Köpek dostlarımız için mama alışverişi yaparken dikkat etmemiz gereken şeylerin neler olduğunu biliyor musunuz? Peki en iyi mama markaları hangileri?

Ailemizin kıymetli bir parçası olan evcil köpeklerimize mama seçerken sağlıklarına da yatırım yapıyor olduğumuzu aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Bu açıdan sadece fiyat konusunda bir tercih yapmak büyük bir hata elbette. Hayatımıza eşlik eden bu güzel dostlarımızı ihtiyaçları olan besinleri içeren, doğru karışımdaki ve yüksek kalitedeki mamalarla beslemeye özen göstermeliyiz. Onlar için sağladığımız şeylerin başında sağlıklı beslenme ve doğru barınma olduğu sürece yaşam sürelerine de katkı sağlayarak daha uzun süre birlikte olabileceğimiz gerçeğini de unutmamamız gerekiyor.

Köpek Maması Seçerken Neler Dikkat Edilmesi Gerekir?

Evcil dostumuzun hayat standartlarını yükseltmek için mama seçerken çok titiz davranmamız gerektiğini söyledik. Peki neyi kriter almamız ve nasıl seçim yapmamız gerekiyor, şimdi biraz da bu konuya değinelim.

Köpek maması çeşitlerini incelediğiniz zaman tahıllı köpek mamalarından tutun da düşük tahıllı köpek mamasına kadar onlarca seçenek sunan çok sayıda marka olduğunu hemen fark edebilirsiniz. Bu ürünler arasından seçim yaparken öncelikle köpeğinizin yaşı, sahip olduğu hastalıkları, varsa özel ihtiyaçları konusunda veterinerinizden bilgi almalısınız.

Bu kriterler her köpek için köpeğe özel önemli kriterlerin başında gelir. Köpeğinizin alması gereken kalori değeri de dahil olmak üzere veterineriniz size gereken içerik konusundan en doğru bilgiyi verecektir. Aldığınız bilgilerle birlikte mama çeşitlerinin besin değerlerini, içeriğindeki ürünleri, katkı durumlarını, bütçenize uygunluğunu ve tabii ki sevgili dostunuzun ağız tadına uyup uymadığını da değerlendirmeniz gerekiyor. Eğer mutlak bir mama grubu tüketmesi gereken özel bir dostunuz varsa o zaman veterinerin önereceği markaya öncelik vermenizi öneriyoruz.

Köpek Maması Seçerken Bu İçeriklere Dikkat

BHA, BHT, TBHQ gibi kanser riski yaratan koruyucular ile boyar madde içermeyen ürünleri seçmemeye dikkat etmelisiniz. Karaciğer pigmentasyonu yaratan Ethoxyquin, hemolitik anemi ve vücut anemisi riski olan Menadion ile Propilen glikol içeren markalardan da uzak durmalısınız.

En İyi Köpek Maması Markaları Listesi

Köpeğiniz için tercih edebileceğiniz en çok kullanılan ve yüksek oranda memnuniyet yaratan en iyi kedi maması markalarını sizler için derledik…

Hill’s

hills köpek maması

Listemizin başında yer alan ve dünyanın en popüler markalarından biri olan Hill’s hem kedi hem köpekler için ideal formdaki mamalar üretiyor. Çok sayıda seçenekle dostunuzun koşullarına en uygun alternatifleri sunmayı planlayan markanın Yavru, yetişkin 1+ yaş, yetişkin 7+ yaş ve yaşlı 11+ yaş köpekler için gibi çeşitli mama grupları bulunuyor. Bunların yanında marka köpeğinizin yaşına, cinsine, hastalık ve kilosuna uygun köpek mamasını seçebilme imkanı sunuyor.

Orijen

orijen köpek maması

Alışma sürecinde biraz destek vermeniz gereken Orijen mama, köpeklerin biyolojik beslenmesine uygun, kaliteli içeriğe sahip, %80 et ve %20 meyve-sebze içeren, tahılsız bir marka markası olarak öne çıkıyor. Zengin besin değeriyle öne çıkan markaya alıştırma sürecinde eski mamaya ilave ederek, zamanla oranı çoğaltıp köpeğinizin sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.

La Vital

lavital köpek maması

Farklı köpek ırklarına uygun çözümler sunan bir mama markası olan La Vital, köpeğiniz için ihtiyaç duyduğunuz sağlıklı ve kaliteli mama için doğru bir seçenek. Farklı içerikleriyle de köpeğinizin sıkılmadan tüketebileceği markalardan biri olan La Vital, aynı zamanda bağışıklık destekleyen çeşitleriyle de kullanıcılar tarafından çok tercih ediliyor.

Wellness Core

wellness core köpek maması

Önemli bir mama markası olan Wellness Core, köpekler için doğal beslenme seçenekleri sunan iddialı bir marka. Evcil dostunuzun doğal içerikle beslenmesini sağlamak için, mamalarında hayvansal protein içeriğini ön planda tutan Wellness Core mamaların tercih edebilirsiniz. Ayrıca alerji riskini ortadan kaldıracak seçenekler de sunan markayı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Royal Canin

royal canin köpek maması

Dünyanın en iyilerinden biri olan Royal Canin piyasaya hakim popüler bir mama markasıdır. Her köpeğin kolaylıkla uyum sağlayıp zevkle tüketeceği içerik ve lezzette olan mama, zengin çeşitleriyle de çok beğeniliyor. Köpeğinizin cinsine, kilosuna, yaşına ve sağlık problemlerine en uygun olan mamayı bulabilmeniz için zengin çeşitler sunan marka pek çok alıcının favorisi olmayı başarıyor.

Pro Plan

pro plan köpek maması

Kedi ve köpekler için üretim yapan Purina Pro Plan sevgili dostunuz için en uygun seçenekleri sunabilmek için zengin ürün seçenekleriyle piyasada yer alıyor. Yaş grupları, içerik seçenekleri gibi alternatifleri değerlendirerek köpeğinize en uygun mamayı kolaylıkla bulabileceğiniz marka, bütçe dostu olması açısından da oldukça beğeniliyor.

N&D

nd köpek maması

Köpekler için tam damaklarına layık ve %100 doğal içerik garantisiyle üretim yapan uzun süreli geçmişi olan büyük markalardan biri olarak listemizde yer buluyor. Ürünlerinin içeriğinden kesinlikle yapay bileşim bulunmayan N&D sağlıklı mama konusunda köpek sahiplerine güzel bir alternatif oluyor. Ürün grupları içinde köpeğinizin cins ve yaşına uygun seçenekler bulabileceğiniz marka gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz markalardan.

ACANA

acana köpek maması

Son derece lezzetli olan ACANA mamaları kaliteli protein içerikleriyle çok sayıda hayvan dostunun ilk tercihi olmayı başarıyor. Dostunuzun sahip olduğu özellikler, yaş grubu ve sağlık kriterlerini de göz önünde bulundurarak markanın alternatifleri arasından bir seçim yapabilirsiniz.

Maxima

maxima köpek maması

Bağışıklık sistemine olumlu katkılar sunan mama çeşitleriyle köpek sahiplerinin en beğendiği markalardan biri de Maxima. Sağlıklı bir köpeğiniz olması için doğru beslenmenin öneminin farkında olan marka çeşitli takviyelerle dostunuzun gelişim ve sağlığına büyük bir destek veriyor. Sağlıklı tüyler, canlılık, kemiklerin gelişimi için gerekli takviyeler gibi içeriklerle zenginleştirilmiş olan marka vitamin, lif, mineral gibi desteklerle köpeğiniz için ideal beslenmeyi vaat ediyor.

En iyi kedi mamaları sayfamıza da göz atabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Makale çok güzel teşekkürler bence sıralamalarda 1.02 değişiklik olabilir onun dışında faydalı bir makale yeni kedi köpek sahip olan insanlar için köpeklerini nasıl bir mama almalarını kararını vermeleri için faydalı olmuş teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz