En İyi 5 Vampir Dizisi Tavsiyesi

 Sıradan hayatlarından biraz uzaklaşıp kafa boşaltmak isteyen dizi severlerin popüler tercihlerinden birisi de Vampir dizileri. Üstün güçleriyle fantastik dünyalarının yenilmez karakterleri olan vampirler, her yaştan izleyicinin ilgisini çekiyor.

Bambaşka alemlerin renkli ve hareketli dünyasında geçen, neredeyse hepsi romantizmle harmanlanmış bu hareketi bol diziler dijital yayın platformlarının da en çok seyredilen dizi temaları arasında yer alıyor. Blu TV, Netflix, PuhuTV, TV Plus gibi platformlar seyircilerine en iyi vampir dizileri alanında en çok seçeneği sunmak konusunda adeta yarışıyor. 

vampir dizileri

En İyi Vampir Dizileri

Dizilerin genelinde ölümsüz karakterleriyle yüzyıllar boyu yaşadığı düşünülen vampirler, hayatlarına giren sıradan insanları da kendi dünyalarına katabilmek için her fırsatı kullanıyor. Hal böyleyken onlara karşı durup vampirleri yok etmek için var güçleriyle savaşan kahramanlar da önem kazanıyor.

En iyi vampir dizilerinin büyük kısmının baş rolünde vampirler, kurt adamlar, cadılar yer alırken bazı dizilerde de bu fantastik ırklarla savaşan kahramanların dünyası ele alınıyor. Uzun yıllardır beğeni ile izlenen dizilerin büyük bir izleyici kitlesi olması da bu konunun sürekli ele alınmasına ve yepyeni dizilerin platformlarda yerini almasını sağlıyor. 

Dijital Yayın Platformlarında Vampir Dizileri

Netflix, Blu TV, Puhu TV, Digiturk, D-Smart, Tivibu, Turkcell TV+, Vodafone TV gibi yayıncılar ülkemizde yaygın şekilde kullanılan dijital yayın platformları olarak öne çıkıyor. Hemen hepsi izleyicilerini başka yayıncılara kaptırmamak için de programlarını oldukça geniş seçenek sunacak şekilde planlıyor.

Kendi dizileriyle de kullanıcı alışkanlığı yaratan Netflix; V-Wars, Van Helsing, The Originals, Shadowhunters, Vampires gibi yapımlara yer verirken Blu TV ilk Türk vampir dizisi olarak önem kazanan Yaşamayanlar isimli vampir diziyle öne çıkıyor.

Genellikle geçmişi yüzlerce yıl önceye dayanan soylu aileleriyle öne çıkan vampirlerin konu edildiği dizilerin en çok reyting alanlarının İngiliz vampir dizileri olduğunu söyleyebiliriz. Fantastik dünyanın bir diğer ailesi olan kurt adam dizilerinde de Amerikan ve İngiliz yapımı olanların tavsiye listelerinde üst sıralarda yer aldığını rahatlıkla görebilirsiniz.

Vampir Dizileri Tavsiyeleri

Vampir dizileri hakkında detaylıca bilgi verdikten sonra sıra geldi sizler için hazırladığımız vampir dizileri tavsiyelerini sıralamaya. Hepsi bu alanda büyük beğeni alan efsane olmuş dizilerden derlediğimiz listemizde en iyi vampir dizilerini, çekim yılları, baş rol oyuncuları ve IMDb puanlarıyla görebilir, konuları hakkında bilgi alabilirsiniz.

The Vampire Diaries

Oyuncular: Nina Dobrev, Paul Wesley, Ian Somerhalder

IMDb Puanı: 7.7

The Wampire Diaries konu: 2009-2017 yılları arasında yayınlanan toplam 8 sezonu bulunan ABD yapımı dizi 36 ödülüyle öne çıkan en popüler vampir dizilerinden birisi. Yüzyıllar öncesinden kalan bir hikayenin kahramanları olan iki vampir kardeş Stefan ve Damon’ın, soylarının anayurdu olan Mystic Falls isimli Virginia kasabasına geri dönüşleriyle başlar dizi. İyi ruhlu vampir karakter Stefan’ın, eğitimine devam etmeye karar verip, okulda karşılaştığı Elena’ya aşık olmasıyla devam eden dizi ilerleyen bölümlerinde iki kardeşin savaşına sahne oluyor.

The Originals

Oyuncular: Nina Dobrev, Paul Wesley, Ian Somerhalder

IMDb Puanı: 8.3

The Originals konu: 2013-2018 yılları arasında yayınlanan dizi her ne kadar The Wampire Diaries’in Spin-Off’u olsa da orijinal diziden daha yüksek puan alarak adını tüm izleme listelerine altın harflerle yazdırmayı başarıyor. The Vampire Diaries dizisinden tanıdığımız dünyanın ilk vampirleri olan Mikaelson kardeşlerin anlatıldığı dizi New Orleans’ta geçiyor. Gene bir geri dönüş hikayesiyle başlıyor dizi. Klaus, Elijah ve Rebecca, kendi mirasları saydıkları şehri Klaus’un yetiştirdiği Marcel’in elinden geri alma savaşına başlıyorlar. Bu üçlünün savaşı şehirde yaşam süren kurt adamları ve cadıları da yakından ilgilendirmektedir zira kurt adamlar ailesinden Hayley, Klaus’un çocuğuna hamiledir.

Penny Dreadful

Oyuncular: Timothy Dalton, Eva Green

IMDb Puanı: 8.2

Penny Dreadful Konu: 2014-2016 yılları arasında yayınlanan bir diğer vampir dizisi olan Penny Dreadful 19. Yüzyılda geçen hikayesiyle hem İngiliz hem İrlanda tarihine de atıfta bulunuyor. Dizi boyunca Viktoria Dönemi Londra’sında karşımıza çıkan Sir Malcolm ve sevgilisi Vanessa’nın, Malcolm’un ortadan kaybolan kızını aramasına konuk oluyoruz. Diğer doğa üstü cinsler tarafından kaçırılan kızını arayan Malcolm, arada bir bağlantı olduğunu bilmiyor olsa da Vanessa belki de daha büyük bir savaş veriyor ve karanlık güçlere teslim olmamak için direniyor.

Preacher

Oyuncular: Dominic Cooper, Joseph Gilgun, Ruth Negga

IMDb Puanı: 8.1

Preacher konu: Çok beğenilen çizgi romanından sonra ekranlarda da yerini alan Preacher, görmüş olduğu ilgi ve aldığı 11 adaylıkla çekimine devam edilen diziler arasında bulunuyor. Alkolik bir vaiz olan Jesse’nin bedenine yerleşen Genesis’in fantastik bir dünyadaki yaşamına konuk oluyor seyirci. Genesis’in bu hareketli ve maceralarla dolu yaşamına eski sevgilisi Tulip (ki kendisi azılı bir seri katildir hali hazır) ve Cassidy isimli vampir eşlik ediyor.

True Blood

Oyuncular: Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammel

IMDb Puanı: 7.9

True Blood Konu: 2008-2014 yılları arasında 7 sezon çekilen ve çok sayıda adaylığın yanı sıra pek çok ödüle de layık görülen dizi bu türün en iyileri arasındaki yerini koruyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Bon Temps isimli küçük bir kasabasında geçen hikayemizde hem insanlar hem vampirler bir arada keyifle yaşıyorlar. Vampirlerin ihtiyaçlarını karşılaması için kan yerine geçen bir maddenin bulunmasıyla mümkün olan bu durum telepat olan Sookie’nin vampir olan Bill’e aşık olmasına da ortam yaratıyor.

Yazıyı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum yapın