Yemeklerimizde kullandığımız gıda maddelerini, en sağlıklı ve doğal olanından seçmeye özen gösteriyoruz. İlaçsız, organik, temiz gıda maddeleri dışındaki ürünlere de sağlımızı tehdit ettikleri için bir hayli tepkiliyiz. Kendimizin, ailemizin, sevdiklerimizin doğru beslenebilmeleri için mutfağımıza giren ürünleri ciddiyetle incelemeye zaman ayırıyoruz.

Sevdiklerimize layık, sağlıklı ve lezzetli öğünler hazırlarken dikkat etmemiz gereken bir diğer detay da tencere seçimlerimiz. Sağlığı tehdit etmeyen, pişirme tekniğimize uygun, uzun ömürlü tencereler hem mutfakta geçirdiğimiz sürenin kısalmasını hem de ortaya çıkan sonucun herkesi mutlu etmesini sağlayabilmeleri açısından da çok önemli. En sağlıklı pişirme ürünlerinden olan çelik tencereler sahip oldukları özelliklerle hemen her mutfağın baş tacı olmayı başarıyor. Hızlı ve lezzetli pişirme, kolay temizlenebilme, sağlığı tehdit etmeme, ısı kaybını minimuma indirme gibi avantajlarıyla gelin çeyizlerinin de vazgeçilmezi olan çelik tencere setleri hem yerli hem de yabancı firmalarca üretilerek tüketiciyle buluşturuluyor.

Peki çelik tencere alırken nelere dikkat etmek gerekir? En iyi çelik tencere markası hangisidir? En kaliteli çelik tencere markası hatta dünyanın en iyi çelik tencere markası hangisidir? gibi çok sayıda sorunuz olabilir.

Bu sorulara yanıt olabilmesi için gelin öncelikle kaliteli çelik tencere nasıl anlaşılır konusuna göz atalım. 

Kaliteli Çelik Tencere Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli bir çelik tencere veya çelik tencere seti almak için birkaç ayrıntıyı incelemek yeterli aslında.

  • 18/10 Cr/Ni Çelik Tencere etiketli ürünleri tercih etmenizi öneriyoruz. Bu kısaltma size öncelikle ürünün parlak görüntüsünü %18’lik krom kaplamasından aldığını söylüyor. Ayrıca paslanıp kararmasını engelleyen Nikelin ise %10 oranında kullanıldığını belirtiyor. Tencerenin kalan maddesinin ise çelikten oluştuğunu ifade ediyor. Hemen hatırlatalım; 18/10 çelik tencereleri 304 kalite paslanmaz çelik olarak da nitelemek mümkün.
  • Çelik tencerenin taban kalınlığını göz önünde bulundurun. Tencereniz çift tabanlı olursa biraz ağır olacaktır belki ama ısıyı depolayarak geç soğuyacak, bu sayede ocağın altı daha erken kapatılabilecektir. Ayrıca temizleme sırasında tel kullanma alışkanlığınız varsa çift tabanlı tencereye kolay zarar veremeyeceğiniz için tercihinizi bu bönde kullanmanızı öneriyoruz.
  • Tencerenin gövde yapısı ve kulp malzemesi de pişirme kolaylığı açısından önem taşıyor. Dar tabanlı modellerde tencerenin yan çeperleri ısıya maruz kalabildiği mümkünse silindir tencere seçmenizi öneriyoruz. Ya da tencerelerinizi taban çevresini geçmeyecek büyüklükte bir ocakta kullanmanızı öneriyoruz. Sap ve tutacak kısımların da ısınmayacak malzemeden üretilmiş olması sizi kazalara karşı koruyacaktır.

En İyi Çelik Tencere Tavsiyeleri

Yukarıdaki önerilerimizi göz önünde bulundurarak ve araştırmalar yaparak en iyi çelik tencere tavsiyelerimizi burada listeledik.

Aşağıdaki ürün isimleri ve özelliklerini siz de detaylı olarak görüp karar verebilir, hemen online satın alabilirsiniz.

Korkmaz A 1949 Mega Tencere

korkmaz çelik tencere tavsiye

18/10 Cr-Ni Paslanmaz Çelikten üretilen Korkmaz A 1949 modelli çelik tencereyi hem tek hem set halinde satın alabilirsiniz. Süper Termo tabanlı ürün en yüksek ısı transferi sağlayan Solar Base taban sistemi sayesinde kullanıcısına zaman ve enerji tasarrufu sağlamaktadır. Hem ev hem de endüstriyel kullanım için ideal olan modelin polisajlanmış dış yüzeyi mutfaklara şıklık katar. Kulpları da paslanmaz çelikten üretilmiş olan model silindir şekliyle en çok tercih edilen Korkmaz çelik tencere modelleri arasında yer alıyor.

Karaca Firuze Çelik Tencere 2017

en iyi çelik tencere karaca

Karaca tarafından üretilmiş olan model indüksiyon dahil olmak üzere tüm ocak tiplerine uygun olmasıyla öne çıkıyor. Cam kapak pişirme esnasında kapağı açmadan yemeği takip edebilme imkanı sunuyor. 18/10 paslanmaz çelik ürün şık tasarımıyla mutfağınıza estetik katarken modelin kulpları da ısınmaya dayanıklı olarak üretiliyor. Bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olan tencerenin 2 yıl garantisi bulunuyor.

Hisar Rio Metal Tencere Seti

hisar rio tencere seti tavsiye

18 / 10 Cr-Ni paslanmaz çelikten imal edilen tencere set halinde satılıyor. Bulaşık makinesinde yıkanabilen modelin cam kapaklarında taşmayı da engelleyecek olan buhar çıkışı detayı bulunuyor. Üründe kullanılan kapsül taban sayesinde %40 enerji tasarrufu sağlayan ve tüm ocak tipleriyle uyumlu olan modelin paslanmaya karşı 100 yıl garantisi bulunuyor.

Emsan Akasya Çelik Tencere

emsan çelik tencere

Paslanmaz çelik gövdeli Emsan Akasya çelik tencereler ergonomik paslanmaz çelik sap ve oldukça şık cam kapaklarıyla çok beğeniliyor. Ürünlerin ömür boyu garanti kapsamında olması da bu beğeniyi yaratan sebepler arasında göze çarpıyor. Düşük ısıda pişirme yapabileceğiniz kapsül taban ve kapağın ters olarak da tencere ağzına uyumlu olması diğer avantajlar olarak öne çıkıyor. 

Fissler Vienna Çelik Tencere

fissler çelik tencere seti

Alman çelik tencere markası Fissler tarafından set olarak üretilip satışa sunulan Vienna çelik tencere yüksek kalitesi ve şık tarzıyla öne çıkıyor. Cam kapağı enerji tasarrufuna destek olurken yemeği pişirme esnasında kolay talip etmenizi sağlıyor. Bulaşık makinasında yıkanabilen ürünün kulpları da 18/10 paslanmaz çelik malzemeden üretildiği için 180 180°C ye kadar fırına girebilir. Kapsül termik tabanlı ürün her tip ocakta kullanılabilir.

Hascevher Gastro Çelik Tencere

hascevher çelik tencere

304 Kalite Hascevher Gastro çelik tencere, çelik kapağı ve el yakmayan Falnsh metal kulplarıyla 2 sıra saten gövdesi olan şık bir tencere modeli olarak karşımıza çıkıyor. Kapsül tabanlı ürün, tüm ocak tiplerine uyumlu olup 24 ay garanti ile satışa sunuluyor.

Schafer Senta Çelik Tencere

schafer en iyi çelik tencere

Schafer tarafından 18/10 Krom Nikel Paslanmaz Çelik malzeme kullanılarak üretilen Senta model çelik tencereler ergonomik metal kulpları ve şık tasarımıyla oldukça çok tercih ediliyor. Yerli markalar arasında öncü isimlerden biri olan Shafer, kapsül taban teknolojisiyle enerji tasarrufu sağlıyor. Paslanmaz çelik metal kapaklı model gaz, elektrik, halojen, seramik, indüksiyon olmak üzere tüm ocak tipleriyle de uyumlu. 

1 Yorum

  1. bernardo’nun olmaması şaşırttı mı, tabi ki hayır. durduğu yerde paslanan tencereler yapmayı başarmışlar. paylaşımınızı dikkate alacağım. teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz