı kalmasına ve metabolizmanın düzgün işlemesine aynı zamanda bağışıklık hücrelerinin gelişmesine de destek olur.
  • Özel dönemlerde ihtiyaç duyulan fazladan takviyeyi sağlayan multivitaminler tamamen doktor kontrolünde olmak üzere hamilelik ve emzirme dönemlerinde de bu duruma özel hazırlanmış anneyi ve bebeği desteklemek için kullanabiliyor.

Unutmamak gerekiyor ki tamamen yanlış ve eksik beslenmeyi hiçbir multivitaminin desteklemesi mümkün değil. Bu nedenle gün içinde dengeli ve sağlıklı beslenmeye mutlaka özen göstermeniz gerekiyor.

Multivitamin Çeşitleri

Birçok farklı vitamin ve mineral içeren bu takviyeler tablet, toz, kapsül, sıvı veya pastil formlarında olup kullanıcı profiline göre de farklı içeriklerle üretiliyorlar. Kadınlar için en iyi multivitaminler, erkekler için en iyi multivitaminler, çocuklar için en iyi multivitaminler, sporcular için en iyi multivitaminler, olgun yaşlar için en iyi multivitaminler gibi pek çok ürün grubuna ayrılan multivitaminleri eczanelerden veya markalara ait satış noktalarından temin edebilirsiniz.

Ancak kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı ve onayını almayı lütfen unutmayın.

En İyi Multivitamin Tavsiyeleri

Dinç kalıp konforlu bir yaşama sahip olabilmek için ihtiyaç duyduğumuz vitaminleri bir arada sunan multivitamin markaları oldukça büyük talep görüyor. Ancak unutmamak gerekir ki multivitaminler beslenmeye ek olarak alınan bir gıda takviyesidir ve herhangi bir hastalığın tedavisi için kullanılmamaktadırlar. Ayrıca uzmanlar bu ürünlerin doğru dozda, doğru zamanda ve doktor onayıyla kullanılması konusunda hem fikirler. Bu konuyu tekrar hatırlattıktan sonra tüm dünyada kabul gören en iyi multivitamin markaları listemize geçiyoruz.

Doğru bir multivitamin takviyesiyle bünyesini güçlendirip çok daha sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenlerin tercih ettiği ve dünyanın en iyi multivitamin markaları arasında sayılan 11 multivitamin markasını sizler için listeledik:

LaVita

LaVita - Multivitamin ve Mikro Besin Konsantresi

LaVita ile günlük mikro besin (vitaminler ve eser elementler) teminini bütünsel olarak optimize edebilirsiniz. Bu ürün aynı zamanda bağışıklık güçlendirici konsantre olup, Demir, C, A, D, B6, B12 vitaminleri, folik asit, bakır, selenyum ve çinko içeren LaVita, bağışıklık sisteminin normal işlevini destekleyen tüm ilgili mikro besinleri içerir.

Tüm önemli mikro besinler (multivitamin ve eser elementler) bilimsel olarak kanıtlanmış dozlarda ve dengeli bir oranda bir arada. Sonuç olarak LaVita, mikro besin ve multivitamin tedariğini her gün optimize etmenize yardımcı olabilir.

Redoxon 3’lü Etki

redoxon multivitamin

Bağışıklığı destekleyen C, D vitaminleriyle çinkoyu bir araya getiren Redoxon 3’lü Etki, vücudunuzun fonksiyonlarına destek sağlıyor. Ürün cilt için ihtiyaç duyulan besini çinko ve C vitamininden sağlarken D vitaminiyle de kemik, diş ve kas fonksiyonlarınızı destekliyor.

Supradyn Energy Fast Action

Supradyn Energy Fast Action

Susuz kullanılabilen formda satışa sunulan hızlı emilim özellikli Supradyn energy Fast Action toplam 13 vitamin, 9 mineral ve Koenzim Q10 içeriyor.

Özellikle yetişkinler tarafından günde 1 doz kullanılması önerilen destek kolay kullanım sunan formu sayesinde her an ve her yerde ağıza dökülerek alınabiliyor.

Medigard Multivitamin

Medigard Multivitamin

Eczacıbaşı tarafından üretilen Medigard Multivitamin yetersiz beslenme sorununu ortadan kaldırabilecek bu gıda takviyesiyle kullanıcıların beğenisini topladı. Medigard, güncel tempo içinde yaşanan olumsuz koşulların ortaya çıkardığı gıda eksiğini takviye ediyor. Emilimi kolaylaştırılmış bir destek olan Medigard Vitamin Mineral Kompleks içeriğindeki yüksek miktarda Koenzim-Q10 ile hem sağlıklı hem de zinde olmanıza destek veriyor.

Pharmaton Kapsül

Pharmaton Kapsül

2020 yılında yılın multivitamini seçilen Pharmaton Kapsül günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılamak için hazırlanmış ve içeriğinde Ginseng bulunan başarılı bir gıda takviyesi. Ürün içeriğinde kullanılan multivitamin ve mineraller sayesinde normal enerji oluşum metabolizmanızı destekliyor ve yorgunluğu ortadan kaldırarak enerjinizi yükseltiyor.

Solgar VM 2000

Solgar VM 2000

Popüler gıda takviyesi markası Solgar’ın ürünü olan Solgar VM 2000 başta sporcular olmak üzere multivitamin desteğine ihtiyaç duyan çok sayıda kişinin tercihi oluyor. B vitamini kompleksi, C, D, E vitaminleri, folik asit, demir, bakır, çinko gibi bileşenler içeren ürün şekersiz ve veganlar için de uygun.

Supradyn All Day

Supradyn All Day

Tablet formundaki Supradyn All Day, çok sayıda mineral ve konezim Q10 içeren formülüyle en çok kullanılan gıda takviyeleri arasında bulunuyor. Günlük ihtiyacı karşılayan formülüyle gün boyu zinde ve dinç kalmanızı sağlıyor.

İçeriğindeki C ve B kompleks vitaminleri ile Bakır, Demir, İyot, Mangan mineralleri metabolizmanızı destekleyerek normal enerji oluşumunu sağlıyor. D vitamini, Çinko ve Mangan, kemiklerinizi sağlamlaştırırken A, B2, B6, C vitaminleri ile Bakır, Çinko, Demir mineralleri de bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor.

YouPlus Multi Ener-G Multivitamin

YouPlus Multi Ener-G Multivitamin

Her tabletinde 100 gr c vitamini içeriği ile zengin bir takviye olan YouPlus Multi Ener-G özellikle yetişkinler için sunulan bir ürün.

Günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak için oluşturulmuş temel vitamin ve minerallerin yanı sıra Guarana, ginseng ve green tea üçlü kombinasyonuyla dikkat çeken multivitamin enerjik ve zinde bir gün için kullanabileceğiniz bir gıda takviyesi.

One Up Multivitamin

One Up Multivitamin

Günde 1 tablet ile günlük ihtiyacı karşılayan multi vitamin-mineral içerikli One Up Multivitamin, Taurin, L-karnitin, Ginseng ve Koenzim Q10 ilaveli formülüyle doğal beslenmeye takviye oluyor. Türkiye’de modern tesislerde üretilen multivitamin
A, B, C vitamini gibi vitaminlerle beraber selenyum, magnezyum, çinko ve demir gibi 25 aktif bileşen içeriyor.

Solgar Omnium

Solgar Omnium

Solgar’ın ödüllü ürünlerinden biri olan Omnium, kompleks vitaminler ve minerallere ek olarak bağışıklık destekleyici zerdeçal, yeşil çay yaprak, üzüm çekirdeği ekstreleri, turunçgil bioflavonoid kompleksi gibi içeriklerle zenginleştirilmiş bir gıda takviyesi.

Tablet formundaki ürünün yemekleri takiben 1 veya 2 tablet kullanılması öneriliyor.

Centrum Advance Multivitamin

Centrum Advance Multivitamin

Centrum Advance; multivitamin ve multimineral içeren, GSK tarafından satışa sunulan bir gıda takviyesi.

İçeriğinde Biotin, Kalsiyum, Bakır, İyot, Demir, Magnezyum, Mangan, Niasin, Pantotenik Asit, Fosfor, B vitaminleri ve C vitamini bulunan ürün normal enerji oluşum metabolizmasıyla birlikte yorgunluk azaltacak bir etki sağlayarak gün boyu enerjinizi destekliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz