Ne iş yapabilirim? Diye düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre… Hem sermayesiz ne is yapabilirim hem de mesleğim yok ne is yapabilirim diye düşünün; bu yazıda hoşunuza gidecek alternatifler bulacaksınız. Bunun yanı sıra iş kurmak istiyorum diyenlere de öneriler sunduğumuz yazımız en karlı is fikirleri açısından da parlak seçenekler sunuyor.

Hem yeni iş fikirleri hem de ticarette en çok para kazandıran işler gibi önemli ayrıntıları bir arada bulunduran önerilerimiz içinden en aklınıza yatanı denemeyi düşünebilirsiniz.

SIFIRDAN İŞ KURMAK

Eğer kendi işinizi kurmak istiyorsanız o zaman öncelikle hangi sektörde faaliyet göstereceğiniz konusunda bir fikir sahibi olmanız gerekiyor. İş yapacağınız alandaki pazarı dikkatlice değerlendirerek sizi öne çıkaracak taraflarınızı belirlemeniz ve yasal adımları atmadan önce fizibilitenizi yapmış olmanız gerekiyor.

Beklentilerinizi objektif bir şekilde değerlendirerek hedefler belirlemek ve tabii ki sermaye bulmak da bu işin olmazsa olmazları. Her şeyi dört dörtlük planlamanız gerekmese de imkanlarınıza uygun koşullarda para kazanmayı hedeflemeniz işi dilediğiniz hacimde tutabilmenizi sağlayacaktır. 

SERMAYESİZ NE İŞ YAPABİLİRİM?

Eğer kendi işinizi yapmak ancak buna sermaye koymamak niyetindeyseniz o zaman piyasada yaygın olarak yapılan bazı işler sizin için de uygun olabilir. Özellikle üniversite öğrencileri veya gençlerin ilgi gösterdiği bu alanlar büyük gelirler getirmese de iş dünyasına başlamak için doğru adım olabilir…

Mesleğim yok ne is yapabilirim diye dert etmeye de hiç gerek yok. Listemizdeki işleri mutlaka bir meslek sahibi olmadan da yapabilmek çok mümkün. İşte sermayesiz yapabileceğiniz popüler işler: 

Ders Vermek

özel ders

Eğitim aldığınız alanda veya resim, müzik gibi sanatsal faaliyetlerde özel dersler verebilirsiniz. Bunun için ders almak isteyecek kitlelere ulaşmanın yolunu bulmanız yeterli. Uzmanı olduğunuz konuda kendinize güvenin ve ders vermeye başlayın. Hatta isterseniz derslerinizi online olarak verebilirsiniz. Youtube üzerinden veya Udemy gibi alanlarda kurs vermeyi düşünün.

Tasarım Yapmak

tasarımcı

Eğer yatkın olduğunuz bir sanat veya el işi gibi alan varsa o zaman kendi tasarım ve ürünlerinizi sosyal medya üzerinden kolaylıkla pazarlayabilirsiniz. Örneğin takı tasarımı veya evde yaptığınız resimleri tablo haline getirip satmak gibi. Burada yaratıcı düşünüp iş hacminizi genişletebilirsiniz. Yeteneklerinize güvenin!

Bakıcılık

bakıcılık

Son yıllarda evdeki çocuklarının kaliteli zaman geçirmesini isteyen ebeveynlerin özellikle arayış içinde oldukları bu alanda çalışabilirsiniz. Bazen küçük arkadaşınızın sadece yanında oturmanız ve göz kulak olmanız beklenirken bazen de ödevlerini yaptırmak veya oyun oynamak gibi sorumluluklar istenebilir.

Pet Gezdiricisi

evcil hayvan gezdirici

Özellikle ev köpeklerinin gün içindeki hareket ihtiyaçlarını karşılamak için vakit bulamayan evcil hayvan sahipleri bu konuda güvenebilecekleri hayvan severler arıyorlar. Evde yalnız kalan köpeklerinin gün içinde hem dolaşmalarını hem de sosyalleşmelerini isteyen kişilere sosyal medya üzerinden ve forumlar aracılığıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Özel Gün Fotoğrafçılığı

fotoğrafçı

Fotoğraf çekmeyi sevenlerin en fazla yöneldiği alanlardan biri de özel gün fotoğrafçılığı. Bu konuda eğitim almak için pek çok fırsat bulabilirsiniz. Eğitimin ardından çektiğiniz fotoğraflarla para kazanmayı deneyebilirsiniz. Doğum, düğün, doğum günü veya özel etkinliklere fotoğrafçı olarak katılabilir, birkaç saat çalışıp önemli bir gelir elde edebilirsiniz. Belirli kurumlara bağlı olarak çalışıp daha sonra isminizi ön plana çıkardıktan sonra bireysel çalışmaya devam edebilirsiniz.

Yemek Satışı

Gün içinde evinde yemek yapmak imkanı olmayan çalışan kesimin çok rağbet ettiği çözümlerden biri de eve tabldot yemek almak. Çevrenizde bu tip bir hizmete ihtiyacı olabileceğini düşündüğünüz komşularınızdan başlayarak yavaş yavaş çevrenizi büyütebilirsiniz.

Eğitim Koçu

Belli başlı üniversitelerin verdiği eğitimlere katılarak siz de eğitim koçu olabilirsiniz. Hem kendinizi geliştirip hem de etrafınıza fayda sağlayabileceğiniz bu alan son yıllarda oldukça ilgi görüyor.

Doğrudan Satış Ağları

Farmasi, Avon, Herbalife, Oriflame, Amway gibi çok sayıda marka aracılığıyla satış temsilcisi olabilir ve dilediğiniz gibi çalışabilirsiniz. İster ekip kurarak ister ferdi çalışın, insan ilişkileriniz güçlüyse mutlaka denemenizi öneriyoruz.

EN KARLI İŞ FİKİRLERİ

Ticarette en çok para kazandıran işler arasında son yıllarda internet üzerinden yapılan satış ve danışmanlık işlerinde büyük bir artış gözleniyor. Ofis veya personel gerektirmeyen online mağazalar özellikle tek tip ürün satışında epey karlı olabiliyor.

Bazı okuyucularımız da dükkanım var ne iş yapabilirim diye düşünüyor. Bu durumda da dükkan üzerinden bir plan yapabilirsiniz. Dükkanın bulunduğu mevki ve niteliklerini değerlendirerek çok sermaye gerektirmeyen bir takım işler üzerine düşünebilirsiniz. İşte size birkaç öneri:

İkinci El Kıyafet Satışı

ikinci el kıyafet

Kullanılmış ürünleri satın alıp elden geçirdikten sonra tekrar satabileceğiniz bu alan özellikle tek sefer giyilmesi istenen abiye elbiseler ve aksesuarlar alanında büyük ilgi görüyor. Elbiseyi tamamlayan ayakkabı ve çanta gibi aksesuarlarla birlikte satış yapabileceğiniz bir 2. el mağazası açabilirsiniz.

Butik Pastacılık

pastacılık

İster kendi beceriniz ister bu alanda başarılı olmuş bir isimle birlikte butik pasta işine girebilirsiniz. Hatta dükkanı sadece atölye olarak kullanıp üretimden sonra sipariş edilen adrese doğrudan teslim yapabilirsiniz.

Konsept Kahve Dükkanı

cafe

Bir kaç masa ve bir kaç koltuk koyup kahve çeşitleri ve yanında atıştırmalık ürünler satabileceğiniz sevimli bir tasarım kafe açabilirsiniz. Son zamanlarda oldukça ilgi gören bu tarz kafeler, fotoğraf çekilebilen alanlar da oluşturarak daha da popülerleşiyor.

Emlak Danışmanlığı

emlak

Kurumsal markalardan alacağınız isim hakkıyla beraber emlakçılık sektöründe uzmanlaşarak bir ofis açabilirsiniz. Alanda çalışan başka uzmanlarla güçlerinizi birleştirerek karlı işler yapabileceğiniz bu sektör de ilginin hiç azalmadığı alanlar arasında yer alıyor.

Parti ve Oyun Evi

parti oyun evi

Küçük misafirlerin doğum günü gibi organizasyonlarına ev sahipliği yapabileceğiniz bir parti evi açabilirsiniz. Dilerseniz bu mekanda oyun grupları yapabilir ve kendi yaş gruplarıyla güven içinde sosyalleşmelerini sağlayabilirsiniz.

Eğitim Ofisi

ofis

Çeşitli WorkShoplar için kiraya verebileceğiniz bir düzen kurarak dükkanınızı bu alanda değerlendirebilirsiniz. Fotoğraf, sosyal medya, modelleme gibi yetişkin kursları ve matematik oyunları, kodlama gibi çocuk-genç eğitimleri verilebilecek bir mekan eğitim verecek donanımı ve çevresi olan ama mekan bulamayanlar için oldukça ilgi çekici olabilir.

Yazıyı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz