Star Wars filmleri, popüler kültür ve bilim kurgu dünyasının olmazsa olmazlarından. Olay örgüsü, barındırdığı sürükleyici hikâye, karakterler ve kalitesi sayesinde dünya genelinde büyük bir kesim Star Wars evreninin sıkı bir takipçisi haline gelmiştir. Bu kesimin dışındaki neredeyse herkes ise bir şekilde kulak aşinalığına sahip olmuş ve gün geçtikçe daha fazla insan Star Wars evrenine yönelim göstermeye başlamıştır. Tabi ki, bu yönelim durumu beraberinde Star Wars nasıl izlenir sorusunun doğmasına yol açmıştır. Nitekim Star Wars filmlerini ve hikâyeyi en baştan ve doğru açıdan izlemek isteyenler için büyük bir kafa karışıklığı ortaya çıkabiliyor.

Ben de hazırlamış olduğum bu yazıda hem kronolojik(hikâyeyi doğru açıdan takip etmek isteyenler için bir liste) hem de filmlerin çıkış tarihine göre ayrı bir liste paylaşımında bulundum. Ek olarak filmler hakkında spoiler sınırları içerisine girmeden bilgi paylaşımları yapmaya çalıştım. Sözü daha fazla uzatmadan izleme listelerine geçmiş yapalım;

Star Wars Kronolojik İzleme Sırası

Bu Star Wars izleme rehberinde spoiler vermemeye özenle dikkat ettik. Ayrıca yazımızın sonunda filmlerin çıkış tarihine göre sıralama da var. Hemen o bölüme gitmek için tıklayabilirsiniz.

1. Star Wars: Episode 1 – The Phantom Menace (Gizli Tehlike 1999)

Savaşlardan ve gezegenler arası olumsuz ilişkilerden uzak olan barışçıl gezegen Naboo, cesur kraliçe Amidala tarafından yönetilmekte ve korunmaktadır. Lakin Sith Lordu ve onun sol kolu olan Darth Maul’un himayesi altında olan Ticaret Federasyonu çeşitli yöntemler uygulayarak Kraliçe Amidala’yı köşeye sıkıştırmaya çalışmaktadır. Bu durum üzerine Qui-Gon Jinn ve onun genç çekirgesi Obi-Wan Kenobi, durumu araştırmak ve çözmek üzere Naboo gezegenine gönderilirler.

2. Star Wars: Episode 2 – Attack of the Clones (Klonların Saldırısı 2002)

Ticaret Federasyonu’nun Naboo gezegenine karşı tehlikeli girişimleri ve işgal planı yenilgi ile sonuçlanmıştır. Aradan ise 10 yıl gibi bir süre geçmiştir. Gizli tehlike filminde karşımıza 9 yaşında bir çocuk olarak çıkan Anakin Skywalker ise artık 19 yaşındadır ve Obi-Wan Kenobi tarafından Jedi eğitimi almaktadır. Cesur kraliçemiz Amidala ise görevini Jamillia’ya devretmiş ve Galaktik Senato’da senatör olarak Naboo gezegenini temsil etmeye başlamıştır. Süreç sorunsuz bir şekilde ilerlerken, arka planda çeşitli olumsuzlar yaşanır ve Galaksi büyük bir savaşın eşiğine gelir. Ayrılıkçılar grubu artık daha fazla güçlenmiş bir haldedir.

3. Star Wars: Episode 3 – Revenge of the Sith (Sith’in İntikamı 2005)

Temel sorun kabul edilen savaşın uzun bir süredir devam etmesi Jedi’lerin yorgun düşmesine yol açmıştır. Lakin asıl sorun; şansölyenin savaşı bir kılıf veyahut bahane olarak kullanması ve arka planda yürüttüğü tehlikeli planlardır. Klon savaşları son döneme girmiştir, korkutucu ve son derece acımasız komutan Grievious ise başkentte taş üstünde taş bırakmamaktadır.  Birçok kişi Star Wars üçlemeleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmadığı için orijinal üçlemenin bu kronolojik listedeki 3 film olduğunu sanmakta ve ona göre izlemektedir, lakin üçleme kapsamı içerisinde yer alan filmler farklıdır. Onlar hakkında da bilgi vereceğim.

4. Han Solo: A Star Wars Story ( Bir Star Wars Hikâyesi 2018)

Han Solo, dünyanın en iyisi olma yolunda ilerlemek isteyen bir gençtir. Bu yolda her türlü tehlikeyi de göze alabilecek yapıdadır. Kaçakçılık için toplanan ekip tespit eder, inceler ve ekibe dâhil olma kararı alır. Ekibe dahil olmasının ardından ise artık Han Solo’nun gelişimsel hikayesi başlamıştır. Tüm hayatı boyunca ona eşlik edecek olan ve her türlü sorunu beraber çözeceği Chewbacca ve dostluk bağları sürekli olan güçlenecek olan Lando Calrissian, Qi’ra’da Han Solo’ya eşlik edecektir.

5. Rogue One: A Star Wars Story  (Bir Star Wars Hikâyesi 2016)

İmparatorluğun en büyük silahı kabul edilen Ölüm Yıldızı’nın planlarını birçok kişi çalmayı denemiş lakin hepsi başarısız olmuştur ve artık o planların çalınması imkânsız kabul edilmektedir. Lakin bir grup beklenmedik isim bu uğurda bir ekip haline gelir. Onlar sıradan gözüküyor olabilirler fakat sıra dışı şeyleri başarabilecek yapıda birer kahramanlardır ve artık hepsi hayallerinin bile ötesinde, Galaktik anlamda önem arz eden bir amacın parçasıdırlar.

6. Star Wars: Episode IV – A New Hope  (Yemi Bir Umut 1997)

Serinin bu filminde karşımıza Luke Skywalker çıkmaktadır,  Star Wars izleyenler tarafından ilerleyen süreçte sıklıkla duyulacak olan bir isim. Luke, amcası ve teyzesi ile beraber yaşamakta ve çiftçilik ile uğraşmaktadır. İçten içe sürekli olarak Jedi eğitimi almak ve bir kahraman olmak istese de amcası her defasında karşı çıkmaktadır. Tam bu noktada ise şeytani planlara sahip bir imparator galaksiyi işgal eder ve Ölüm Yıldızı planı adı altında gezegenleri yok edebilecek güçte olan, galaksinin en büyük silahını ve gemisini yapar. Direnişçiler örgütünün başına bulunan Prenses Leia ise bu silahın planlarını ele geçirir ve R2-D2 ile Obi-Wan Kenobi’ye ulaştırmak zorundadır.

7. Star Wars: Episode V – The Empire  Strikes Back (İmparator 1980)

Yavin savaşı sona ermiştir ve aradan 3 yıl geçmiştir. Direnişçilerin üç büyük kahramanı Luke Skywalker, Han Solo ve Prenses Leia artık kaçak konumundadır. Darth Wader ve İmparatorluk güçleri bu üç kahramanı yakalamak için çalışmalar yürütmektedir. Uzun süren araştırmalar sonucunda ekibimiz Horth gezegeninde tespit edilir ve İmparatorluk ordusu tarafından çevrilirler. Direnişçiler ciddi kayıplar vermiştir fakat kalan kısım kaçmayı başarmıştır.  Lakin Han Solo ve Leia hala ordu tarafından takip edilmektedir. Bu sırada Luke Skywalker ise Jedi ustası bilge Yoda’dan güç kullanımı üzerine önemli bilgiler ve teknikler öğrenir.

8. Star Wars: Episode VI  – The Return of the Jedi (Jedi’nin Dönüşü 1983)

Dart Wader ve adeta maşası konumunda olan İmparatorluk yeni ve daha güçlü bir Ölüm Yıldızı yapmaktadır. Bu sırada Han Solo ise ödül avcısı Bobo Fett tarafından yakalanarak Jabba The Hutt’a teslim edilmiş, esir haline gelmiştir. Luke Skywalker ise R2-D2 ve C3-PO’yu Jabba The Hutt’a gönderir ve Han Solo’yu kurtarmaya çalışır. Aynı zamanda Prenses Leia ve Chewbacca da kılık değiştirme yöntemiyle Jabba The Hutt’a sızar ve Han’ı kurtarmaya çalışırlar. Fakat son savaş yaklaşmaktadır.

9. Star Wars: Episode VII – The Force Awakens (Güç Uyanıyor 2015)

Jedi’nin Dönüşü filminin son yıl sonrasına yaşanacak olan olay örgüsü yer almaktadır. Konunu hakkında çok fazla bilgi vermek istemiyorum, zira sınırı korumayıp spoiler verebilirim. O yüzden direkt olarak izlemenizi ve olay örgüsünün içine dahil olmanızı tavsiye ediyorum.

10. Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi  (Son Jedi 2017)

Olayların 30 sene sonrası ile karşılaştığımız Güç Uyanır filminde galaksinin farklı tehdidin eşiğinde olduğuna tanıklık ettik. Bu filmimizde ise Han Solo yaşlanmış haliyle ön planda olacak ve çok farklı özelliklerde yeni droitler ile tanışacağız. Ayrıntıya girmek istemiyorum ne de olsa Star Wars kronolojik sıralama listemizin son ve noktalayıcı filmi.

Star Wars Filmleri Çıkış Tarihleri

Şimdi filmlerin çıkış tarihine göre hazırlamış olduğum listeye geçiş yapalım;

  • Star Wars: Episode IV – A New Hope (Yemi Bir Umut 1997)
  • Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (İmparator 1980)
  • Star Wars: Episode VI – The Return of the Jedi (Jedi’nin Dönüşü 1983)
  • Star Wars: Episode 1 – The Phantom Menace (Gizli Tehlike 1999)
  • Star Wars: Episode 2 – Attack of the Clones (Klonların Saldırısı 2002)
  • Star Wars: Episode 3 – Revenge of the Sith (Sith’in İntikamı 2005)
  • Star Wars: Episode VII – The Force Awakens (Güç Uyanıyor 2015)
  • Rogue One: A Star Wars Story (Bir Star Wars Hikâyesi 2016)
  • Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi (Son Jedi 2017)
  • Han Solo: A Star Wars Story ( Bir Star Wars Hikâyesi 2018)

Listelerle ilgili kafanıza herhangi bir soru takılırsa yorum olarak bırakmayı unutmayın, kısa sürede cevaplamaya çalışırız. Keyifli izlemeler!

Yazıyı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz