Yaşam kaynağı olarak gördüğümüz su insan sağlığı için en gerekli maddelerin başında geliyor. Sağlığımızı korumak amacıyla tükettiğimiz ambalajlı içme sularının ne yazık ki pek çoğu uygun koşullarda saklanıp dolum yapılmadığı için sağlığımızı riske edebilme potansiyeli taşıyor.

Gün içinde tükettiğimiz suyun sağlığımızı olumlu desteklemesi için belli kriterlere sahip olması çok önemli. Peki nedir bu kriterler? Gelin birlikte bakalım.

Sağlıklı Su Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Sağlık Bakanlığı su analiz raporunda değerlendirilen kriterlere göre bir suyun iyi su olması için;

  • Suyun berrak, renksiz, kokusuz, tortusuz olması,
  • Herhangi kirletici, kimyasal, biyolojik ve radyolojik unsur bulunmaması, toksik madde içermemesi,
  • Herhangi bir bakteri barındırmaması yani bakteriyolojik olarak temiz olması,
  • Sağlıklı bir suyun sahip olduğu minerallerin Gıda Maddeleri Tüzüğü’ndeki sınırları aşmaması,
  • Çözeltinin asit özelliği mi gösterdiği yoksa bazlık nitelik mi taşıdığını gösteren pH değerinin 7-8,5 aralığında olması gerekiyor. pH 7’nin altına indiğinde asidik özellik ortaya çıkıyor ki bu genelde yeraltı sularında görülüyor. pH değerinin 7 olması ise asit veya baz özellik taşımayıp Nötr olduğunu işaret ediyor.

En İyi Su Tavsiyeleri

Market rafında gördüğümüz suların neredeyse hepsinin dış görüntüleri birbiriyle aynı olduğundan içlerinde en iyi su markalarını ayırt etmek son derece imkansız bir konu oluyor. Bu nedenle en iyi su markaları konusunda bir inceleme yaparken tüketici alışkanlıkları gibi kriterlerden uzaklaşarak yetkili kuruluşlar tarafından yapılan denetleme raporlarını baz almak gerekiyor.

En İyi Su Markaları

En iyi su tavsiyeleri yazımızı hazırlarken önceliğimizin Sağlık Bakanlığı İçilebilir Su Listesi verileri olduğunun altını çizmek istiyoruz. Bununla birlikte markanın ulaşılabilirliği de bir diğer kriterimiz olarak öne çıkıyor.

İşte listede yer alan sıraları, pH değerleri ve marka ayrıntılarıyla birlikte en iyi ambalajlı su markaları listemiz:

Buzdağı

en iyi su buzdağı

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan inceleme sonucunda içilebilir ambalajlı su markaları arasında ilk sırayı alan Buzdağı Geyve Sakarya bölgesinden elde edilen doğal mineralli bir su. pH değeri 7,6 olarak belirlenen Buzdağı Doğal Mineralli Su, Geyve’ye bağlı Doğançay Köyü Keremali Dağları’nda yer alan Yörük Ali Kestanelik Mevkiinden doğuyor.

Kaynaktan 8 km. Uzaklıktaki 34 bin metrekarelik dolum tesislerinde her türlü hijyen koşulu göz önünde bulundurularak dolum makineleri ile tüketime hazır hale getiriliyor.

Fuska

fuska su

Koçbey Group tarafından tüketiciye ulaştırılan Fuska Su, bakanlığın hazırladığı raporda birinci olan Buzdağı’ndan sonra 7,5 pH değeriyle 2. İçilebilir ambalajlı su markası olmayı başarıyor. Doğal Kaynak Suyu alanında 17 yıldır faaliyet gösteren firma Sapanca bölgesindeki kaynağı ve dolum tesisiyle büyük şehirlere de yakın konumda yer alıyor.

Marka tarafından kaynağın konumu itibariyle kar altında olduğu süre, kaynak kalitesinin de korunmasına yardımcı olan önemli bir özellik olarak vurgulanıyor.

Sultan

sultan su

Bursa İnegöl menşeili olan Sultan Su, ülkemizin en eski kaynak suyu dolum tesislerinden biri olarak 1975 yılından beri Sultan Doğal Kaynak Suyu adıyla sektörde yer alıyor. Firma yaptığı atılımlarla bugün su dışında içecek ürünleri de üreten büyük bir marka olarak tanınıyor. Tamamı yerli sermaye ile üretim yapan Sultan Su 7,14 pH değeriyle listenin 5. Sırasında yer alıyor.

Tekir

tekir su

1999 senesinden beri doğal kaynak suyu sektöründe hizmet veren marka 2012 yılından itibaren buna ek olarak maden suyu ürün grubunu da satışa sunmuş bulunuyor. Bugün sektörde sağlam bir yer edinen Tekir İçecek Grubu gazlı içecek alanında da pek çok ürünle tüketiciyle buluşuyor.

Toros Dağları Şekerpınarı Kaynağından elde edilen Tekir Su; el değmeden şişelenerek en sağlıklı şekliyle son kullanıcıya ulaşıyor. pH değeri 7,59 olarak belirlenmiş olan Tekir Su listede 6. Sırayı alıyor.

Taşkesti

taşkesti su

Bolu Taşkesti’de yer alan kaynak ve dolum tesisiyle listenin 7. Sırasındaki Taşkesti Su, Sağlık Bakanlığı tarafından Doğal Minelalli Su olarak tescil edilmiş markalar arasında bulunuyor. 2010 Senesinden beri sektörde faaliyet gösteren marka 7,9 pH değerine sahip. Taşkesti Su, Bolu Dağı Karaçomak Yaylası ormanlık alanda yer alan dolum tesisleriyle bölgeyi de koruma altına almış bulunuyor.

Javsu

javsu

2003 yılından itibaren ambalajlı su alanında hizmet veren Javsu, Jandarma Asayiş Vakfını Destekleme A.Ş. kuruluşu olup gelirlerinin tamamını vakfa aktaran bir marka olarak öne çıkıyor. 7,63 pH değeriyle Ankara Kızılcahamam menşeili Doğal Mineralli Su olarak sınıflandırılan Javsu, listenin 8. Sırasına yerleşiyor. Ankara’nın tüm ilçelerine dağıtımı yapılan su Yozgat, Kayseri ve Konya gibi yakın şehirlerde de kullanıcıyla buluşuyor.

Munzur

munzur su

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde yer alan Munzur gözelerinde çıkan Munzur Kaynak Suyu, yıl boyunca karlarla kaplı dağlardan çıkarak tüketiciye taşınıyor. Efsane Su sloganıyla tanınan marka kaynağı, yaşam alanlarından uzak konumu sayesinde doğal olarak korunabiliyor. Genel olarak Tunceli bölgesinde yaygın bir Pazar payı olan Munzur Su 2005 senesinden beri üretim yapan 250 ortaklı bir kolektif yapı olan Munzur A.Ş tarafından tüketiciye sunuluyor.

Kalabak

kalabak su

1930’lu yıllarda Atatürk’ün şehre içme suyu temin edilmesi talimatı üzerine aranan kaynak Türkmen Dağının kuzey yamacındaki Kalabak Köyü yakınlarında bulunur. Toplanan bağış ve vergilerle köy halkının da iş gücü kullanılarak elle yapılan kazı çalışmaları sonucunda 45 kilometrelik bir hat kurulur. 1936 senesinde 10 cm genişliğindeki borularla Eskişehir’e taşınmasına başlanan Kalabak Suyu Bademlik’te depolanarak semtlere taşıma yoluyla dağıtılmaya başlanır.

Günümüzde modern imkanlarla dolumu yapılan Kabalak Su 1450 metrelik irtifaya sahip olan kaynağından tesise alınarak el değmeden ambalajlanmaktadır. 7,15 pH değerindeki Kabalak su aynı zamanda düşük sodyum oranıyla da tercih edilen su markası olarak listenin 11. Sırasında bulunuyor.

Abant

abant su

Listenin 13. Sırasında yer alan Abant Su; Kaya Holding bünyesinde hizmet veriyor. Abant-Bolu ve Gölcük-Geyiktepe’de şişelenmekte olan Abant su hem yurtiçinde hem de yurt dışında oldukça geniş bir pazar payına sahip. 7,2 pH değerindeki Abant Su Bolu Dağları’nda 1300 metre yükseklikteki orman içinde yer alan ve Gölcük Geyiktepe mevkiinde 1100 metre yükseklikteki orman içinde yer alan kaynaklarla sene boyunca standardını korumayı başarıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz