Marvel Sinematik Evreni adeta insanları kendisine bağlayan ütopik bir dünya gibidir, zira içerisine göz attığımız taktirde Marvel Comics tarafından yayınlanan çizgi romanları, Marvel Studios tarafından üretilen efsanevi filmleri ve Marvel Television TV programlarını görebiliriz. Siz de; hayal gücü, heyecan, gerilim ve başta dram olmak üzere her türlü duygunun zirvede yaşandığı bu fantastik dünyaya giriş yapmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Nasıl bir marvel film izleme sırası takip etmeliyim diye düşünüyorsanız, en kapsamlı rehbere geldiğinize emin olabilirsiniz. Sizin için hazırlamış olduğumuz bu rehber niteliği taşıyan yazı ile kronolojik sırayı takip ederek, zaman çizelgesinde kafa karışıklığı yaşamadan MCU dünyasına giriş yapabileceksiniz.

Marvel Sinematik Evreni, 2008 yılında Iron Man (Demir Adam) filminin çıkarılması ile resmi olarak başladı. Fakat zaman çizelgesini göz önünde bulundurduğumuz zaman ilk izlemeniz gereken filmin bu olmadığını söyleyebilirim.  Doğru bir marvel film sıralaması takip etmek için, zaman çizelgesinde kaybolmamak adına Captain America: The First Avenger filmi ile başlangıç yapmalısınız. 2011 yılında gösterime giren bu film Marvel Studios tarafından yayınlanan beşinci film olmasına rağmen temelde 1942 yılında hazırlandı. Özetle Iron Man filminden uzun bir süre önce…

Şimdi sözü daha fazla uzatmadan, hazırlamış olduğum MCU filmlerini zaman çizelgesine göre nasıl izlememiz gerektiğine göz atalım.

1- Captain America: The First Avenger (2011)

captain america the first avenger

Marvel Studios tarafından çıkarılmış beşinci film olmasına rağmen zaman çizelgesi bu film ile başlamaktadır. Filmde 2.Dünya Savaşı sırasında meydana gelen olaylar ön planda olmakla beraber yakışıklı oyuncu Chris Evans’ın rolünü üstlendiği süper asker Kaptan Amerika karakterinin yaratılış hikâyesi yer almaktadır.

Önem arz eden bir ayrıntıyı da belirtmem gerekli: filmde süper asker Kaptan Amerika karakterimizin karanlık örgüt Hydra ile yaptığı ilk savaş ve ileri süreçte önem arz eden Tesseract yer almaktadır.

2- Iron Man (2008)

iron man 2008

Resmi olarak Marvel Sinematik Evreni başlangıç filmidir. Filmimizde başkahramanımız olan Tony Stark karakterinin ilk zamanlarını ve onu kahraman haline getiren ilk Iron Man zırhının yapılış hikâyesini görmekteyiz. Başkahramanımız, Robert Downey Jr. Tarafından canlandırılmıştır.

3- Iron Man 2 (2010)

iron man 2

Başkahramanımız Tony Stark, zırh konusunda kendisini çok ileri seviyelere taşımıştır ve Iron Man kimliği açığa çıkmıştır. Kimliğinin açığa çıkması ile beraber Amerikan Hükümeti, Stark’ın üretmiş olduğu teknolojiye sahip olmak istiyor fakat Stark bu baskı karşısında dik bir halde duruyor ve olaylar gelişiyor. Filmimizde ayriyeten Black Widow ve War Machine karakterlerinin ilk hallerini de görmekteyiz.

4- The Incredible Hulk (2008)

The Incredible Hulk

MCU evrenine katılan yeşil dev Hulk karakterinin tanıtıldığı ilk filmdir. Başkahramanımız Bruce Banner kaçak bir yaşam sürmektedir ve ordu onun peşindedir. General Thunderbolt Ross, yeşil devi yakalamayacağının farkına vararak Bruce Banner’in deneyini tekrarlama kararı alır ve yeni bir dev yaratmaya çalışır fakat sonuçlarda hiç umduğu gibi değildir. Başkahramanımız, Edward Norton tarafından canlandırılmaktadır.

5- Thor (2011)

thor

Şimşek tanrısı olarak bildiğimiz Thor karakteri, bu film ile Marvel Sinematik Evreni’ne dahil olmuştur. Filmde başkahramanımız Thor’un kardeşi Loki tarafından ihanete uğraması ve babası Odin tarafından dünyaya sürgüne yollanması yer almaktadır. Başkahramanımız, adeta Thor için biçilmiş bir kaftan olan Chris Hemworth tarafından canlandırılmaktadır.

6- Avengers (2012)

the avengers 2012

Faz 1 olarak çıkan Avengers filminde tanıtımı gerçekleştirilmiş tüm ana karakterler bir ekip olarak yer almaktadır. İçerisinde Loki, Tesseract ve büyük bir uzaylı ordusunun yer aldığı korkunç bir istila sonucu tüm ana kahramanlar bir araya toplanıp, ekip oluşturmak durumunda kaldılar.

7- Iron Man 3 (2013)

iron man 3

Iron Man serisinin son filmi olarak izleyicileri ile buluşan bu filmde olaylar, New York istilasından yaklaşık olarak 6 ay sonra gerçekleşmektedir. Büyük savaş Tony Stark için hiç iyi geçmemiş hatta ölümün sınırına yaklaşmıştır. Savaşında etkisi ile Tony, yaşanabilecek her türlü soruna hazırlıklı olmak amacıyla büyük bir Iron Man zırh ordusu oluşturmayı düşünmektedir.

8- Thor: The Dark World (2013)

thor the dark world

Kahramanımız Thor, New York istilasından sonra Asgard’a geri dönüyor. Lakin savaş onun için sona etmemiştir zira karanlık Elfler geri dönüş için hazırlanmaktadır. Nesillerinin tükendiği düşünülen karanlık Elfler sonsuzluk taşlarını aramaktadırlar.

9- Captain America: Winter Soldier (2014)

captain america winter soldier

Avengers ekibinin oluşumunun ardından başkahramanımız, Shield için çalışmaya başlamıştır. Fakat örgütün ilerleyen süreçlerde ki planlarını öğrenmekle beraber amaçlarını da sorgulamaya başlamıştır.  Tam bu noktada en yakın arkadaşının ölmediğini, geri döndüğünü öğrenir, görür. Filmde Winter Soldier ve Falcon karakterleri yer almaktadır.

Görsellerin tamamı Marvel Studios’tan alınmıştır.| sy

Zaman çizelgesinin işleyişini daha net yansıtmak ve sizlere minimum seviyede spoiler vermek amaçlı sıralamanın geri kalan kısmını bu şekilde hazırladık:

10- Guardians of the Galaxy (2014)
11- Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)
12- Avengers: Age of Ultron (2014)
13- Ant-Man (2015)
14- Captain America: Civil War (2016)
15- Black Panther (2018)
16- Spider-Man: Homecoming (2017)
17- Doctor Strange (2016)
18- Thor: Ragnarok (2017)
19- Avengers: Infinity War (2018)
20- Ant-Man and the Wasp (2018)

21- Captain Marvel (2019)

captain marvel

Zaman çizelgesinin devamını sağlayan bu ikinci filmimiz, yakın bir tarihte sinema sahneleri ile buluşmuştu. 2019 yapımı bir film olmasına rağmen zaman çizelgesi bakımından izlenmesi gereken ikinci filmimizdir zira 1995 yılını içermektedir. Filmde Brie Larson’ın rolünü üstlendiği başkahramanımız Carol Danvers karakterinin dünyaya geldiğini ve Skrull adı verilen şekil değiştirime özelliğine sahip uzaylıları avlamaya başladığını görmekteyiz. İlerleyen dakikalarda ise karakterimizin geçmişine ve zaman çizelgesinin ilerlemesine yönelik önemli bilgiler elde etmekteyiz. Genel olarak baktığımız taktirde marvel filmleri 2019 gişe hasılatı sıralamasında liste başlarında yer aldığını görebiliyoruz.

22- Avengers: Endgame (2019)
23- Spider-Man: Far From Home (2019)

Genel olarak zaman çizelgesini iki farklı kısımda anlatmamızın sebebi, en iyi marvel filmleri hangileri diye merak eden arkadaşlara spoiler vermemek. Zira izleyiciler tarafından en beğenilen Marvel filmleri, bu kısımda yer almaktadır.

Hazırlamış olduğumuz Marvel film izleme sıralamasını göz önünde bulundurarak filmleri izlerken, mümkün olduğunca az kafa karışıklığı yaşanması açısından için filmlerin aralıksız bir şekilde izlenmesini tavsiye ederiz. Nitekim izleme sürecinde araya uzun zaman aralığı girdiği takdirde sıralamanın devamı kafa karışıklığı yaşatabiliyor.

Marvel Karakterleri yazımızdan karakterler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Keyifli izlemeler!

Yazıyı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

2 YORUMLAR

  1. Marvel yapımı süper kahraman filmlerine bayılıyorum her anı aksiyon bu şekilde olan filmleri soluksuz izliyorum konuları hep aynı da olsa hoşuma gidiyor. Düşünsenize milyonlarca dolar bütçe ile çekilen bu filmler zirvede olmayacakta ne olacak değil mi. Marvel filmlerinden en çok sevdiğim seri demir adam ve captan america serisidir. Hiç bitmeyen aksiyon için bence akşamları açın netten tv den izleyin bu aralar yasak olması bu tarz işlemlere yöneltti herkesi. Bu arada makalede ki serileri izlemek için verdiğiniz sıra önemliymiş film bütünlüğünü anlamak için bu şart.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz