WordPress Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır

WordPress sitenizin admin ve wp-login şifrelerini unuttuysanız, şifrenizi kolayca yenileyebilirsiniz. Bunun için iki yöntem var:

  1. E-mail adresi ile sıfırlama
  2. E-mail adresine de erişim yok ise cPanel ile sıfırlama

Aslında 1. adımı çoğunuz biliyorsunuzdur ancak yine de kısaca üzerinden geçeyim.

WordPress E-mail adresi ile Şifre Sıfırlama

Genellikle wordpress sitelerinin admin paneline giriş adresi websiteniz.com/wp-admin/ şeklindedir. Siz de bu adrese girip “Şifremi Unuttum” butonuna tıklayabilirsiniz.

wordpress şifremi unuttum

İkinci adıma geçtiğinizde açılan ekran size kullanıcı adınızı veya e-mail adresini soracaktır.

Burada hatırladığınız iki bilgiden birini girmeniz yeterli olur. Ardından e-mail adresinize şifrenizi yenilemek için bir bağlantı gelecek. O bağlantıya tıklayarak yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.

wordpress şifre sıfırlama

WordPress cPanel (phpMyAdmin) ile Şifre Sıfırlama

Eğer e-mail adresinizi hatırlamıyorsanız veya erişiminiz yoksa, cPanel aracılığıyla şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz. Adımlar şu şekilde:

ÖNEMLİ: phpMyAdmin dosyasında yapacağınız değişiklikler düşük bir ihtimal olsa da temanızın bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden yedek almanızı öneririz.

Hosting sağlayıcınızdan cPanel adresinize giriş yaptıktan sonra, phpMyAdmin butonuna tıklayın.

phpmyadmin

Giriş yaptıktan sonra sol taraftan kendi verilerinizin olduğu database’i seçin. Ardından wp_users’a tıklayın. Default olarak herkeste wp_users olması gerekir ancak bazı sitelerde wp56_users tarzı tablolarla karşılaşmak da mümkün olabiliyor.

wordpress cpanel şifre sıfırlama

Bu ekrandan wp_users’ı seçtikten sonra karşınıza sitenizdeki tüm kullanıcıların bulunduğu bir tablo açılacak.

“admin” veya değiştirmek istediğiniz kullanıcı adının yanında bulunan Düzenle (Edit) butonuna tıklayın.

Düzenleye tıkladıktan sonra kullanıcı bilgilerinin yer aldığı bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu kısımda user_pass alanına yeni şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Bu alan şifreli olduğu için direkt olarak şifrenizi aşağıdaki şekilde düzenleyebilirsiniz.

e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e

user_pass alanına yukarıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın. Böylece yeni şifreniz 123456 olacak. tekrar websiteniz.com/wp-admin/ adresine gidip kullanıcı adı admin, şifre 123456 olacak şekilde giriş yapabilirsiniz. Daha sonra panelden şifrenizi istediğiniz gibi değiştirin.

WordPress Temalarına göz atmak isteyebilirsiniz:

Yazıyı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum yapın