İnternet ve teknolojinin her alanda aktif olarak kullanılması, bilinen iş bulma ve arama yöntemlerinin de değişmesine sebep oldu. Artık internetteki güvenilir ve kaliteli CV araçlarıyla, kısa sürede profesyonel bir CV hazırlayabilir, iş deneyimi ekleyebilir ve hayalinizdeki işe başvurabilirsiniz. İş arama anlamında sunulan geniş kaynaklar, arama sürecinde hangi sitenin tercih edileceğine karar verilmesini zorlaştırmaktadır. Birbirinden benzersiz özelliklere sahip, farklı iş bulma sitelerinin var olması, en etkilisinin hangisi olduğu konusunda insanların merak etmesine neden olur. Bu yazımızda sizler için en bilindik iş bulma sitelerine detaylı şekilde göz attık.

İş Arama Sitelerinde Etkili İş Bulma İpuçları

İnternette iş aramanın klasik iş arama yöntemlerinden oldukça kolay ve hızlı olması, artık pek çok kurum, kuruluş ve bireyin tamamen online araştırmaya kaymasına neden olmuştur. Herkesin internet araçları konusunda yetkin olması ve iş arama sitelerini aktif olarak kullanması, bu alanda büyük bir rekabetin oluşmasına neden olur. Rakipleriniz arasından sıyrılmak ve hayalinizdeki işi kısa sürede bulmak için iş bulma sitelerinde bazı adımları uygulayabilirsiniz:

  • Gelişmiş arama seçeneklerini kullanarak mekan, işyeri konumu, şirket, iş başlama tarihi, iş unvanı ve maaş gibi özellikleri seçebilir, anahtar kelimelerle arama yapabilirsiniz. Böylece aradığınız işi daha kısa sürede bulursunuz.
  • Bulduğunuz her işe başvurmaktansa, üzerine uzmanlığınız olan işlere başvurulursanız mülakata çağrılma ihtimaliniz daha yüksek olur.
  • Hedeflediğiniz firmaya başvuru yaptıktan sonra, karşı taraftan cevap gelmesini beklemeyin ve başka firmalara da başvurun.
  • İş arama sürecinde 10-15 farklı yerden ret almak oldukça normaldir. Her seferinde hatalarınızdan ders çıkarın ve kendinizi geliştirin.
  • İş tanımına uygun bir CV ve özgeçmişinizin olması gerekir. Pek çok iş bulma sitesinde etkili CV oluşturma araçları da bulunur. Çalışma deneyiminizi iyi açıklayan bir özgeçmiş oluşturun. Fakat bütün deneyimlerinizi eklemek zorunda olmadığınızı hatırlayın.
  • Özgeçmişinize çalışmadığınız süre boyunca yaptığınız sosyal sorumluluk projelerini veya aktivitelerini de ekleyebilirsiniz.
  • Pek çok firma özgeçmişe bakmadan önce önyazıya bakmaktadır. Başvuruda bulunduğunuz firmaya katacaklarınız ve firmadan beklentileriniz gibi önemli konulara özyazınızda değinebilirsiniz.
  • Mülakata çağrıldığınızda bir profesyonel gibi giyinin ve kendiniz olmaktan çekinmeyin.

En İyi İş Arama Siteleri

İnternetteki farklı iş bulma sitelerinin, kullanıcılara farklı avantajları bulunur. Bunun yanında güvenilir olmayan ve kalitesiz iş arama siteleri de mevcuttur. Bu durum, sizlerin ihtiyacınız olan işi bulmanızı zorlaştırabilir. Biz ise işinizi kolaylaştırmak için en iyi 10 iş arama sitesini araştırdık ve size sunuyoruz.

Kariyer.net

kariyer net

Türkiye’nin en eski ve yüksek içeriğe sahip sitelerinden olan Kariyer.net, uzun yıllardır iş arayanların ilk tercihleri arasında yer alıyor. İşvereni de destekleyen sisteme sahip olan site, çok sayıda ilan barındırıyor. İş arayanların diğer adaylar arasında öne çıkması için çeşitli testleri röportajlar ve başarı hikayeleri sunan site, başarılı kariyer planlamaları yapmanıza yardımcı oluyor.

Linkedin.com

linkedin

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en büyük iş platformlarından olan Linked.in, Microsoft tarafından satın alındı. Dünya çapında ün kazanan site, kurumsal yapısı ve referans ağ sistemiyle çalışıyor. Kendini gösterme anlamında oldukça önemli bir kaynak olan site, kullanıcı profillerini daha profesyonel hale getirmenize yardımcı oluyor. Platformda çok sayıda kullanıcı olması, farklı iş olanaklarının doğmasına yardımcı oluyor.

Toptalent.co

toptalent

Toptalent.co, mezunların yanı sıra üniversite öğrencilerinin de kullandığı bir platform. Premium hizmet veren bu platformda, alanının en iyileri bulunuyor. Site sahip olduğu networking programları, işe alım imkanları ve iş fırsatlarıyla bütün dünyada ayrıcalıklı bir kariyer platformu olarak biliniyor. Önemli şirketlerden iş fırsatlarını paylaşması ve yetenek gelişimine özel akademi bölümüne sahip olması gibi avantajlarıyla diğer platformlardan ayrılıyor.

Secretcv

secretcv

Sektörün en eski portallarından olan Secretcv, klasikleşmiş bir iş bulma sitesi. İlan filtreleme açısından gelişime ihtiyaç duyan bu platformda, kariyer rehberi adı verilen blog içerikler paylaşılıyor. Kullanıcının kendini geliştirmesine ve iş hayatındaki en son haberleri yakalamasına yardımcı olan bu sitede, faydalı ipuçları da yer alıyor.

Yenibiriş.com

yenibiriş

Uzun yıllardır sektörde yer alan sitelerden bir diğeri de yenibiriş.com. Oldukça geniş bir kitleye hitap eden ve popüler olan site, kullanıcıların çok sayıda ilana ulaşmasını sağlıyor. Yaptığı yenilik ve geliştirmelerle öne çıkan platform, mavi yaka ve yönetici dahil olmak üzere farklı alanlarda iş ilanlarını barındırıyor.

Cvlogin

cvlogin

Bilinen kariyer sitelerindeki yanlış ve doğruları tespit ederek oluşturulan Cvlogin, özellikle yeni nesil genç insanların yaygın olarak kullandığı bir iş bulma platformudur. Basit arayüzü, pratik ve kullanıcı dostu kullanımıyla öne çıkan site, Cv temalarına ulaşarak hızlı ve detaylı CV oluşturmanıza ve paylaşmanıza izin veriyor.

Eleman.net

eleman.net

Özellikle mavi yaka çalışanların kendilerine uygun iş bulmak için kullandığı Eleman.net, hala gelişmeye açık olan kariyer platformlarından biri. Arayüz ve tasarım olarak zaman içinde kendini yenileyen site, her geçen gün daha büyük firmaların iş ilanlarını yayınlıyor. Mavi yakalı işçi, garson gibi iş ilanlarına öncelik veren site, özellikle bu alanda iş bulmayı kullanıcı için oldukça kolay hale getiriyor. Ayrıca iş hayatından mevzuat ve son gelişmeler de sitede paylaşılıyor.

Bigumigu

bigumigu

İletişim ve reklam alanlarından kullanıcıların ilk tercihlerinden olan Bigumigu, yaratıcı iş ilanlarına öncelik veriyor. İş ilanlarının dışında dijital sanat projeleri, arşivler, geri dönüşüm projeleri ve atıklardan üretilen heykeller gibi farklı ve ilham kaynağı olan işler de platformda örnek olarak paylaşılıyor. Günlük kaliteli içerikleriyle öne çıkan site, özellikle farklı ve benzersiz iş ilanlarını yayınlıyor.

İşkur

işkur

İş ve İşçi BUlma Kurumu’na ait resmi internet sitesi olan İşkur, mavi yaka öncelikli olmak üzere önemli bir iş arama kaynağı sunuyor. Bütün hizmetlerini sanal ortama taşıyan İşkur’un güncel faaliyet ve ilanları sitede yayınlanıyor. Özel sektör rakiplerle kıyaslanması mümkün olmayan bu site, biraz ağır ve kısıtlı olanaklarla çalışıyor.

indeed

indeed

İş ilanlarını sıralayan bir arama motoru işlevi gören indeed, global bir kariyer platformu sunuyor. Dünyanın başta gelen iş bulma portallarından olan site, farklı alanlarda ilanların tek bir site üzerinden görüntülenmesini sağlıyor. Site üzerinde anahtar kelime veya konum bilgisi girerek iş aratmak mümkün. CV yükleyerek üye olduğunuz bu platformdan şirket yorumlarını okuyabilir ve net maaş verilerine ulaşabilirsiniz. Eğer işveren iseniz iş ilanı açarak çalışan arayabilirsiniz.

Sonuç

İş ve kariyer planlama sürecinde kullanacak kaliteli ve geniş içeriğe sahip bir platform arıyorsanız, öneri listemizdeki internet sitelerinden birini tercih edebilirsiniz. Hayalinizdeki işe kısa sürede ulaşmak için etkili CV ve önyazı hazırlama tekniklerini öğrenebilir, iş bulma sitelerindeki içeriklerden faydalanabilir, kendi alanınızdaki yenilikleri takip edebilir ve kariyer forumlarına katılabilirsiniz. Kullanıcılarına benzersiz özellikler sunan iş arama siteleri üzerinden diğer kullanıcılarla etkileşim kurarak yeni insanlarla tanışabilir ve kariyer ağınızı genişletebilirsiniz.

Örnek CV, ön yazı ve başarı hikayelerini okuyarak ilham alabilir, iş anlamında kendinizi bir adım öteye taşıyabilirsiniz. İnternet araçlarını doğru kullandığınız sürece, rakipleriniz arasından sıyrılır ve hedef kariyer planlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yazıyı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz