Kültürümüzde önemli bir yeri bulunan çayın lezzetli olması için demlenmesine ve kullanılan çaydanlığın kalitesine önem verilmesi gerekiyor. Çaydanlık seçimi; çayın rengini, kokusunu ve lezzetini doğrudan ilgilendiriyor. Bundan yola çıkarak en iyi çaydanlıkları inceledik ve bir liste oluşturduk.

SıraModelMalzemeSYblog Puanı
1Emsan TroyEmaye10/9.6
2Korkmaz Mega A091Paslanmaz Çelik10/9.7
3Karaca Adelya Mini BoyPaslanmaz Çelik10/9.5
4Tefal 2392574Paslanmaz Çelik10/9.6
5Bayev Elite ClassEmaye10/9.2
6Emsan Miras ÇelikPaslanmaz Çelik10/9.3
7Korkmaz AquaPaslanmaz Çelik10/9.6
8Jumbo Doha ÇaydanlıkÇelik10/9.2
9Emsan Celine Emaye BabyEmaye10/9.3
10Karaca Bio GranitGranit10/9.4
En İyi Çaydanlık Listesi

2022 Yılı İçin En İyi 10 Çaydanlık Tavsiyesi

Özellikle Türkler için vazgeçilmez olan tavşankanı, her mevsim ve her saat içiliyor. Demleme, sallama ve poşet çay gibi farklı formlarda kolayca bulunabiliyor. Ancak tiryakisi için çaydanlıkta ağır ağır demlenen çayın yerini hiçbir şeyin tutması mümkün olmuyor. Elektrikli çaydanlık modelleri yaygın kullanılıyor olsa da geleneksel olanı tercih eden çay tiryakilerinin sayısı her zaman çok fazla. Çelik, granit, emaye, cam; boy boy çaydanlıklar hala çeyiz alışverişlerinin ve ev hediyelerinin en popülerlerinden biri olarak tercih ediliyor. Bu yazımızda, en iyi çaydanlık markaları ve modellerini bir araya getirerek hem kendiniz için hem de hediye etmek için değerlendirebileceğiniz ürünlerden bir liste bulunuyor.

İşte tavşankanı çaylar için en iyi çaydanlık tavsiyeleri listemiz:

9.6
Esra ŞEN

Emsan Troy indüksiyon Tabanlı Emaye Çaydanlık

Artıları
 • İndüksiyon Taban
 • Ergonomik Kulplar
 • Geç Soğuma
Eksileri
 • Süzgeç Tıkanması

Emaye Tasarımlı Bir Ürün

Popüler hale gelen emaye tasarımı ve ergonomik kulplarının yanı sıra şık görüntüsü ile masaya uyum sağlayan Emsan Troy, indüksiyonlu ocaklarda kullanılabiliyor.

Ürün Detayı

Son zamanlarda popüler olan eski emayelerden esinlenen Emsan, hem modern hem de otantik görünüm barındırıyor. Kullanılan her mutfağa ve masaya uyum sağlayan bu çaydanlık, indüksiyonlu ocaklarda kullanılabiliyor. Bu ürünün kapağı her iki çaydanlığa uyum sağladığı için üst ve alt demlik ayrı ayrı kullanılabiliyor. Ayrıca üst demlik kulpu plastik olan bu çaydanlığın, ergonomik sapları sayesinde el yakmadan kolay kullanım sağlıyor. 2,5 litre alt, 1,1 litre üst demlik hacmi ile 8-10 kişi için fazlasıyla yeterli olan bu ürün, beyaz, siyah ve kırmızı renk seçenekleri içeriyor.

Teknik Özellikleri

Malzeme: Emaye
Üst Demlik Hacmi:
1,1 L
Alt Demlik Hacmi:
2,5 L
İndüksiyonlu ocak uyumu:
Var

Kullanıcı Yorumları

👤 Ş* Y** ”Ürün güzel çok memnun kaldım. Endişe etmeden alınabilir.”

👤 M** G* ”Çeyizime almıştım şimdi kullanıyorum aşırı el yakmıyor ve çayı Çelik çaydanlıklara göre geç soğutuyor. Sadece emaye olduğu için dikkatli kullanılması gerekiyor. Yine olsa yine alırım 😍”

9.7
Esra ŞEN

Korkmaz Mega A091 Çaydanlık Takımı

Artıları
 • Paslanmaz Çelik
 • Hacim
Eksileri
 • Isınan Kulp

Aile Boyu Kullanıma Uygun Bir Ürün

Geniş iç hacmi sayesinde aile boyu çay tiryakisi olanlar için yeterli gelecek Korkmaz Mega Çaydanlık Takımı, paslanmaz çelik malzemeden üretildiği için yıllarca kullanılabiliyor.

Ürün Detayı

Kalabalık aileye sahip olan veya misafir ağırlamayı sevenler için çift demlik kullanma problemini ortadan kaldıracak Emsan Mega Çaydanlık Takımı, üst hazne 1,3 L, alt hazne ise 3 L olduğundan çok fazla tercih ediliyor. Uzun yıllar hiçbir sorun yaşamadan kullanılacak paslanmaz çelikten üretilen bu demlik, sağlam yapısı sayesinde damlatma sorunu yaşatmıyor. Geniş kulpları sayesinde ele oturan bu ürün, rahat kullanım sağlıyor.

Teknik Özellikleri

Malzeme: Paslanmaz Çelik
Üst Demlik Hacmi:
1,3 L
Alt Demlik Hacmi:
3 L
Taban:
160 mm

Kullanıcı Yorumları

👤 G* Ö** ”Gerçekten büyük bir çaydanlık korkmaz iyi bir marka geniş aileler için uygun.”

👤 S* Ö ”Ürün gayet mega boyda kalabalık misafirler için çok uygun şık ve zarif duruyor kullanmadım çeyizime kaldırdım.”


9.5
Esra ŞEN

Karaca Adelya Mini Boy Çaydanlık Takımı

Artıları
 • Ergonomik Yapı
 • Kendinden Süzgeçli
 • Isı Geçirmeyen Kulp
Eksileri
 • Çabuk Soğuması

Tiryakilere Özel Tek Kişilik Bir Ürün

Çay tiryakilerinin her saat diliminde kolayca demleme yapacağı Karaca Adelya, yeni evli çiftler içinde son derece uygun. Sağlam yapısı ve ergonomik boyu sayesinde dolapta fazla yer kaplamayan bu ürün, oldukça fazla satılıyor.

Ürün Detayı

Günün her saati çaysız yapamayanların hoşuna gidecek Karaca Adelya, 0,66 L üst ve 1,1 L alt haznesi ile kısa sürede demleniyor. Aynı zamanda ergonomik boyutu sayesinde mutfak dolaplarında fazla yer kaplamayan bu demlik özellikle yeni evli çiftlerinde dikkatini çekiyor. Tüm bunların yanında paslanmaz çelik malzemeden üretilen bu demlik, ısı geçirmeyen kulpları sayesinde kolay tutuş sağlıyor. Bulaşık makinesinde kolayca yıkanabilir olan bu çaydanlık, indüksiyonlu ocaklarda rahatlıkla kullanılabiliyor.

Teknik Özellikleri

Malzeme: Paslanmaz Çelik
Üst Demlik Hacmi:
0,65 L
Alt Demlik Hacmi:
1,1 L
Ölçüleri:
14 x 21 x 23 cm

Kullanıcı Yorumları

👤 E** K** ”2 kişilik yeni evli ya da tek yaşayanlar için boyu çok ideal. Çeliği de sağlam çelik 18\10.”

👤 M* Ö ”Küçük boy çaydanlık kullanmak isteyenler için, mükemmel bir seçim.”


9.6
Esra ŞEN

Tefal 2392574 Icone Maxi Çaydanlık

Artıları
 • Hacmi
 • Ara Kapak
 • Paslanmaz Çelik
 • Bütün Ocaklara Uyumlu
Eksileri
 • Çeliği İnce

Tüm Ocaklara Uyumlu Bir Ürün

İndüksiyon dahil olmak üzere bütün ocaklarda kullanıma uygun olan Tefal K2392574, ara kapağı bulunduğu için damlatma problemi yaratmıyor. Ayrıca bu demlik kalabalık aileler için yeterli geliyor.

Ürün Detayı

Kalabalık ortamlarda rahatça kullanacağınız Tefal K2392574, indüksiyon dahil tüm ocak tiplerinde rahatça kullanılıyor. Cam kapağı sayesinde ağzını açmadan kontrol edebildiğiniz için çayın tadının daha lezzetli olmasına yardım eden bu ürün, ara kapağı bulunduğundan akma ve damlama problemi yaşatmıyor. Silikon kaplı metal kulpları ile son derece ergonomik olan bu çaydanlık, kolayca kavranabildiği gibi el yakmıyor. Tüm bunların yanında 18/10 kalitede çeliğe sahip olan Tefal, uzun yıllar kullanılıyor.

Teknik Özellikleri

Malzeme: Paslanmaz Çelik
Çelik kalitesi:
18/10
Üst Demlik Hacmi:
1,25 L
Alt Demlik Hacmi:
2,5 L
Kullanılan Ocak Tipi:
Tüm Ocaklar

Kullanıcı Yorumları

👤 T** Ö** ”Hem zarif hem şık. Kalite akıyor. Şiddetle tavsiye ederim.”

👤 Ş* Ö* ”Çok kaliteli ve büyüklüğü ideal bir çaydanlık sürekli bu ürünü kullanıyorum çok memnunum.”

9.2
Esra ŞEN

Bayev Elite Class Emaye Çaydanlık

Artıları
 • Ergonomik Yapı
 • Otantik Tasarım
Eksileri
 • Elde Yıkama

Şık Tasarımı İle Dikkat Çeken Ürün

Mutfak ve masalarda oldukça fazla dikkat çeken Bayev Elite Class, emaye tasarımı ile otantik bir hava katıyor.

Ürün Detayı

Hem otantik hem modern görünümü bir arada tutan Bayev Elite Class, gold çelik kulpları ve kırmızı emaye kaplaması ile dikkat çekiyor. Üst hacmi 1 L ve alt hacmi 2 L olan bu demlik, 3-4 kişilik aileler için yeterli oluyor. Farklı renk seçenekleriyle her mutfağa uyum sağlayan bu ürün, elde yıkandığı zaman uzun yıllar sorun yaşanmadan kullanılabiliyor.

Teknik Özellikleri

Malzeme: Emaye Kaplama
Üst Hacmi:
1L
Alt Hacmi:
2 L
Kulp Malzemesi:
Çelik

Kullanıcı Yorumları

👤 Sultan C** ”Çok güzel kullanışlı tavsiye ederim.”

👤 M** D** ”Gayet güzel çok memnun kaldım teşekkür ederim.”

9.3
Esra ŞEN

Emsan Miras Çelik İndüksiyon Tabanlı Çaydanlık

Artıları
 • Paslanmaz Çelik
 • Bütün Ocaklara Uyumlu
 • Bulaşık Makinesinde Yıkanabilir
 • Kilit Sistemi
Eksileri
 • Çabuk Soğuma

Kilitlenebilen Kapaklı Bir Ürün

Kapağının kilitlenebilen sisteme sahip olmasından dolayı çay doldururken düşme sorunu doğurmayan Emsan Miras, bütün ocaklarda rahatça kullanılabiliyor.

Ürün Detayı

2-3 kişilik aileler için oldukça kullanışlı olan Emsan Miras, kilitli kapak sistemi sayesinde çay doldururken düşme tehlikesini ortadan kaldırıyor. Ayrıca üst hacmi 1,2 L ve alt hacmi 1,75 L olan bu çaydanlık, kolayca çay demlemenize yardım ederken paslanmaz çelikten üretildiği için uzun yıllar kullanılabiliyor. Tüm bunların yanı sıra bulaşık makinesinde gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bu demlik, her tarz ocakta kullanılabiliyor.

Teknik Özellikleri

Malzeme: Paslanmaz Çelik
Üst Demlik Hacim:
1,2 L
Alt Demlik Hacim:
1,75 L
Ölçüleri:
54 x 46 x 4 cm
Ağırlık:
1 Kg

Kullanıcı Yorumları

👤 H* G** ”Çok güzel bayıldım.”

👤 N** Y** ”Orta boy güzel bir çaydanlık.”

Artıları
 • French Pres
 • Paslanmaz Çelik
Eksileri
 • Hacmi

French Presli Demlik

Üst çaydanlığında bulunan french pres ile çay tanelerini kendiliğinden süzen Korkmaz Aqua Çaydanlık Takımı, bitki demlemek için oldukça elverişli bir ürün.

Ürün Detay

Kapsül taban sayesinde ısıyı homojen şekilde dağıtan Korkmaz Aqua Çaydanlık Takımı, diğer ürünlere göre ince uzun yapısıyla zarif görünüyor. Ayrıca diğer çaydanlıklardan farklı olarak üst demliğinde french pres bulunan bu ürün, taneleri kendiliğinde süzerek ekstra süzgeç kullanmanızı gerektirmediği gibi bitki çayı yapmanıza da olanak tanıyor. Paslanmaz çelikten üretilen bu demlik, dış yüzeyi polisajlandığı için hem hijyenik hem de uzun ömürlü kullanım sağlıyor.

Teknik Özellikleri

Malzeme: Paslanmaz çelik
Üst Demlik Hacmi:
0,9 L
Alt Demlik Hacmi:
1,5 L

Kullanıcı Yorumları

👤 **** **** ”Korkmaz’ın kalitesi biliniyor bir de böyle birçok işlevli çaydanlık… müthiş.”

👤 S** E** ”Kendisi küçük ama performansı büyük bir çaydanlık. İnanılmaz şık ve tarz bir ürün. Çok beğendim çok teşekkürler.”

Artıları
 • Paslanmaz Çelik
 • Kapsül Taban
 • Tüm Ocaklara Uyum
Eksileri
 • Hacmi

Kapsül Tabanlı Ürün

Kapsül tabanı sayesinde ısıyı her yere eşit dağıtan Jumbo Doha, bu sayede çayın daha lezzetli demlenmesini sağlıyor. Ayrıca Jumbo Doha küçük yapısı ile 2-3 kişilik ailelerin günlük kullanımı için ideal bardak sayısı sunuyor.

Ürün Detayı

El yakmayan metal kulpları ile kolay tutuş sağlayan Jumbo Duho, kapsül taban sayesinde ısıyı her yere eşit dağıtarak çaya lezzet katıyor. 2-3 kişilik aileler için ideal hacme sahip olan bu çaydanlık, üst 0,8L ve alt demliği 1,5 L olduğundan çabuk ısınıyor. Paslanmaz çelikten üretilen bu çaydanlık, kolayca bulaşık makinesinde yıkanabildiği gibi dış kaplamasında polisaj işlemi yapıldığından kullanıma bağlı kararma yaşanmıyor.

Teknik Özellikleri

Malzeme: Çelik
Üst Demlik Hacmi:
0,8 L
Alt Demlik Hacmi:
1,5 L
Ocak Kullanımı:
Tüm Ocaklara Uyumlu

Kullanıcı Yorumları

👤H** G** ”Çok beğendim.”

👤 F** Y** ”Kalitesiyle tasarımıyla müthiş güzel bir ürün. Çeliğin ağırlığı zaten elinize aldığınız anda hissediliyor. Biraz pahalı ama kalitesine değer.”

9.3
Esra ŞEN

Emsan Celine Emaye Baby Blue Çaydanlık Takımı

Artıları
 • Ayrı Kullanım
 • Porselen Demlik
 • Uyumlu Kapak
Eksileri
 • İndüksiyon Ocakta Uyumsuz

Demlikler Birbirinden Bağımsız Kullanılabiliyor

Emsan Celine, kapak kısmı her iki demliğe de uyumlu olduğundan ayrı ayrı kullanılabiliyor. Ayrıca emaye olan bu çaydanlık, üst ve alt demliği farklı ama uyumlu renklerde olduğundan göze hitap ediyor.

Ürün Detayı

Antibakteriyel ve pürüzsüz bir malzeme olan emayeden üretilmiş olan Emsan Celine Emaye Çaydanlık, zamanla renginden ve canlılığından hiçbir şey kaybetmiyor. Kapak kısmı hem alt hem de üst demliğe uyumlu olduğundan rahatlıkla ayrı ayrı kullanılabilen bu çaydanlık, bitki demlemek için kullanışlı oluyor. Üst kısmı porselen olan bu demlik, çayın daha lezzetli olmasına yardımcı oluyor. Ayrıca alt ve üst demliği birbirinden farklı renklerde olan bu ürün, mutfaklarda oldukça şık görünüyor.

Teknik Özellikleri

Malzeme: Emaye
Üst Demlik Hacmi:
0,67 L
Alt Demlik Hacmi:
2,2 L

Kullanıcı Yorumları

👤 G** D** ”Kesinlikle alınmalı bebeksi şey 🥰”

👤 S Y**** ”Tam istediğim gibi, uygun fiyat, hızlı teslimat teşekkürler…”

9.4
Esra ŞEN

Karaca Bio Granit Çaydanlık Takımı

Artıları
 • Granit Malzeme
 • Şık Tasarım
Eksileri
 • Ağır

Leke Tutmayan Dış Yüzeye Sahip Bir Ürün

Granit malzemeden üretilen Karaca Bio, leke tutmayan yüzeyi ile kullanım kolaylığı sağlarken aynı zamanda gold kulpları sayesinde şık görüntü sunuyor.

Ürün Detayı

Granit malzemeden üretilen Karaca Bio, leke tutmayan dış yüzeyi sayesinde şıklığını hiçbir zaman yitirmiyor. Aynı zamanda gold metal kulplara sahip olan bu çaydanlık, mutfağa renkli ve şık bir görünüm katıyor. Ele oturan kulplarıyla rahatlıkla çay doldurabileceğiniz bu ürün, hemen soğumadığı için enerjiden tasarruf sağlamanıza yardım ediyor.

Teknik Özellikleri

Malzeme: Granit
Üst Demlik Hacmi:
1,1 L
Alt Demlik Hacmi:
2,2 L

Kullanıcı Yorumları

👤 P* D** ”Beklediğimden daha büyük ve kaliteli tavsiye ederim sorunsuz geldi çok beğendim.”

👤 İ** Y**** ”Ürün kargolaması çok iyiydi ben bir sıkıntı yaşamadım severek kullanıyorum.”

Çaydanlık S.S.S

Kaç çeşit çaydanlık vardır?

Kültürümüzde çayın farklı bir önemi olduğundan demlemek için kullanılan çaydanlıklar farklı modellerde kolayca bulunabiliyor. En sık kullanılan çaydanlık modellerine bakıldığında çelik malzemeden üretilen demlikler tercih ediliyor. Bunun en büyük sebebi ise temizliğinin kolay ve uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor olması. Tüm bunların yanı sıra çay demlemek için elektrikli, porselen ve cam gibi çok çeşitli malzemeden üretilen çaydanlıklar son zamanlarda oldukça fazla ilgi görüyor.

Hangi çaydanlık sağlıklı?

Her ne için kullanacak olursak olalım uzmanlar, cam malzemeli ürünlerin önemine vurgu yapıyor. Cam herhangi bir bakteri üretmeyen yapıya sahip olduğu için içilen çayın daha faydalı olmasına yardım ettiğinden dolayı öneriliyor. Ayrıca şeffaf yapıya sahip olduğu için demlenip demlenmediğini kapak açmadan kontrol etmeye olanak tanıyan bu ürünler, çayın daha lezzetli olmasını sağlıyor.

Porselen çaydanlık çatlar mı?

Porselen çaydanlık çayın daha lezzetli olmasına büyük etki ettiğinden dolayı tiryakilerin tercih ettiği ürünler arasında yer alıyor. Porselen çaydanlıkların genellikle üst kısmı porselen olurken alt kısmı farklı malzemeden üretiliyor. Bunun sebebi ise porselen direkt ateşle temas halinde olduğunda çatlama riski oluşturmasından kaynaklanıyor. Bundan dolayı uzun kullanım için ve kazaya sebebiyet vermemek adına markalar porselen çaydanlıkların alt kısmını farklı malzemeden üretiyor.

Emaye çaydanlık iyi mi?

Son zamanlarda oldukça popüler olan emaye çaydanlıklar, renkli ve şık görünümleri ile fazlaca tercih ediliyor. Eskiden herkesin kullandığı bu emaye çaydanlıklar, suda bulunan kireci kendinde biriktirdiğinden dolayı sağlık açısından tehlikeli olurken görüntü bakımından hoş izlenim bırakmıyor.

Yazıyı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz