“En iyi bebek oto koltuğu hangisi?” sorusu, araba sahibi anne baba adaylarının, özellikle de gebeliğin son aylarına doğru cevabını büyük önem vererek aradığı bir sorudur. Bir de işin içine isofix özelliği ve çocuk güvenliği gibi konular da girince, durum iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Bu durum oldukça normal. Bebeğiniz doğduğunda eskiden olmayan pek çok yeni ihtiyacınız ortaya çıkar ve haliyle de çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için en iyi ürünleri seçmek isterken, hangi ürünleri seçeceğiniz konusunda bir kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bebeğiniz için alabileceğiniz en önemli ürünlerden birisi olan bebek oto koltuğu seçmek konusunda da birtakım tereddütler yaşıyor olabilirsiniz.

Peki, piyasada olan onca alternatif arasından en iyi bebek oto koltuğu hangisi? Sizler için dikkatle ve ayrıntılı olarak araştırarak hazırladığımız bu yazıda; bebeği olan veya bebek bekleyen her ailenin yararlanabileceği en kaliteli bebek oto koltuğu modelleri , bebek oto koltuklarını alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği ve piyasada var alan örnekler arasından bize göre en kaliteli bebek oto koltuklarına dair birtakım bilgiler var. Şimdi gelin, hep beraber en iyi bebek oto koltuğu modellerini alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğrenelim.

En İyi 10 Bebek Oto Koltuğu Tavsiyesi

Yazımızın En iyi 10 Bebek Oto Koltuğu Tavsiyesi başlıklı bu bölümünde; sizlere, bebeğinize ihtiyaçlarına göre piyasada bulabileceğiniz bebek oto koltuklarından en iyi on adedi hakkında kısaca bilgi vereceğiz. Yazımızın başında da belirtildiği gibi, bu liste hazırlanırken, hem ayrıntılı ve dikkatlice araştırma yapılmış hem de kullanıcı yorumlarına dayalı olarak bu listedeki örnekler seçilmiştir.

Kraft Techno Fix Oto Koltuğu

kraft techno fix oto koltuğu

Bu modeli satın alanlar tarafından güvenli ve rahat bulunması sebebiyle tercih edilen Kraft Techno Fix oto koltuğu, 9-12 ay yaş aralığındaki bebekler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yumuşak minderli yan kanatları sayesinde bebeğinizin ekstra konforlu bir biçimde yolculuk edebilmesini sağlayan bu modelin ayrıca hem 5 noktalı emniyet kemeri bağlantısı var hem de yanlardan gelecek darbelere karşı mükemmel koruma sağlayan bir koruma sistemine sahip. Tercihinize göre yedi farklı renk seçeneğiyle gelebilecek bu bebek koltuğu modeli; aracınıza Isofix, Top Tether veya emniyet kemeri ile bağlanabilmektedir.


Maxi-Cosi Citi 2 Oto Koltuğu

maxi cosi oto koltuğu

Hafifliği ile adını duyuran Maxi-Cosi Citi 2 Oto Koltuğu, kendi türünün benzerleri arasında gerçekten hafif kalması sayesinde yenidoğan bebekler için birebir bir seçenek. Hem bebeğinizi bu koltuk içinde taşırken çok fazla zorlanmayacağınız gibi hem de ürünü daha aktif bir biçimde kullanabileceksiniz. ADAC testinden başarıyla geçmiş bu bebek oto koltuğu , hem Maxi-Cosi üretimi pek çok bebek arabasıyla uyumlu hem de güvenliği, yıkanılabilir kılıfı ve ömür boyu garanti kapsamıyla gerçekten eşsiz bir üründür.


Convers Tommybaby Bebek Oto Koltuğu

convers tommybaby oto koltuğu

Gövde yapısındaki tasarımı sayesinde hem güç hem de darbe emici bir özelliğe sahip olup ve bu sayede de son derece güvenilir bir ürün olarak ün yapan Convers Tommybaby Bebek Oto Koltuğu, aynı zamanda da cep yakmayan uygun fiyatı ile de pek çok aile tarafından bebekleri için yaygın bir şekilde tercih edilen bir seçenek haline geldi. Son derece sağlam ve dayanıklı olan bu ürün, hem 5 noktalı emniyet kemeri bağlantı sistemi sayesinde bebeğinizin son derece güvenilir bir şekilde seyahat etmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zaman da de otomobillere son derece kolay bir şekilde takılıp çıkarılabiliyor.


Chicco Youniverse Fix 1 2 3 Oto Koltuğu

chicco oto koltuğu

Siyah, bordo ve gri olmak üzere üç farklı renkte piyasada satılmakta olan Chicco Youniverse Fix 1 2 3 Oto Koltuğu, 9-36 kg ağırlığındaki bebek/çocukların taşınması için tasarlanmış bir üründür. Bebeğinizi/çocuğunuzu güvende tutmak için koltuk tasarımında sadece Isofix ve 5 Noktalı kemer bağlantısı gibi önlemler alınmamış, aynı zamanda da yanlardan gelebilecek darbelere karşı koruma sağlaması amacıyla koruyucu panel ve iç küçültücü de ekstra önlemler olarak eklenmiştir.


Besafe İzi Comfort X3 Kemerli Oto Koltuğu

besafe izi oto koltuğu

ADAC ve Stiftung Warentest güvenlik testlerinden derece ile geçen Besafe İzi Comfort X3, bebekler için piyasada mevcut olan en güvenli oto koltuğu seçeneklerinden biri. Hava geçirgenliği sayesinde bebeğinizi terletmeyen ve konfor sağlayan alev almayan bir nano kumaş yapısına sahip olan bu koltuk; yüksek bazası sayesinde bebeğe hem güvenli (bazanın yüksek oluşu, yandan gelen darbelerin belkısmına ulaşmasını engelliyor) hem de konforlu ve geniş görüş açılı bir yolculuk imkanı sunmaktadır. Besafe İzi Comfort X3 oto koltuğu, çocuğunuz 4 yaşına gelene kadar herhangi bir sorun olmadan rahatlıkla kullanılabilir.


Avionaut Kite Oto Koltuğu

avionaut oto koltuğu

Doğumdan itibaren güvenle kullanılabilen Avionaut oto koltuğunun en güzel özelliği, yeni doğan bebeğinize göre ayarlanabilen ve eşşiz bir konfor sağlayan boyun desteğidir. Hava alan iç yapı destek pedlerinin üretiminde kullanılan Polystrene materyali, oto koltuğuna sok darbeleri absorbe etme yeteneği kazandırmıştır. 4 farklı şekilde ayarlanabilen tutma kolu, kolay bir kurulum ve kullanım özelliği sunmaktadır.


Brevi Eddie Isofix

brevi isofix oto koltuğu

Güvenlik, konfor ve uygun fiyat kelimelerinin vücut bulmuş hali olan Brevi Eddie Isofix, bu listedeki olmazsa olmaz oto koltuklar arasında yer almaya hak kazandı. 7 farklı pozisyona ayarlanabilir başlığı sayesinde konfordan ödün vermeyen ürün, aynı zamanda da her iki tarafında bulunan SPS modülleri sayesinde yanlardan gelebilecek bütün darbelerin önüne geçmektedir.


Besafe Izi Flex Fix

besafe izi flex fix oto koltuğu

Besafe Izi Flex Fix oto koltuğu, çocuklarının rahatlığını ve güvenliğini düşünen ebeveynler için tercih edilen oldukça güvenilir bir seçenek. Üç kademeli ayarlanabilen yatış pozisyonu ve ilave pedi sayesinde bebeğinize/çocuğunuza konforlu bir yolculuk sağlayan bu tasarım; güvenlik için aldığı önlemler sayesinde, benzerlerine kıyasla üç kat daha fazla yan darbe koruması sağlamaktadır. Ürünü kullananlar tarafından rahatlık ve güvenlik açısından tercih edilen bu oto koltuğun özellikle de baş düşmesini engelleyen kemeri çok beğenilmiş.


Koala Sefix Basic oto koltuğu

koala oto koltuğu

Koala Sefix Basic, kaliteli kumaşı ve fonksiyonel tasarımı ile beğenilen çocuk oto koltuğu modellerinden biri. 9 ay-6 yaş arası çocuk kullanımına uygun olan koltuk, özel patentli Airgo doku (%80 oranında pamuktan imal edilmiştir) kumaşı ile sırt kanallarında bulunan hava kanalları sayesinde hem bebeğinizin terlemesini önler hem de vücudundaki statik eletriği alarak rahatlamasını sağlar. Bu model oto koltuğunu kullananlar; koltuğun kumaşı, tasarımı, güvenliği ve işlevselliği açısından oldukça memnun kaldıklarını belirtiyorlar.


Joie Every Stage Isofix

joie oto koltuğu

Doğumdan; 36 kg’lık bir ağırlığa ulaşana kadar bebekler ve çocuklar tarafından kullanılabilecek olan Joie Every Stage Isofix, hem güvenilir, konforlu ve kolay temizlenebilir olması hem de hafif tasarımı sayesinde pek çok anne-baba tarafından tercih edilen bir bebek oto koltuğu modeli olmuştur. Isofix özelliği ile bebeğiniz/çocuğunuzu güvende tutan bu model, 6 kademelik ayarlanabilir yatış pozisyonu ile onlara maksimum seviyede konfor sağlıyor.


Eğer bebek arabası ihtiyacınız da varsa en iyi bebek arabası yazımıza göz atabilirsiniz.

Bebek Oto Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek oto koltuğu; bebeğinizin, aracınızda güvenli bir şekilde seyahat edebilmesi için acilen temin etmeniz gereken ihtiyaçların başında geliyor. Ancak; çoğu şeyde olduğu gibi, bir bebek oto koltuğu seçerken de karşımıza neredeyse değişik kalite seviyelerinde sayısız marka ve model çıkıyor. Peki, bebeğiniz için bebek oto koltuğu seçerken nelere dikkat etmeniz gerekir? Gelin, bunun cevabını hep beraber öğrenelim.

Bebeğiniz için bir bebek oto koltuğu almaya karar vermeden önce, seçeceğiniz koltukta bu beş ana özelliğin olmasına dikkat etmenizde yarar var:

  1. Kemeri; bebeğin omuzları ve bacakları arasından geçirip beş noktada sabitleyen beş noktalı emniyet kemeri sistemi,
  2. Genişletilebilir veya sıkıştırılabilen kemerlerin sağladığı kullanım kolaylığı,
  3. Bebek oto koltuklarının, arabaların arka koltuklarına sabit ve sıkı bir biçimde bağlanabilmesini sağlayan kanca emniyet sisteminin varlığı,
  4. Bebeklerin; bebek oto koltuklarını kolayca kirletebilme eğiliminden dolayı bu koltukların üzerindeki kılıfın kolayca çıkarılıp yıkanabilmesi,
  5. Ekstra emniyet amacıyla, yanlardan gelebilecek darbeyi azaltıcı emniyet önlemlerinin varlığı.

Bunların haricinde de, yeni bir bebek oto koltuğu alacağınız veya elinizde olan eski bebek oto koltuğunuzu değiştireceğiniz zaman, ilk olarak bebek oto koltuklarının önemini ve hangi durumlarda koruma sağlayarak riskleri azaltacağını iyi bilmenizin yanısıra alacağınız ürünün de beklentilerinizi karşılayacağından emin olmanız gerekiyor. Ne de olsa; piyasada, farklı yaş aralıkları ve kullanımı için mevcut pek çok bebek oto koltuğu modeli mevcut durumdadır. Ayrıca, her modelin mekanizması birbirlerinden farklı ve bu da olası bir kaza durumunda darbe şiddetini azaltmada farklı seviyede etkiler gösterilmesine neden olabiliyor.

Birazdan; yazımızın son bölümündeki ”En iyi 10 Bebek Oto Koltuğu Tavsiyesi” listesine geçmeden önce sizlere, bebek oto koltuğu alırken dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili son bir kaç tavsiye daha vermek istiyoruz:

  1. İkinci el ürün satın alma veya tanıdıklarınızdan eski bir bebek oto koltuğunu ödünç almaktan ziyade, tamamen yeni bir bebek oto koltuğu almanız hem sizin hem de bebeğiniz için daha iyi bir seçim olacaktır. Bunun sebebi de; eskiyen veya daha önceden bir kazaya karışmış olan bir bebek oto koltuğunun, ilk üretildiği zamanlardaki gibi etkili bir koruma sağlayamayacak olmasıdır.
  2. Mutlaka araştırma yapınız: Bebeğiniz için doğru bir ”bebek oto koltuğu” seçimi yapmak, ayrıntılı ve dikkatli bir araştırma yapmanızı gerektiriyor. Alacağınız ürünün kalitesi ve özellikleri hakkında yapılan yorumları mutlaka okuyunuz ve böylece bebeğiniz için daha doğru bir bebek oto koltuğu seçimi yapabilirsiniz. Ayrıca, satın alacağınız ürünün içinde iyi bir şekilde hazırlanmış bir kullanım talimatının da olduğundan mutlaka emin olunuz.
  3. Dikkat etmeniz gereken bir başka husus ise, hem birbirlerinden farklı türlerde ve kademelerde bebek oto koltuklarının üretilmesi hem de bu koltukların pek çok farklı yaş aralıklarındaki bebeklere hitap ettiği gerçeğidir. Bu durumu göz önünde bulundurarak, bebeğinize uygun bir bebek oto koltuğu seçebilirsiniz (piyasada yenidoğan, ileri bakan, yükseltici koltuklar, özel oto koltukları gibi pek çok türde seçenek mevcuttur).

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz