Bebekler için en iyi gıda olan anne sütü her annenin tercihi ancak ek gıda süreciyle birlikte bebekler için mama takviyesi de gerekebiliyor. Yeterli ve dengeli beslenmenin çok önemli olduğu bebeklik dönemi için anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda bebek mamaları anne sütü yerine devam sütü olarak tercih edilebiliyor.

Tüm uzmanların ortak görüşü bu gibi durumlarda en iyi bebek maması markaları arasından seçim yaparak bebeğinizin ihtiyaç duyduğu şekilde beslenebilmesi yönünde. Ek besin döneminde bebeğiniz yeni tat ve dokulara alışana kadar dirençli olabilmesi ve vitamin desteği alabilmesi için bebek mamaları önemli bir rol üstleniyor. Hal böyle olunca da annelerin en büyük sorunu bebeklerinin hak ettiği en iyi bebek maması markasının hangisi olduğuna karar vermek oluyor.

Bebek Maması Çeşitleri

Çok sayıda marka ve pek çok seçenekle rafları dolduran bebek mamaları arasından seçim yapmak çok zor olabiliyor. Bunun başlıca sebeplerinden biri de mama çeşitlerinin kafa karıştırabilmesi. Bu konuda fikir edinmek isterseniz işte en temel devam sütü bebek maması çeşitleri:

Yenidoğan Bebek Mamaları

Anne sütü formülüne en yakın mama çeşitleridir. Bu mamalar arasında prematüre bebeklere, gazlı bebeklere veya sindirim sorunu olan bebeklere özel olan mamalar da bulunuyor. Ayrıca inek sütüne alerjisi olan bir bebeğiniz varsa onun için de Protein Hidrolizatlı mamalardan bir seçim yapabilirsiniz.

Toz Mamalar

Suyla karıştırarak seyretmeniz gereken bu mama tipi en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.

Kullanıma Hazır Mamalar

Tamamen hazırlanmış halde satılan bu mamaları açar açmaz herhangi bir ilave yapmadan bebeğinize yedirebilirsiniz.

Kaşık Mamaları

Ek gıdaya geçen bebekler için zengin içerikleriyle öne çıkan muhallebi kıvamındaki kaşık mamaları ilerleyen aylar için bebeğinize verebileceğiniz bir mama çeşididir.

Bebek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bebeğiniz için seçebileceğiniz en iyi bebek maması markaları ve özelliklerini mercek altına aldığımız yazımızda bebek doktorlarının da tavsiye ettiği en iyi markalar hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Dilerseniz önce en iyi bebek maması markalarını nasıl seçmeniz gerektiği konusunda uzmanlara ses verip uyarılarını gözden geçirelim.

  • Bebeğiniz için mama seçme sürecinde öncelik elbette bebeğinizi kontrol eden doktorunuzun tavsiye edeceği mamada. Bazı bebeklerin özel içerikli mamalara veya farklı takviyelere ihtiyacı olabildiğini unutmadan, bu konuda ilk öneriyi doktorunuzdan isteyerek en doğru seçimi yapabilirsiniz.
  • En iyi gıda olan anne sütüne en yakın formüldeki bebek maması özellikle yeni doğanlar için çok önemli. Bu nedenle aklınızda olan markaların içeriklerini de kontrol ederek doktorunuza da danışarak bir seçim yapmanızı öneriyoruz.
  • Üretim izinleri alınmamış hiçbir mamayı kullanmamalısınız. Bebeğiniz için tercih edeceğiniz tüm gıda maddelerinin Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış olması önemli bir kriterdir.
  • Aromasız, tadı değiştirilmiş, koku veya tatlandırıcılar içermeyen ve anne sütüne en yakın tat ve kıvamdaki mamaları seçmeye özen göstermelisiniz.
  • Mamaların bebeklerin bağışıklık sistemine olumlu etkiler sağlaması içeriklerindeki prebiyotiklerin varlığıyla mümkün oluyor. Ambalajı dikkatle inceleyerek prebiyotik içerip içermediğini kontrol ederek ona göre alabilirsiniz. Ayrıca DHA adıyla bilinen yağ asidi de bağışıklık ve beyin gelişimi için önemli bir yağ asididir ve mamalarda kullanılmış olması önemlidir.
  • Alacağınız bebek mamasının bebeğiniz yaş grubuna uygun olduğundan emin olmalısınız.
  • Özellikle alerjisi olan bebekler için mamanın bileşimindeki proteinin kaynağına bakmanız gerekiyor. İnek sütüne alerjik olan bir bebek için keçi sütü veya soya sütü proteini içeren bir mamayı alarak bebeğinizin beslenirken sağlığını korumasına destek olabilirsiniz.
  • Bebek mamalarında kullanılan proteinlerden inek sütü yeterli demir ve D vitamini içermediği için bu mamalarda bu iki vitaminin takviye edilmiş olması gerekir. Ambalaj üzerindeki ayrıntıları inceleyerek öyle olup olmadığını anlayabilirsiniz.
  • Son olarak ambalajın zarar görmemiş ve mamanın kullanma tarihi geçmemiş olmasına dikkat etmeyi unutmayın.

En İyi Bebek Mamaları

Hem güvenilir hem de yıllardır bu sektörde başarılı sonuçlarla faaliyet gösteren markalar arasından annelerin ve uzmanların en çok tercih ettiği mama markalarını sizler için derledik. İşte en iyi bebek mamaları markaları listemiz:

Aptamil

aptamil bebek maması

Hem devam sütü hem de devam kaşık mamaları bulunan Aptamil pek çok formdaki ürünüyle bebek beslenmesinde en çok tercih edilen marka oluyor. Sağlıklı, güvenilir, besleyici ve ihtiyaca özel seçenekler sunabilen marka kullanıcı iletişimi açısından da oldukça başarılı.


Bebelac / Bebelac Gold

bebelac bebek maması

En iyi bebek mamaları arasında ilk sıralarda yer alan bir diğer marka Bebelac Gold. Vitamin ve mineral takviyeleriyle güçlendirilmiş mama annelerin kolay kullanabilmesi için pek çok formda ambalajlanmış olarak satışa sunuluyor.


Hero Baby

hero baby bebek maması

Çeşitliliği ve zengin içeriğiyle öne çıkan Hero Baby bebeklerin ihtiyaçlarına göre seçim yapılabilecek ürünleriyle çok ilgi görüyor. Devam sütüyle birlikte kavanoz maması, kaşık maması gibi seçenekleriyle de tercih edilen Hero Baby ülkemizde en çok satılan markalardan biri oluyor.


Humana

humana bebek maması

Almanya markası olan Humana, ithal mamalardan biri olarak ülkemizde satılıyor. Markanın menşei ülke formuyla ülkemizdeki formu tamamen aynı içerikte. Mamaları Omega 3, Omega 6, nükleotit ve galakto – oligosakkarit gibi içeriklerle zenginleştirilmiş olan Humana ülkemizde popüler markalardan biri.


Golden Goat

golden goat bebek maması

Yeni Zelanda menşeili bir mama olan Golden Goat, içeriğinde keçi sütü proteini ihtiva eden ilk mama olarak öne çıkıyor. İnek sütüne alerjisi olan bebekler için çok tercih edilen bu ithal mama markanın kendi besisi olan keçilerden alınan sütler en taze halleriyle kullanılarak imal ediliyor.


Similac

similac bebek maması

En eski bebek maması üreticilerinden biri olan ve Amerika’da kurulmuş olan Similac 100 yılı aşkın zamandır bebek maması yapıyor. 25 Yıldan uzun zamandır Türkiye’de de aktif olan markanın Amerika’da satılan formlarıyla Türkiye’de satılan formlarının farklı olması zaman zaman tartışılıyor ancak buna rağmen marka en iyiler arasındaki yerini koruyor.


Evolvia

evolvia bebek maması

Danimarka meneşili markanın geçmişi İspanya’ya dayansa da günümüzde üretimi sadece Danimarka’da yapılıyor. Markanın ürünleri içerdiği prebiyotik bileşenler sayesinde sindirim sistemine yardımcı oluyor ve Taurin, nükleotit, demir, vitamin takviyesi içeriyor. Bu özellikleriyle ebeveynler tarafından çok tercih ediliyor olsa da satışın yapıldığı tek ülkenin Türkiye olması tartışmalara neden yaratabiliyor.


SMA

sma bebek maması

Organik içerikleri, probiyotik bakteri ve prebiyotik içeren Combiotic bebek maması serisiyle öne çıkan Hipp en beğenilen markalardan biri oluyor. Anne sütüne en yakın marka olma özelliğiyle de rakiplerinin önüne geçen Hipp, anne sütü alamayan bebekler için de ideal çözümlerden biri olarak öneriliyor.


Hipp

hipp bebek maması

Günümüzde kahve ve çikolata ürünleriyle eşleştirilse de 1867’de kurulan Nestlé’nin ilk amacı bir bebeğin yaşamasını sağlayacak mamayı geliştirmeye dayanıyor. 1964’den beri ülkemizde de kullanılmaya başlanan en eski mama olan SMA güncellenen ve gelişen içerikleriyle bebeklerinin beslenmesi için mama kullanan ebeveynlere destek olmaya devam ediyor.


Töpfer

töpfer bebek maması

Avustralya’da tamamen ekolojik çiftlikte beslenen Saanen cinsi keçilerden elde edilen sütle yapılan mama organik bileşenli keçi sütü maması olarak öne çıkıyor. Kolay sindirilebilir yapısıyla orta zincirli yağ asidi içeriği fazlasıyla daha az alerji riski taşıyan mama zengin içeriğiyle de ailelerin tercihi oluyor.


1 Yorum

  1. Sizin bu en iyi yazılarınızı çok seviyorum ve yararlı buluyorum bu bebek maması pek beni ilgilendirmese de kategoriye olan düşüncemi yazmak istedim .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz