Pek çoğumuzun hayatına karne hediyesi olarak giren bisiklet, bugün özellikle Avrupa kentlerinin en çevreci ulaşım aracı olarak öne çıkıyor. Pek çok şehirde bisiklet sürücüleri için düzenlenmiş çift şeritli bisiklet yolları, şehir parkları içinde yer alan veledrom alanları gibi türlü imkan da bisikletle yaşamı kolaylaştırıyor. Üniversite ve çevreci kulüplerin pedal grupları, bu konuda hevesli olan gençleri etkin bir şekilde teşvik ediyor. Bu sayede her geçen gün bisiklet kullanıcılarının sayısında yüksek bir artış olduğu da gözleniyor.

Talep bu kadar artarken üretici firmalar arasındaki rekabet de günden güne kızışarak devam ediyor. Kullanılan malzemeden kullanım amacına, kullanan kişinin fiziksel özelliklerinden bisikletin sürüleceği zemine kadar uzanan değişkenlere göre tasarlanmış onlarca seçenek piyasaya sürülmüş durumda. Tüm markalar, forum sitelerinin ve bisiklet kullanıcılarının en iyi bisiklet sıralaması bildirimlerinde liste başı olmak için kıyasıya yarışıyor.

BİSİKLET ÇEŞİTLERİ

Kullanıcısına özgürlük sağlayan, doğa ile bir bütün olma duygusunu yaşatan, pratik, ekonomik ve sağlıklı bir ulaşım aracı olan bisiklete hayatınızda daha fazla yer vermeye başlamanın tam zamanı belki de. Bu çevreci harekete katılmaya karar verenlerin sonraki adımı, nasıl bir bisiklet satın almalıyım? sorusuna yanıt aramak oluyor. Bisiklet seçimi konusundaki sorularınıza yanıt bulabilmeniz için öncelikle bisiklet çeşitlerini incelemeniz önem taşıyor. Yazımızın temel bisiklet çeşitlerini sıraladığımız bu bölümünü dikkatle okumanızı öneriyoruz. Bu sayede kendi kullanım amacınıza en uygun marka ve modele karar verebilirsiniz. 

Yol Bisikleti

Yarış bisikleti olarak da adlandırılan yol bisikletlerinin ilk ortak özellikleri hız odaklı olarak üretilmiş olmaları. Uzun mesafe sürüşleri için tasarlanan bu bisikletler hız ve mesafe yapmak amacıyla pedallayan sporcular tarafından tercih ediliyor. Bu bisiklet çeşidinde kullanılan dişli sayısı, malzeme ağırlıkları ve teker kalınlıkları da diğer modellerden farklı oluyor. 5 kilogram ağırlığından başlayan modelleriyle öne çıkan yol bisikletleri daha ziyade asfalt sürüşleri için ideal.

Şehir Bisikleti

Bisikleti ulaşım amacıyla kullanmak isteyen, şehir içi seyahatlerinde trafiğe takılmadan pedallamak isteyen kullanıcıların tercihi şehir bisikletleri oluyor. Yüksek konfor derecesindeki bu bisikletler, yol hakimiyeti açısından dik sürüş profiliyle üretiliyor. Geniş tekerlekleri, rahat seleleri ve çamurluk, suluk gibi aksesuarlarıyla hava şartları ve yol ihtiyaçları da düşünülüyor. Çok sayıda kullanıcısı olan şehir bisikletleri yol şartlarına mukavemetli olması açısından hafiflikten ziyade dayanıklılık çerçevesinde tasarlanıyor.

Dağ Bisikleti

Darbe emici nitelikleriyle toprak, taş, engebeli yollar ile dağlık araziler için üretilen dağ bisikletleri, genellikle outdoor sporları seven aktif sporcular tarafından tercih ediliyor. Düşme ve atlama gibi arazi şartlarının yaratacağı darbelerde olabilecek en yüksek konforu sunan full-süspansiyon modelleriyle öne çıkan dağ bisikletleri ayrıca asfalt sürüş konforu da sünen daha hafif Hardtail modelleriyle de ilgi görüyor.

Tandem Bisiklet

Çift ya da üç kişinin aynı anda pedallamasına ortam sunan Tandem bisikletler bir dönem oldukça modaydı. Genellikle çocuklu çiftler tarafından tercih edilen bu bisikletler, tek başına sürüş konusunda yeterli tecrübesi olmayan sürücülerin tecrübe edinirken güvende olmalarına imkan sunuyor.

Gösteri Bisikleti

Profesyonel gösteri sporcularının tercih ettiği show amaçlı sürüş tekniklerine uygun gösteri bisikletleri bisikletle birlikte akrobatik hareketler yapmayı imkanlı hale getiriyor.  Hafif, renkli ve minik modelleriyle BMX olarak tanınan bu gösteri bisikletleri, 2008 senesinden beri olimpiyat oyunlarında da kendine yer buluyor. 

Bisiklet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 • Bisiklet alırken doğru boyda bir bisiklet aldığınızdan emin olmanız çok önemli. Bunun kontrolünü kadro ölçüsüyle sağlayabilirsiniz. Eğer doğru ölçüde bir bisiklet alırsanız bisikletinizle doyasıya sürüş keyfi yaşayabilirsiniz. Tam ölçü için satıcıdan yardım isteyebilirsiniz.
 • Doğru jant ölçüsü konfor ve güvenlik için en önemli etkenlerden birisidir. 26, 27,5 veya 29 inç ölçüleriyle ifade edilen jant tipleri arasından birini seçebilirsiniz. Kısa boylu kullanıcılar 26, uzun boylu kullanıcılar 29 jant tercih edebilir.
 • Ortalama ölçü olarak yoğun şekilde tercih edilen 27,5 jant bisikletleri satmak istediğinizde de daha kolay alıcı bulabilirsiniz.
 • Bisikletin gidon tipine kendi tutuş şeklinize göre karar vermelisiniz. Ne şekilde daha rahat kavradığınızı test edebilmek için alta doğru kıvrılan, farklı stillerde tutulabilen gidonları ve de düz gidonları ayrı ayrı denemenizi öneriyoruz.
 • Alacağınız bisikletin kaç vitesli olması gerektiğine ve hangi sistemde olması gerektiğine karar vermeniz gerekir. Eğer yokuşlu yollarda sürecekseniz o zaman üçlü aynakol tercih edebilirsiniz.
 • Sele seçimi en önemli ayrıntılardan biridir. Yumuşak seleler düşünüldüğü gibi konforlu olmaktan uzaktır. Kalça genişliğine göre bir tercih yapmak en iyisi olacaktır.Amortisörlü bisikletler düz yollar için çok ideal değildir, bu nedenle arazi koşullarında sürüş yapmayacaksanız bu özelliği arka planda bırakabilirsiniz.
 • Bisikleti satın almadan önce kesinlikle deneme sürüşü yaparak tüm fonksiyonlarının size uygun olup olmadığından emin olmanızı öneriyoruz.
 • Kadrosu alüminyum veya karbon bisikletleri tercih ederseniz hem daha konforlu hem daha uzun ömürlü bir seçim yapmış olursunuz.

EN İYİ BİSİKLET MARKALARI ve MODELLERİ

Genel amaçlı bisiklet sürücüleri tarafından yoğun olarak tercih edilen, en iyi bisiklet markalarının fiyat, kalite ve performans özellikleriyle öne çıkan farklı modelleri bulunuyor. Kullanım amacınıza ve bütçenize uygun bir sıralama yapabilmeniz için gelin farklı marka ve modellere birlikte göz atalım. 

Kron XC100 18 Inch

kron xc100 en iyi bisiklet
 • Marka: Kron
 • Model: XC100 Dağ Bisikleti
 • Kadro Malzemesi: Alüminyum

21 Vitesli bir dağ bisikleti modeli olan Kron XC100, 29 jant ebadındaki geniş tekerlekleri sayesinde sürüş konforu sunuyor. Mekanik disk fren sistemi kullanılan modelin garanti süresi 2 yıl. 

Specialized Hardrock Sport Disc 29

 • Marka: Specialized
 • Model: Hardrock Sport Disc 29
 • Kadro Malzemesi: A1 Premium Alüminyum

Specialized Hardrock serisinin dayanıklılık, beceri ve çok yönlülüğü kullanıcıya doğanın ortasında konforlu bir seyir sunuyor. İster şehir ister arazide kullanın 29 inç sağlam kadrolu bu model size ideal bir yolculuk deneyimi sağlıyor.

BIANCHI TRAVEL 506 28″

 • Marka: BIANCHI
 • Model: TRAVEL 506
 • Kadro Malzemesi: Alüminyum

Bianchi’nin şehir bisikleti olarak satışa sunduğu Travel 506, açı ayarlı gidonu ve arka bagajıyla kullanıcısına avantajlar sağlıyor. Gece sürüşü için ön ve arka pilli aydınlatmalarla donatılmış olan Bianchi Travel 506 yerli üretim olarak da büyük ilgi görüyor.

Scott Metrix 30 Disc Şehir Bisikleti

 • Marka: Scott
 • Model: Metrix
 • Kadro Malzemesi: Alaşım

SCOTT tarafından satışa sunulan Metrix hem şehirde hem de doğada kullanım için tasarlanmış sportif bir model. Alaşımlı kadrosuyla 11,16 kg ağırlığında olan model disk fren yapısı ve hafifliğiyle kullanıcıların ilgisini çekiyor ve sınıfının en iyileri arasında yer alıyor.

Trek Dual Sport 2

 • Marka: Trek
 • Model: Dual Sport 2 DS2
 • Kadro Malzemesi: Alüminyum

Trek tarafından hem asfalt hem de patika koşullarında sürülmek üzere tasarlanmış olan Dual Sport 2 oldukça hafif alüminyum kadrosu, kilitleme özelliğiyle öne çıkan amortisörü ve geniş vites fonksiyonuyla rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor. 13,18 kg ağırlığındaki bisiklet 2×19 vitesle kullanıcısına avantaj sağlıyor.

Corelli Snoop 5.3 18 Inch

corelli snoop en iyi bisiklet
 • Marka: Corelli
 • Model: Snoop 5.3 Dağ Bisikleti
 • Ürün Ağırlığı: 15kg

Corelli’nin 29 Jant Dağ Bisikleti modeli olan Snoop 5.3, hidrolik fren sistemine sahip. Kadro boyu 46 cm olan modelin kadro malzemesi alüminyum olup kilitli ön amortisörleri bulunuyor. Garanti süresi 2 yıl olan model, markanın çok satanları arasında bulunuyor.

Cannondale Habit 5 Alloy 27.5

cannondale habit en iyi dağ bisikleti
 • Marka: Cannondale
 • Model: Habit 5 Alloy Dağ Bisikleti
 • Kadro Malzemesi: Alüminyum

27.5 Jant ölçüsündeki Cannondale Habit 5 Dağ Bisikleti modeli, 11 vitese sahip. Alüminyum gövdesine rağmen emsalleri arasında hafif olmasıyla ünlenen model çok satanlar listelerinde yerini koruyor. İddialı fiyatıyla öne çıkan ve profesyonel sürücülerin tavsiye ettiği modelin garanti süresi 2 yıl.  

Carraro Cr-T World 28 Jant

carraro crt en iyi şehir bisikleti
 • Marka: Carraro
 • Model: Cr-T Şehir/Tur Bisikleti
 • Kadro Malzemesi: Alüminyum

28 Jant şehir bisikleti olarak çok satanlar listelerinde yer bulan bu model, 30 vitesli ve V-Brake fren sistemine sahip. Tam entegre alüminyum kadrolu bisikletin lastşkleri patalmaya dayanıklı, jantları ise çift kat alüminyum içeriyor.  

Giant ESCAPE 1

giant escape en iyi bisiklet markası
 • Marka: Giant
 • Model: Escape1 Şehir Bisikleti
 • Kadro Malzemesi: ALUXX-Grade Alüminyum

Popüler bisiklet markaları arasında yer alan Giant’ın Escape 1 modeli, sizi şehir içinde aradığınız özgürlüğe kavuşturmak için tasarlandı. Hafif ALUXX alüminyum kadrosu sayesinde konforlu bir sürüş sağlayan model, dik duruş pozisyonuna sahip. Ayrıca asfalt zeminde hem spor hem ulaşım amaçlı kullanım imkanı sunuyor.

Canyon Ultimate CF Evo Disk

 • Marka: Canyon
 • Model: Ultimate CF Evo Disk Yarış Bisikleti
 • Ürün Ağırlığı: 6.16kg

Dünyanın en hafifi olarak ün kazanan bu disk frenli yarış modeliyle de öne çıkan Canyon, bisiklet dünyasında oldukça popüler bir marka. Dayanıklı, konforlu ve kullanım amacına hitap eden modelleriyle çok tercih edilen Canyon, iddialı bir Alman markası. Kargo ile satın alabileceğiniz Canyon modelleri, vites sistemleriyle de büyük beğeni alıyor.

Bisiklet Özellikleri

Temel bisiklet çeşitlerinin sahip olduğu bisiklet özellikleri küçük farklarla birbirinden ayrılır. Hepsinde bulunan aksamlar kullanım yeri ve koşulları göz önüne alınarak şekillendirilir, malzemesi değişir ve fonksiyonları çeşitlendirilir. Örneğin dağ bisikletleri özellikleri arasında darbe emici detaylar ve daha üstün fren sistemleri öne çıkar.

Ayrıca araziye uygun şekilde giydirilen dağ bisikletleri toprak yollar, çamur, taş gibi arazi şartlarında kullanıcıya kolaylık ve konfor sunar.
Fakat bu bisiklet özellikleri şehir bisikletlerinde veya yarış bisikletlerinde tamamen değişebilir.

Şehir bisikletleri ağırlıklı olarak 28 jant tercih edilen, dik oturumlu bisikletlerdir. Tekerlekleri dağ bisikleti gibi kalın olmaz. Yarış bisikletleri ise hafif kadroları ve tabii ki aerodinamik oturuş pozisyonlarıyla öne çıkar. Hem hızlı hem hafif olan bu bisikletlerde amaç minimum performans maksimum hız ve yol olduğu için diğer modellerden farklı özellikler taşırlar.

3 YORUMLAR

 1. Öncelikle sizlere en az 20 yıllık bisiklet kullanıcısı olduğumu söyleyerek söze başlayayım. Bisiklet kullanmak öncelikle sizlerin yaşam biçimi olmalı bu sayede sağlıklı bir yaşamın ilk adımını atmış olacaksınız. Mesela ben 40 yaşındayım 20 senedir aktif olarak bisiklet sürüyorum bisiklet demek kardiyo demek kardiyo demek kalp sağlığı demek kalp ne kadar sağlam olursa kan ile beslenen organlar o kadar sağlam olur. zinde yaşamak ve sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için sizlerde bisiklet sürün markası ne olursa olsun sizi rahatsız etmeyen düzgün bir bisiklet alarak her gün olmasa bile haftada en az 2 kere bisiklet sürün sağlığınız için. Şimdi en iyi bisiklet konusuna sözü getirelim bu konuda tartışması tek marka var Bianchi bu markanın 17 sene önce çıkan proton modelini almıştım halen ilk günkü gibi sağlam ve çalışır durumda her sene bakım yaptırıyorum ve ona neredeyse her gün biniyorum çatısı çok hafif ama çok sağlam bu özel bir madde olduğundan sağlamlık ve hafiflik konusunda rakibi yok bisiklet alacaklara önereceğim marka Bianchi olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz