Günümüzde doğalgaz veya LPG gibi yakıtlarla çalışabilen ve ısıtmayı sağlayan cihazlara verilen bir isim kombi. Kimileri sadece kış aylarında ev ve işyerlerindeki ısınmayı sağlamak için kullanıldığını düşünse de, kombi aslında her mevsimin ihtiyacı. Çünkü mutfak ya da banyoda kullanılan sıcak suyu da ekstra bir su ısıtıcısı kullanmaya gerek kalmadan kombi yardımıyla elde etmek mümkün. 

Özellikle son yıllarda yeni yapılarda kombilerin tercih edilmesinin pek çok sebebi mevcut. Öncelikle kombiler verimi yüksek, çevreci ve az yer kaplayan ergonomik cihazlardır. Kullanımları kolaydır ve baca temizliği gibi can sıkıcı işlemler gerektirmezler. Kullanılan mekanın tamamı ya da dilenirse sadece 1 odası için çalıştırmak mümkündür.

en iyi kombi tavsiye

KOMBİ ÇEŞİTLERİ

Günümüzde gelişen teknolojiyi takip eden kombi markaları, kullanıcıların ihtiyaçlarına ve tekniğe göre kombi çeşitleri sunuyorlar. En iyi kombi modellerine geçmeden önce, kombi türlerini anlamak için kısa bir giriş yapalım. Çoğunlukla çalışma biçimlerine göre sınıflandırılan kombi çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz:

Yoğuşmalı Kombi

Özellikle son yıllarda kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilen yoğuşmalı kombiler aslında hermetik kombilerin farklı bir çeşidi olarak anılır. En iyi kombiler sıralamasında yer almasının ve çok tercih edilmesinin en önemli sebebi ise, diğer kombilerde verim yüzde 80 ila 90 arasındayken, yoğuşmalılarda bu oran yüzde 105 ila 109 arasında seyreder. Enerji tüketimleri de diğerlerine göre daha azdır. Yoğuşmalı kombi adını çalışma yönteminden alır. Kombideki ısı transferini sağlayan eşanjör sistemi ile atık gazın ısısı düşürülür ve yanmayla meydana gelen su buharının enerjisi sisteme kazandırılır.

Bacalı Kombi

Adından da anlaşılacağı üzere bu kombi tiplerinde baca bağlantısı mevcuttur. Yanarken gerektiği kadar oksijeni ortamdan alıp sonrasında oluşan atık gazı bacadan dışarıya atar. Bu nedenle bacasının kesinlikle sızdırmaz olması ve mümkünse çelikten yapılmış olması gerekir.

Hermetik Kombi

Hermetik kombilerde de baca mevcuttur. Ancak bu tip kombiler ihtiyacı olan oksijeni bulunduğu ortamdan değil, baca yardımıyla dışarıdan alır. Bu sebeple baca çıkışı her zaman dışarıda olmalıdır. Buradaki avantaj, oksijen aynı ortamdan alınmadığı için mekanı sürekli havadar tutmaya gerek yoktur. Yanma sonrasında oluşan atık gaz da yine bacadan dışarı verilir.

KOMBİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Hem kullanım kolaylığı hem de tasarruf için kombi satın alırken seçim sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok püf noktası mevcut. Bunlar arasında öne çıkanları sizin için listeledik: 

 • Kombinin kapasitesine dikkat edilmeli. Kullanım alanının metrekaresine uygun seçim yapılmalı.
 • Kombi markasının yaygın bir servis ağının olup olmadığına dikkat edilmeli.
 • Seçeceğiniz kombinin kapladığı alanın kullanılacak mekana uygun olup olmadığı tespit edilmeli.
 • Garanti süresinin uzunluğuna dikkat edilmeli.
 • Ne kadar enerji tükettiğine bakılmalıdır.
 • Deprem sensörü gibi farklı güvenlik önlemleri olup olmadığı araştırılmalı.

Şimdi gelelim en iyi kombi modellerinin incelenmesine.

En İyi Kombi Tavsiye Rehberi

Özellikle gelişen teknolojiyle birlikte kombi çeşitleri ve modelleri de her geçen gün artıyor. Kullanıcı ve çevre dostu, pratik ve ekonomik olması kombi seçimi yaparken en önemli unsurlar arasında. Bunların ışığında en iyi kombi markası hangisidir sorusunun cevabını aramak gerekiyor. Sizin için bu yılın öne çıkan marka modellerini listeledik:

Eca Proteus Premix 30 Kw Yoğuşmalı Kombi

eca proteus en iyi kombi

Marka: E.C.A.
Model: Proteus Premix 30 Kw Yoğuşmalı Kombi
Baca Tipi: Hermetik
Isıtma Tekniği: Yoğuşmalı
Kapasite (Kw): 30
Verim: %107,5
Garanti Süresi: 2 yıl

Bu kombiyi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Trendyol’dan satın alabilirsiniz.

ECA Proteus Premix 30 KW Yoğuşmalı Kombi, %107,5 oranındaki verimiyle dikkat çekiyor. Sessiz çalışma özelliğine sahip olan kombinin ölçüleri de oldukça minimal: 678 mm x 410 mm x 288 mm. Hem doğalgaz hem de LPG ile kullanım olanağı sunan modelin donmaya karşı koruma özelliği bulunuyor. Sahip olduğu akıllı oda termostatı sayesinde iOS ve Android uygulamalarından kontrol edilebiliyor.

Demirdöküm Nitromix P-24 24KW 20000 Kcal/h Hermetik Premix Yoğuşmalı Kombi

demirdöküm en iyi kombi

Marka: Demirdöküm
Model: Nitromix P-24 24KW 20000 Kcal/h Hermetik Premix Yoğuşmalı Kombi
Baca Tipi: Hermetik
Isıtma Tekniği: Yoğuşmalı
Kapasite (Kw): 24
Verim: %108
Garanti Süresi: 2 yıl

Bu kombiyi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Trendyol’dan satın alabilirsiniz.

Demirdöküm Nitromix P-24 24Kw 20000 Kcal/h Hermetik Premix Yoğuşmalı Kombi, sahip olduğu %108’lik verim ile göz dolduruyor. Sahip olduğu dijital ekran sayesinde kullanım suyu sıcaklığı, suyun basınç değeri ve hata kodlarını izlemek mümkün. Akıllı ısıtma sistemi bulunun modelde bulunduğu mekanın anlık ihtiyacına göre çalışır. Böylece hem yakıt hem de verimde tasarruf sağlanır.

Buderus Logamax plus GB172i

buderus en iyi kombi tavsiye

Marka: Buderus
Model: Logamax plus GB172i
Baca Tipi: Hermetik
Isıtma Tekniği: Yoğuşmalı
Kapasite (Kw): 24 / 28 / 33
Verim: %109
Garanti Süresi: 2 yıl

Bu kombiyi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Trendyol’dan satın alabilirsiniz.

Şık tasarımı, yüksek performansı ve düşük yakıt tüketimi ile ilgi çeken Buderus Logamax plus GB172i, oldukça sessiz çalışan bir kombi. %109’lara ulaşan verimini sağlayan en önemli özelliklerinden biri ise özel olarak geliştirilen alüminyum-silisyum alaşımlı döküm eşanjörü oluyor. Yeni ventüri teknoloji sayesinde talep edildiğinde LPG ile de çalışabiliyor.

Vaillant Ecotec Intro Tam Yoğuşmalı Kombi

vaillant kombi
 • Marka: Vaillant
 • Model: Ecotec Intro
 • Baca Tipi: Hermetik
 • Isıtma Tekniği: Tam Yoğuşmalı
 • Kapasite (Kw): 24
 • Verim: %92
 • Garanti Süresi: 2 yıl

Vaillant’ın Ecotec Intro model kombisi yarı dokunmatik ekranıyla hem şık hem fonksiyonel bir tasarıma sahip. Kullanıcısına düşük modülasyon ile tasarruf imkanı sunan kombi %25 modülasyonla ve otomatik kapasite ayarıyla yakıt tasarrufuna da imkan sağlıyor.  Aynı zamanda kesintisiz sıcak su alabileceğiniz model, Aqua sensör donanımıyla düşük debili su seviyesinde dahi verimli çalışıyor.

Bosch Condens 7000i W

bosch en iyi kombi

Marka: Bosch
Model: Condens 7000i W
Baca Tipi: Bacalı
Isıtma Tekniği: Yoğuşmalı
Kapasite (Kw): 24 / 28
Verim: %109
Garanti Süresi: 3 yıl 

Bu kombiyi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Trendyol’dan satın alabilirsiniz.

Şık görüntüsü ile sadece dolap içi ya da balkonda değil, ev içinde de rahatlıkla kullanabileceğiniz Bosch Condens 7000i W, 360x440x540mm ölçüleriyle de az yer kaplayarak hayatı kolaylaştırıyor. Kurulumu kolay olan modelin bakımı da tüm erişim noktaları ön tarafta bulunduğundan oldukça pratik oluyor. Sahip olduğu özel yoğuşma teknolojisi sayesinde %109’a kadar verim sağlayan modelin farklı büyüklükteki mekanlar için 24 ve 28 Kw kapasite seçenekleri bulunuyor. 

Baymak İdee 28 24 Kw 20640 Kcal/h Premix Yoğuşmalı Kombi

baymak en iyi kombi tavsiye

Marka: Baymak
Model: İdee 28 24 Kw 20640 Kcal/h Premix Yoğuşmalı Kombi
Baca Tipi: Hermetik
Isıtma Tekniği: Yoğuşmalı
Kapasite (Kw): 24 / 28
Verim: %94
Garanti Süresi: 7 yıl

Bu kombiyi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Trendyol’dan satın alabilirsiniz.

A sınıfı enerji verimliliğine sahip olan Baymak İdee 28 24 Kw 20640 Kcal/h Premix Yoğuşmalı Kombi, 7 yıllık garanti süresi ile dikkat çekiyor. Kullanışlı tasarımındaki çevirmeli kontrol düğmeleri ile oda ve su sıcaklığını kolayca ayarlamak mümkün. Özel tasarlanan susturucusu sayesinde düşük ses seviyesinde çalışan modelin 541x368x364mm ölçüleri avantaj sağlıyor.

Kombi tavsiye listemizin sonuna geldik. Eğer kombilerle alakalı sormak istediğiniz soru veya yorumunuz varsa bu yazı altına görüşlerinizi bırakabilirsiniz.

Diğer içeriklerimize göz atmak ister misiniz?

21 YORUMLAR

 1. 2017 yılında Bosch marka bir kombi satın almıştım kombi o zamanlar 2500 TL gibi bir fiyata aldım kombiyi Mersin susanoğlu’ndaki yazdığımızda kullanmak için taktırdım ama pişman oldum sürekli arıza çıkarıyordu servise götürüyordum servis bir şey yok diyordu bir 2 ayar yapıp tekrar geri veriyordu sonrasında içinden bir ses gelmesiyle sigortanın atması bir oldu evdeki bütün elektrik eşyaları aynı anda çalışmasından kaynaklı olduğunu söylediler fakat ben öyle düşünmüyorum yani bir de bosch’un termoteknoloji class markası yani özellikle iyi olsun bize sıkıntı çıkarmasın diye aldığımız bir model fakat bize sıkıntıdan başka bir şey vermedi yani burada şunu demek istiyorum iyi marka çok pahalı rahat ederiz başımıza bir şey açmaz uzun süre kullanırız diye düşünmeyin bu kadar pahalı bir cihazın bize masraf çıkarmasına gerçekten çok şaşırdık bunun yerine farklı bir model almayı düşünüyorum yazınızda teşekkürler birçok ürün tanıtımı yapmışsınız burada benim için daha doğrusu bana uygun olan en iyi ürün ECA firmasının ürünü olduğunu düşünüyorum yoğuşmalı kombiyi deneyeceğim.

  • Sizinle aynı fikirdeyim. Bosh. Condens 2000 var. Yeni daire aldım 2015 yılında. Dairede hazırdı, beğenmiştik. İlk yıl sorun yaşamadık. Fakat sıcak su bir soğuyor bır ısınıyor. Normaldir dedik. 2016 yazından itibaren sıcak suyun tazyiği düşmeye başladı. Servis çağırdık. Su kireçli olduğundan eşanjör değişecekmiş. Garanti dışı tabii. Değişirdik, cepten. İkinci yıl kışa girerken yine arıza. Gidip durumu anlatmama rağmen, sanki konu hiç konuşulmamış gibi, eşanjör ve genleşme tankı değişti. Hem genleşme tankını içinin su aldığı bahanesiyle. Meğer bu durum normalmiş. Apartman girişine, bir kombi parası her daire verdi ve su arıtma taktırdık. Düzeldi diye düşünürken yine kışa girerken bu kez radyatörler ısıtmadı. Sıcak su var. Havalarını aldım peteklerin, düzelmiyor. Çözüm Merkezlerini aradım. Onların aradığı nitelikte servisleri olduğundan, yani bir kuzudan birden fazla post çıkarma konusunda uzmanlaştırdıklarından, hiç tamir yok, hep parça değişimi. Bu kombi yazın nasıl çalışıyor bir fikrim yok. Fakat her kış başında malak gibi seriliyor haberiniz olsun. Çözüm merkezi iki haftalık süren görüşmeler soınunda beni post konusunda uzman servislerine yönlendirdi. İnanmazsınız 2000 lira istediler. Yahu yenisi 4000 lira bu modelin. Şimdiye kadar ben zaten 2000 tl den fazla ödedim yapılacak diye. Sağlam genleşme tankı gittiği gibi bir de bozuk olanını getirip takmışlar. Yanlıyorsam, o zaman bunların parçaları bir yıl gitmiyor. Yazdığım her şey belgelidir. Konuşmalara kadar. Valla paranı git sokağa at belki bir gariban bulur da sevinir. Aman bu markadan uzak dur. İnanmayan herkese (KİŞİSEL BİLGİ PAYLAŞIMI YASAKTIR) adresimden neyi soruyorsa belgesiyle cevap veririrm. Şimdi yeni bir kombi arıyorum.

   • Ben bu kombiyi 7 yıl kullandım. Sıfır arıza ile. Hiç bir sıkıntı yaşamadım. Kısmet midir bilmem. Son derece konforlu ve ekonomik bir kombi idi. Ev değiştirince eski evde kaldı. Burda buderus var. Ama ben kombimi özledim.

 2. Buderustan uzak durun derim.Çeşme suyunu aşırı ısıtma gibi bir özelliği var ve servis de çözemedi.Kombiyi elimden çıkarmaya bakıyorum artık.

 3. Çektiğiniz çileye bak. Hiç uğraştığınıza değmez ya. Arızalı ise . Servsiten verim alamıyorsanız . Verin tüketici hakları hakem heyetine 8 ay içinde paranız iade edilsin. Şimdiye kadar belki 25 defa tüketici haklarına verdim esnafları 23’ünde para iadesi aldım. Hemde bir çoğunu faizi ile .

 4. Merhaba, ben daikin almayı düşünüyodum ama burada adı bile geçmemiş, ayrıca bir sitede değerlendirmelere bakmak istedim hiç yorum bile yapılmamış. Daikin nasıl bir marka acaba?

 5. Daiken njd serisi öneriliyor ,servis ağı geniş değilmiş.
  Bende kombi alacağım en mantıklıs
  1- E.C.A proteus premix 24kw modeli geldi 4800 nakit fiyatı 5 yıl garanti

  2-Vaillant Ecotec intro 24-28 kW -5290 tl Alman 2 yıl

  3-Demirdöküm Nitromix 24 kw 4750 TL 2 yıl garanti

 6. Kesinlikle tavsiye etmiyorum.
  1- Çok sesli çalışıyor
  2- Sıcak su musluğunu aç-kapa 10 dk devir daim motoru çalışıp elektrik sarfiyatı yapıyor.Yaz veya kış fark etmiyor. ( Garanti kapsamında servis çağırdım baktılar normal dediler)
  3- Gaz, elektrik sarfiyatı fazla.
  ** 15 yıl önce babamın evine farklı bir
  marka kombi taktırdım o yılın teknolojisi bile ECA dan daha güzel ve sessiz. Kombi çalışırken de , devirdaim yaparken de o kadar sessiz ki neredeyse hiç ses duyulmuyor. O markayı almadığıma pişmanım.
  Özetle; ECA kombi mi , bir daha ASLA…

  • kardeşim hangi markadan bahsediyorsunuz bir zahmet yazsanız da biz de faydalansak, bende araştırıyorum bazı arkadaşlar baykanı bazıları ECA yı kimisi Buderusu tavsiye ettiler kafam karıştı

 7. Ben Baykak kullanıyorum. İlk 3 seneden sonra her sene kart arızası verdi. 4 sene üst üste kart değiştirdiler. 7 yıl garantisi vardı. Şimdi sekizinci sene yine aynı zamanda bir yıl sonra kart arızalandı. Garantide bitti. Her sene 700-800 TL kart parası vereceğime yenisini alsan daha karlı. Yani Baymak Kombi garanti bitti makinayı at çöpe. Baymak a yazdım. Garanti bitti yapacak bir şey yok diyorlar. Her sene kart arızası veren bir kombi de başka bir sorun olduğu açık.

 8. İyi günler bende 2014 de aldığım Bosch condesder 2000 var 5 yıl sonra bakım yaptırdım sorun banyo suyu açınca ısındıkca su kısılıyor az daha su açınca soğutuyor çift eşanjörü dediler ama buna çözüm bulamadık şimdi yeni alacağım. Su aç kapa yada kısınca soğutmayan kombi arıyorum yardımcı olursanız sevinirim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz