En iyi projeksiyon listesini oluştururken dikkate aldığımız birkaç faktör var. Bunların başında tabi ki bütçe geliyor. Bildiğiniz gibi teknolojik cihazlar arasındaki fiyat farkı oldukça fazla olabiliyor. Bu nedenle ürünler dikkatle incelenmeli. Bu listeyi hazırlarken her bütçeye uygun modelleri önerilerimize dahil etmeye çalışıyoruz. Ancak pahalı projektör modelleri de önerilerimiz arasında. Bütçeyi göz önünde bulundurarak kaliteden ödün vermek istemedik. Ayrıca, mümkün olduğunca çok alternatifle size bir seçenek bırakmaya çalıştık.

Projeksiyon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu sorunun cevabını bulabilmek için öncelikle satın almak istediğimiz projektörü hangi amaçla ve hangi ortamda kullanacağımızı belirlemeliyiz. Bazı insanlar “Daha fazla öderim, iyi bir model alırım, her yerde kullanırım” hatasına düşerler. Bu mantık projektörlerde çalışmaz. Çünkü çok farklı özelliklere sahip cihazların kullanıldığı yerler değişiyor. Okul, ofis gibi ortamlarda kullanılacak bir projektörün belirli özelliklere sahip olması gerekir. Eviniz için projektör alırken renk gamı, aydınlatma, lamba ömrü gibi detayları dikkatle düşünmelisiniz. Çünkü ister sinema ister oyun deneyimi olsun, projektör size kesinlikle yüksek renk doygunluğuna sahip görüntüler vermelidir.

Bir projeksiyon seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • Doğru projeksiyon perdesi seçimi
  • Lamba tipi ve ömrü
  • Doğal çözünürlük değeri
  • Kontrast oranı
  • Projeksiyon Çalışma Sessizliği
  • Ansi lümen değeri
    Projeksiyon cihazları son zamanlarda çok popüler hale geldi. Özellikle portatif modellerin artması ve genel olarak teknolojik gelişmelerin artması nedeniyle kullanıcılar projeksiyon ekipmanlarına ilgi duymaya başladı. Bu yüzden piyasadaki ürünleri sizler için inceledik ve en iyi projeksiyon cihazı önerileri listemizi oluşturduk.

En İyi 5 Projeksiyon Önerisi

Projektör kullanımı Türkiye’de ve dünyada her geçen gün artmakta. Bu anlamda özellikle ev ve ofis gibi ortamlarda bu teknolojik cihazların yaygınlaşması ile birlikte en iyi projektör arayışı artmaktadır. Farklı model ve markalarda satışa sunulan projektörler çözünürlük, ışık çıkışı, parlaklık ve kontrast oranı gibi kriterlere göre farklılaştırılır. Bugün piyasada bulunan projektörler, kısa mesafeli projeksiyon, kablosuz projeksiyon, HDMI projeksiyon ve USB projeksiyon ekipmanı gibi çeşitli işlevleriyle kullanıcıların ihtiyaçlarını daha iyi karşılayacak şekilde üretilmiştir. Ve şimdi karşınızda en iyi 5 projeksiyon cihazı önerisi…

Philips NeoPix Easy

philips projeksiyon

Listemizdeki en ucuz projektör olan Philips NeoPix Easy, fiyat aralığındaki en güçlü modellerden biridir. LCD-LED aydınlatma teknolojisine sahip cihaz son teknolojiye sahip olmasa da her bütçeye uygun bir projeksiyon cihazı olarak bizleri karşılıyor. Philips NeoPix Easy, Full HD çözünürlükte görüntüler sunuyor. Yani 1920×1080 çözünürlüğe sahip bu cihaz fiyatına göre işini çok iyi yapıyor. Bununla birlikte, ekran boyutu kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta. Philips’e göre NeoPix Easy, 80 inç’e kadar görüntüler sunabilir. Geleneksel bir TV’ye kıyasla oldukça büyük bir görüntü sunduğunu belirtmekte fayda var. Cihaz ayrıca bir stereo hoparlöre sahiptir.

Tüm bu özelliklere ek olarak cihazın oldukça uzun bir süre dayanabileceğini belirtmekte fayda var. Philips NeoPix Easy, tam olarak 30.000 saat kullanım ömrüne sahiptir ve canlı ve renkli görüntüler sunar. Düşük enerji tüketimi sayesinde çevre dostu bir ürün olduğunu da belirtmek gerekir. Ayrıca cihaz üzerindeki bağlantılar sayesinde çeşitli cihazların ürüne bağlanması mümkündür. Buna oyun konsolları ve TV kutuları dahildir. 3,5 mm ses girişi sayesinde daha yüksek sesli bir hoparlör bile bağlayabilir ve izleme keyfinizi artırabilirsiniz.


ViewSonic M1 Plus

viewsonic projeksiyon

En iyi projektörler listemizdeki bir sonraki isim ViewSonic markasından geliyor. ViewSonic M1 Plus adlı projektör, gelişmiş özellikleriyle en iyi projektörler listemizdeki yerini hak ediyor.
Taşınabilir sinema sistemi olarak da adlandırılan ViewSonic M1 Plus, iddialı bir cihazdır. Aslında bir sinema sisteminden beklenen özellikleriyle dikkat çeken model, her yerde kullanıma uygunluğu sayesinde rakiplerine göre büyük bir avantaj elde ediyor.

Cihazın teknik özelliklerinden önce tasarımına dikkat etmek gerekiyor. Cihazın metal braketi sayesinde her yere güvenle monte edebilirsiniz. Ayrıca cihazı ek bir aksesuar veya tripod olmadan güvenle kullanma seçeneği de oldukça güzel. Lens kapağı yerine de kullanılan bu tutucu ile cihazınızın güvenliğinden emin olabilirsiniz. Cihazın teknik özelliklerine bakmak için çözünürlükten başlamak gerekiyor. Cihazın desteklenen maksimum çözünürlüğü FHD olarak ifade edilir. Çözünürlüğü 854×480 olarak ayarlanmıştır. ViewSonic M1 Plus’ta kullanılan ışık kaynağı LED’dir.

Cihazın güçlü yönlerinden biri de şüphesiz şarj süresi. Güç tasarrufu modunda tam 6 saat pil ömrüne sahip olan cihaz, uzun süreli eğlence vadediyor. Lamba ömrü 30.000 saat olarak sabitlenmiştir. Projection’ın bir diğer şaşırtıcı noktası ise göz koruma teknolojisi. Bir nesne cihaza çok yaklaşırsa, projeksiyon gücü otomatik olarak kesilir. Bu nedenle kullanıcının gözü zarar görmez. Portatif boyutu ve hafifliği ile ViewSonic M1 Plus, özellikle dış mekan kullanımı için çok uygun bir projektördür.


Kodak Luma 350 Taşınabilir Akıllı Projektör

Eğlence tarzlarının değişim gösterdiği son yıllarda artık projeksiyon cihazları da teknolojiye ayak uydurarak taşınabilir yeni tasarımlarla üretilmeye başlandı. Bu bağlamda satın alabileceğiniz en iyi akıllı projeksiyon cihazlarından biri olan Kodak Luma 350’yi en ince ayrıntısına kadar araştırdık.

Kodak mühendisleri tarafından üretilen 350 lümen gücündeki lambası ile 16,7 milyon renk sunan bu cihaz olağan üstü parlaklığın yanı sıra 200 inç değere kadar 4k görüntü kalitesi sunabilmektedir. 4,4 x 4,4’lük ebatlara sahip olan bu cihazı cebinizde ve çantanızda rahatlıkla taşıyabileceğinizi de belirtelim.

İşletim sistemi olarak Android 6.0.1’i kullanan Kodak Luma 350 diğer mobil cihazlara Wifi, Bluetooth, HDMI ve USB aracılığı ile bağlanabilmektedir. En iyi taşınabilir projeksiyonlardan biri olan bu ürünün led ömrü ise yaklaşık 30000 saattir. Son olarak üstün teknik donanımlarla tasarlanan Kodak Luma’nın dahili bataryası 7500 mAh gücünde olup orijinal adaptörü ile kısa sürede şarj olabilmektedir.


ViewSonic PX701HD+

viewsonic en iyi projeksiyon

Ev ve ticari kullanım için oldukça uygun olan bu cihaz, dış mekanda kullanmayı planlayan kullanıcılara pek hitap etmiyor. Diğer modellerde olduğu gibi bu modele de çözünme ile başladık. 1080p çözünürlük desteğine sahip cihazın parlaklığı gerçekten akıllara durgunluk veriyor. 3500 ANSI lümenli projektör çok canlı ve başarılı görüntüler sunuyor. Bu kadar yüksek parlaklığa sahip bir cihazın lamba ömrü merak edilen sorulardan biri. ViewSonic, SuperEco modu sayesinde lambanın ömrünü 20.000 saate kadar uzatma olasılığından bahsediyor. Ancak yine de yoğun kullanımla bu süreyi kısaltmak mümkün.

Plus ViewSonic SuperColor teknolojisi, renkleri ve görüntüleri bir sonraki düzeye taşır. Şirketin global bir görüntüleme çözümleri markası olması bu teknolojide önemli bir yere sahip. ViewSonic ayrıca görüntü esnekliği sunar. %5 yukarı ve aşağı hareket etmenin görüntünüzü bozmayacağını iddia ediyor. Ayrıca HDMI, 3D BluRay ve diğer teknik cihazlarla uyumlu olduğu iddia ediliyor. Cihazın ayrıca güçlü bir hoparlöre sahip olduğu iddia ediliyor.


BenQ EH600

benq projeksiyon

ViewSonic gibi BenQ markası da bu teknolojiyi uzun süredir geliştiren bir şirket. Bu sebeple ürettikleri bu cihazın başarılı olacağına dair hiçbir şüphe yoktur. Ancak cihazın daha profesyonel amaçlar için olduğunu belirtmekte fayda var. Tüm modellerde olduğu gibi cihazın teknik özelliklerinden çözünürlük ile başlıyoruz. BenQ EH600, Full HD çözünürlük desteğiyle bekleneni sunar. Ayrıca, 3.500 ANSI lümenlik son derece parlak desteği ve 1 milyarın üzerinde renk ile sizi memnun etmesi garantilidir. Cihazın ışık süresi bu parlaklıktan dolayı biraz daha kısadır. Normal şartlarda 5.000 saat olan süre SmartEco modunda 15.000 saate kadar çıkabilmektedir. Ayrıca cihazın sensörleri toz birikimini dağıtarak cihazın ömrünü uzatır.

Taşınabilir modellere göre tasarım açısından daha öngörülebilir olsa da ofis ortamı için son derece etkili olduğunu belirtmek gerekir. BenQ, EH600’de dahili toplantılara daha uygun özellikler eklemeyi seçmiştir. Örneğin, cihaz WPS Office dahili uygulamalarını destekler. EH600, hızlı başlatma süresi, USB ile çalışması, akıllı telefon entegrasyonu ve onlarca uygulama desteği ile profesyonel projeksiyon modelleri arasında öne çıkıyor. Ayrıca internet bağlantısı ve kablosuz tasarımı ile toplantıların vazgeçilmezi olacağını da belirtmek gerekir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz