Sinemaseverlerin büyük bir ilgiyle izledikleri film kategorileri arasında savaş filmlerinin bambaşka bir yeri var. Zaman zaman biyografi niteliği de taşıyan tarihi savaş filmleriyle savaş kahramanlarının hikayelerinin anlatıldığı modern yapımlara kadar oldukça geniş bir içerik seçeneği bulunuyor. Ve bu da konuyla ilgili pek çok eserin yapılmasına imkan sunuyor. Bu avantajı da çok doğru kullanan yapımcılar izleyiciye hem duygusal hem de bol aksiyonlu sahneler içeren savaş filmleri sunarak beğeniyi yüksek tutmayı başarıyorlar.

En İyi Savaş Filmleri

En iyi tarihi savaş filmleri ve Japon savaş filmleri gibi çok takipçisi olan konularıyla yüksek izleyici puanı olan yapımları sizler için derledik. En iyi savaş filmleri listesi başlığıyla bir araya getirdiğimiz film önerileri listemizde filmlerin IMDb puanları, oyuncu kadroları, yayın tarihleri gibi ayrıntıları görüp, film fragmanlarını izleyebilirsiniz.

Eğer sizlerin de bu listeye eklemek istediğiniz başka savaş filmleri varsa yorumlar aracılığıyla listemize katkı yapmanızdan memnun oluruz.

Schindler’s List (1993)

 • Oyuncular: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley
 • IMDb Puanı: 8.9
 • Süre: 3 saat 15 dakika

Schindler’s List konu: En iyi savaş filmlerinden biri olan Schindler’in Listesi, 2. Dünya savaşı zamanında Yahudilerin yaşadığı olayların anlatıldığı çok özel bir film. Oskar Shindler Polonya’daki fabrikasında çalışan Yahudi işçileri Alman zulmünden kurtarmak için kendi hayatını riske atan bir alman iş adamıdır. Gerçek hikayesiyle izleyici üzerinde büyük bir etki yaratan bu dev yapım 8.9 puanlık izleyici oyuyla 1993 senesinden beri liderliğini korumayı başarıyor. Tam 1100 hayat kurtaran Oskar Schindler’ın bu mücadelesini beyaz perdeye taşıyan ve en iyi film ile en iyi yönetmen de dahil 7 dalda Oscar heykelciğinin sahibi olmayı da başarmış olan film yönetmen Steven Spielberg’in imzasını taşıyor.

La Vita è Bella (1997)

 • Oyuncular: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini
 • IMDb Puanı: 8.6
 • Süre: 1 Saat 56 dakika

La Vita è Bella konu: Sırada dev bir yapım daha var: Hayat Güzeldir. Guido yaşadığı kasabanın güzel öğretmenine aşık olur ve güzel genç kadının kalbini kazanmayı başarır. Evlenirler, üstüne bir de oğulları olunca genç çift için artık hayat kesinlikle çok yolundadır. Ancak çıkan savaş, onlar için bambaşka bir anlam taşır. Yahudi toplama kampına götürülen aile, hayatta kalmak için yoğun bir mücadelenin içine girer. Oğlunun korkmaması için elinden gelenin fazlasını yapan Guido, küçük çocuğu yaşadıklarının bir oyun olduğuna inandırarak kazanırsa bir de tank kazanacağını söyler. Büyük acı, büyük bir yenilginin içinde dahi sevdiklerine tutunarak umudu yaşatmayı başaranların hikayesinin anlatıldığı film En İyi Yabancı Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Müzik dallarında toplam üç Oscar heykelciğinin de sahibi.

Inglourious Basterds (2009)

 • Oyuncular: Brad Pitt, Diane Kruger, Eli Roth
 • IMDb Puanı: 8.3
 • Süre: 2 saat 33 dakika

Inglourious Basterds konu: Almanların esareti altında olan Fransa’da halk acı içindedir. Shosanna, ailesi gözlerinin önünde öldürülen genç bir kadındır. Bir yolunu bulup Paris’e ulaşan kadın yeni bir yaşam ve yeni bir isimle yeniden başlar. Yahudi bir Teğmen olan Aldo Raine, Soysuzlar Çetesi diye bilinen bir grup kuralsız askeri Almanlara karşı organize etmektedir. Görevleri ileri gelen Alman askerlerini ele geçirmek olan grup gizli ajan olan sinema oyuncusu Bridget Von Hammersmark ile birlikte bir sinemada operasyon yapmayı planlarlar. Ancak o sırada sinemayı işleten Shosanna da başka bir planla intikam almanın peşindedir… Yönetmeni Quentin Tarantino olan filmin başarılı oyunculukları da şapka çıkartacak bir sonuç yaratıyor.

En iyi dövüş filmleri sayfamıza da göz atabilirsiniz.

The Boy In The Striped Pyjamas (2008)

 • Oyuncular: Asa Butterfield, David Thewlis, Rupert Friend
 • IMDb Puanı: 7.8
 • Süre: 1 saat 34 dakika

The Boy In The Striped Pyjamas konu: 2. Dünya Savaşı’ndan yola çıkarak yürekleri hem ısıtan hem de acıtan bir hikayeyi anlatan film iki çocuğun gözünden savaşa bakıyor. 8 yaşındaki Alman Bruno ve ailesi, babasının işleri nedeniyle Polonya’da yaşamaya başladıklarında hayatları tamamen değişmiştir. Küçük çocuğun bu yeni hayatta edinebildiği tek arkadaşı ile arasında kocaman bir çit vardır. Çünkü arkadaşı hemen yanlarındaki Auschwitz Yahudi toplama kampının bir esiridir.

Black Hawk Down (2001)

 • Oyuncular: Josh Hartnett, Ewan McGregor, Tom Sizemore
 • IMDb Puanı: 7.7
 • Süre: 2 saat 24 dakika

Black Hawk Down konu: 2001 yapımı filmin yönetmenliğini Ridley Scott yapıyor. 1993 senesinde Birleşmiş Milletler Barış Gücü askeri olarak Somali’ye gönderilen Amerikan askerlerinin yaşadıklarını anlatan film gerçek bir olayı konu alıyor. Operasyon sırasında beklenmeyen bir durum yaşanır ve ekip 18 saat boyunca destek gelmesi için beklemek zorunda kalır. Destek gelene kadar hayatta kalmaktan başka şansları olmayan ekibin hikayesini anlatan filmin ele aldığı olayda 19 Amerikan askeri öldürülüp çok sayıda askerin de esir alındığı bilgisini de paylaşabiliriz.

Kırımlı (2014)

 • Oyuncular: Bülent Alkis, Ali Barkin, Baki Davrak
 • IMDb Puanı: 7.3
 • Süre: 1 saat 54 dakika

Kırımlı konu: Korkunç Yıllar adlı kitaptan uyarlanan Kırımlı, 2. Dünya Savaşı’nda yaşanan onca acı içinde Kırım Tatarlarının yaşadıkları hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Kırımlı Sadık Turan savaş başlar başlamaz askere alınır. Almanca bilen Sadık, esir düştüğünde bu durum ona avantaj sağlayacaktır. Almanların, Kırım’ın bağımsızlığını isteyen Türkleri kandırarak kendi istedikleri gibi yönlendirdiğini fark eden genç adam, memleketi için bir şeyler yapmak için canı pahasına savaşacaktır.

Pearl Harbor (1995)

 • Oyuncular: Ben Affleck, Kate Beckinsale, Josh Hartnett
 • IMDb Puanı: 6.2
 • Süre: 3 saat 3 dakika

Pearl Harbor konu: Yönetmenliğini Michael Bay’ın yaptığı film 2. Dünya Savaşı sırasında Amerikan donanmasının en büyük yenilgilerinden biri ve savaşa girme sebebi olan Pearl Harbor baskınını konu ediyor. Rafe McCawley ile Danny Walker çocuklukları birlikte geçen iki Amerikan pilotudur. Japon uçaklarının Pearl Harbor baskını sırasında görevde olan iki pilotun tüm hayatı alt üst olacaktır.

Fury (2014)

 • Oyuncular: Brad Pitt, Shia LaBeouf, Logan Lerman
 • IMDb Puanı: 7.6
 • Süre: 2 saat 14 dakika

Fury konu: İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarında beş kişilik askeri birlik Almanya’da kalan son Amerikan askeri gücüdür. Komutan Wardaddy yönetimindeki ekip, topçu, yükleyici, şoför ve yardımcı şoförden oluşmaktadır. Zırhlı tanklarının içinde, savaşın da ortasında tek başlarına 300 kişilik düşman gücüne direnerek 24 saat boyunca yaşam mücadelesi veren ekip bölgeden sağ salim çıkmayı başarabilecek mi, izleyip hep birlikte görelim…

En iyi macera filmleri sayfamıza da göz atabilirsiniz.

Dağ (2012)

 • Oyuncular: Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Fırat Doğruloğlu
 • IMDb Puanı: 7.8
 • Süre: 1 Saat 30 dakika

Dağ konu: Askerliğini kısa dönem olarak yapan Oğuz ve herkesle arasında anlamsız bir gerilim yaratmayı başaran Bedir aynı dönemde askerlik yapan iki Türk askeridir. Bir görev sırasında teröristlerin pususuna düşen bölükte görev alan Oğuz ve Bedir, ekipteki tüm arkadaşlarının ölümünden sonra birlikte mücadele ederek hem ülkelerini hem de kendilerini korumak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Gladiator (2000)

 • Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen
 • IMDb Puanı: 8.5
 • Süre: 2 saat 35 dakika

Gladiator konu: Yönetmenliğini Ridley Scott’un yaptığı ve çok sayıda ödülü kucaklamış bir film olan Gladyatör’de, Romalı General Maximus’un yaşamını izliyoruz. Roma İmparator’u Marcus Aurelius, yetenekli bir asker olan Maximus’u farklı bir yerde tutmaktadır. Bu durum imparatorun aynı zamanda varisi olan oğlu Commodus’un canını sıkmaktadır. Bir rekabet yaşamamak için Maksimus’un ve ailesinin öldürülmesini emreden adam amacına ulaşamaz ama Maximus gladyatör olarak eğitilmek için arenaya kapatılır. Bir savaş ve intikam hikayesi olan Gladiator seyirci tarafından büyük ilgi gören savaş filmleri arasında yer alıyor.

Letters from Iwo Jima (2006)

 • Oyuncular: Ed Skrein, Patrick Wilson, Woody Harrelson
 • IMDb Puanı: 7.9
 • Süre: 2 saat 21 dakika

Letters from Iwo Jima konu: İkinci Dünya Savaşı sonuna doğru Amerikalılar, Japonların yönetimindeki Iwo Jima Adası’na ağır sonuçlar yaratan bir çıkartma yaparlar. Japon askerleri, kazanma imkanlarının söz konusu olmadığı bu baskına, tam 40 gün direnmeyi başarır ve kaybedeceklerini bilseler dahi pes etmezler. Yıllar geçtikten sonra adanın bir yerlerinde bulunan mektuplar, o anda orada yaşananları açıkça anlaşılmasını sağlayacaktır…

The Water Diviner (1998)

 • Oyuncular: Russell Crowe, Olga Kurylenko, Yılmaz Erdoğan
 • IMDb Puanı: 7.0
 • Süre: 1 saat 38 dakika

The Water Diviner konu: Son Umut adıyla Türk izleyicinin karşısına çıkan yapım Çanakkale Savaşı’nda üç oğlunu yitirmiş olan Avusturalyalı Connor’un oğullarının izini sürmesini konu ediyor. İstanbul’a gelen ve ardından Çanakkale’ye geçen adam, çocuklarından bir iz, bir haber bulabilmek için akla gelen her yeri arayacak, bu süreçte de Türk askerleri Hasan ve Cemal’den yardım alacaktır. Russell Crowe’a eşlik eden Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz ile öne çıkan filmin yönetmenliğini de gene Russell Crowe üstleniyor.

Insyriated (2017)

 • Oyuncular: Hiam Abbass, Diamand Bou Abboud
 • IMDb Puanı: 7.1
 • Süre: 1 saat 25 dakika

Insyriated konu: Suriye iç savaşındaki bir ailenin yaşadıklarını anlatan savaş konulu drama yakın zamanlı yapımlar arasında yer alıyor. Orta sınıf mensubu bir Suriyeli aile, tamamen kuşatma altında olan apartmanda bir başlarına kalmışlardır. İki kadının yaşam mücadelesine konuk olduğumuz filmde 3 Çocuğu ve kayınpederiyle bu çıkmazda sıkışıp kalan bir kadın ve misafir ettikleri bebekli bir ailenin yaşadıkları gelir ekrana. Savaştan kaçmak için Beyrut’un yolunu tuttukları sırada evin babası vurulunca bir başlarına kalmış olan ailenin tüm sorumluluğu Oum adındaki kadına kalır. Herkesi hayatta tutabilmek için çabalasa da apartmanın askerler tarafından aranması çok uzak bir ihtimal olmayacaktır.

Saving Private Ryan (1998)

 • Oyuncular: Tom Hanks, Matt Damon, Tom Sizemore
 • IMDb Puanı: 8.6
 • Süre: 2 saat 49 dakika

Saving Private Ryan konu: İkinci Dünya Savaşı’nda 3 evladını kaybeden şehit annesi, savaşta görev yapan son oğlunun yolunu gözlemektedir. Korku ve nedişe içinde yalvaran kadının sesi Başkan’a kadar ulaştığında büyük bir umut ışığı yanar bu zavallı anne için. Başkan, James Ryan’ın ne olursa olsun mutlaka savaştan sağ salim çıkarılıp annesine kavuşturulması emrini vermiştir. Tam 8 asker, Er Ryan’ın kurtarılması için görevlendirilir. Bu birliğe komuta eden Yüzbaşı Miller, görevi yerine getirmek için her şeyin göze alınmasını sağlasa da bir tek asker için kendi ve 7 askerinin hayatını riske eden bu görevin mantık dışılığı da ortadadır.

1917 (2019)

 • Oyuncular: Dean-Charles Chapman, George MacKay, Daniel Mays
 • IMDb Puanı: 8.3
 • Süre: 1 saat 59 dakika

1917 konu: 2019 yapımı savaş filmi izleyiciye 1. Dünya Savaşı sırasında zorlu bir vazifeye atılan iki askerin hikayesini anlatıyor. İki asker, düşman hattına geçerek çok önemli bir mesajı birliklerine iletmek görevini alarak bu zorlu amaç için yola çıkarlar. Mesajı ulaştırmalar askerlerin hayatta kalmasına imkan sağlayacak olan iki kıdemsiz asker, içlerinde birinin kardeşinin de bulunduğu bu askerleri kurtarmak için her şeyi göze alacaklardır.

Yazıyı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz