Akıllı teknolojilerin günlük yaşamda pek çok alanda kullanılabilir olduğu çağımızda giyilebilir teknolojiler de büyük ilgi görüyor. Akıllı bileklikler ve akıllı saatleri takiben hayatımıza dahil olan ilgi çeken giyilebilir teknolojiler hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz. Bazı ürünlerin sizi gerçekten şaşırtacağına eminiz…

Giyilebilir Teknoloji Ne Demek?

“Hiç böyle şey olur mu?” diye izlediğimiz eski bir bilim kurgu filmindeki neredeyse her şeyin gerçekleştiği zamanlardayız. Teknolojinin geldiği bu yerde akıllı ürünler nano parçacıklara kadar indiği gibi aynı zamanda giyilebilir hale de geldi. Tişörtlerden montlara, yüzüklerden gözlüklere kadar hem giyim hem de aksesuar grubu ürünler hem modayı hem de teknolojik gelişmeleri izleyebileceğimiz bir noktaya ulaştı.

Günlük yaşamımızda aksesuar veya giyim eşyalarının bir parçası olan ve akıllı cihazlarla da entegre edilebilen teknoloji ürünlerine kısaca giyilebilir teknoloji deniliyor. Genellikle hareket ve vücut analizi yapan giyilebilir teknoloji ürünleri aynı zamanda Bluetooth veya Wi-Fi bağlantısı kullanarak topladığı verileri uygulamalara aktararak veri alışverişine de imkan sağlıyor. Mobil cihazlarınızı, bilgisayarlarınızı ve giyilebilir teknoloji ürünlerinizi birbirine senkronize ederek istediğiniz şekilde yönetebilirsiniz.

Akıllı ve Giyilebilir Teknoloji Hareketleri Nasıl İzler?

Giyilebilir teknoloji ile donatılmış cihazlar, bedenin çeşitli hareketlerini takip edebilme yetisi olan sensörlere sahiptir. Bu sayede egzersiz süreçlerini, uyku ve nefes etkinliklerini, vücut ısısı gibi durumları anlık olarak takip edebilmektedir. Uyku sürecindeki zihinsel aktiviteyi izleyerek uyku kalitenizi ve nefes alışveriş durumunuzu kayıt altına alan giyilebilir teknolojiye sahip ürünler veriyi akıllı cihazlara aktararak yönetmenize imkan sunuyor.

Kullanıcıların da yoğun ilgisi sayesinde akla gelebilecek çok sayıda alanda özellikle eğlence, sağlık, iş, veri toplama, eğitim, sosyal yaşam ve güvenlik konuları başta olmak üzere hemen her sektörde ilgi çeken giyilebilir teknolojiler ile karşılaşabilirsiniz.

Giyilebilir Teknolojiye Sahip Ürünler

Günümüzde kullanılan akıllı teknoloji sahibi bazı giyilebilir teknolojiler fiziksel aktivitenizi kontrol edip kondisyonunuzu izleyerek sizi bilgilendiriyor. Bazıları telefon veya mailinize gelen çağrı ve mesajları anlık olarak takip edebileceğiniz donanımlara sahipler. Hatta akıllı bileklik gibi çeşitli giyilebilir teknoloji ürünleriyle mesajlara ve çağrılara yanıt verebilmek de mümkün. Bu ürünleri birkaç ana başlık altında inceleyebiliriz:

Akıllı Bileklikler

xiaomi mi band akıllı bileklik

Bileğe veya pantolon kemeri gibi bir yere takarak üzerinizde taşımanızın yeterli olduğu bu ürünler günümüzde en sık rastlanan gruptur. Şık tasarımlı ve su geçirmez modelleriyle spor yaparken de kullanabileceğiniz bu ürünler genellikle fiziksel aktivitenizi takip edebilmenize olanak sunuyor.

En iyi akıllı bileklik yazımızdan tüm ürün tavsiyelerimizi görebilirsiniz.

Akıllı Saatler

fitbit akıllı saat

Sıklıkla akıllı bilekliklerle karıştırılsa da akıllı saatler daha fazla fonksiyona sahip ürünler. Spor yaparken kayıt altına almak istediğiniz verilerin dışında GPS özellikleriyle konumunuzu takip eden akıllı saatlerle müzik de dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda cep telefonunuzla senkronize olarak telefonunuza gelen her türlü çağrıyı kontrol edebilmenize imkan sağlıyor.

En iyi akıllı saatler yazımızdan tüm ürün tavsiyelerimizi görebilirsiniz.

Akıllı takılar

Akıllı bileklik ve akıllı saatlerin sahip olduğu fonksiyonların yer aldığı yüzük, kolye, yaka iğnesi gibi ürün grupları da kullanıcıların yoğun olarak talep gösterdiği ürünler arasında yer alıyor.

Akıllı Gözlükler

Mevcut alan hakkında detaylı bilgi verebilen, diğer akıllı cihazlarla birlikte kullanılan akıllı gözlükler giyilebilir teknolojinin en popüler ürünlerinden.

Başa Takılan Ekranlar

3D, Arttırılmış gerçeklik veya sanal gerçeklik gibi çeşitli prensip temelleriyle tasarlanan bu ekranlar dilediğiniz dünyayı yaşamanıza ortam sunarak haya gücünüzü destekliyor.

Akıllı Giysiler

Akıllı giysiler vücut ısısına gör kendini ısıtan kumaşlardan nabız ölçen, cilt analizi yapan kıyafetlere kadar geniş bir alanda karşımıza çıkıyor. Yaygın kullanımının da çok yakında olduğunu söyleyebileceğimiz akıllı giysiler özellikle bu teknolojilere meraklı kişiler tarafından büyük bir ilgiyle takip ediliyor.

En İlgi Çeken Giyilebilir Teknolojiler

Tasarım ve üreticilerin yoğun olarak üzerinde çalıştığı bu alan günden güne de gelişerek günlük hayata adapte olurken maliyetleri de kullanıcılar için ulaşılabilir rakamlara çekiliyor. Bazı giyilebilir teknoloji ürünleri diğerleri arasından sıyrılarak daha ilgi çekici olmayı başarabiliyor.
En ilgi çekici giyilebilir teknoloji sahibi ürünler arasından sizin için derlediklerimize göz atmak isterseniz işte en popüler ve en ilgi çeken giyilebilir teknolojiler:

Under Armour- HOVR Sonic Connected (Koşu Ayakkabısı)

under armour sonic connected koşu ayakkabısı

Popüler spor ürünleriyle öne çıkan bir marka olan Under Armour akıllı teknolojiyle donatılmış bir koşu ayakkabısıyla ilgi çekiyor. Under Armour HOVR Sonic, içine entegre edilmiş olan Record Sensorleriyle koşu veya yürüyüş gibi faaliyetleri kaydederek mevcut istatistikleri akıllı telefon uygulamasına aktarabiliyor.

Bose Sound Wear Giyilebilir Hoparlör

giyilebilir hoparlör

Bose tarafından üretilen giyilebilir hoparlör ürünü Bose SoundWear ses kalitesiyle de hem teknoloji hem de müzik meraklılarının favorisi. Özellikle bisiklet gibi taşıma araçlarında tercih ediliyor.

Posture Reminder T-Shirt

postur hatırlatıcı tişört

Vücut postürünüzü kontrol altında tutarak gün içinde duruşunuzu bozduğunuzda uyarıcı görevi üstlenen bu tişörtler sayesinde omurganız her zamankinden daha sağlıklı olacak…

Ringly

Ringly markası tarafından üretilen ve giyilebilir teknolojinin en şık ve kompakt ürünlerinden biri olan yüzükler telefonlarla senkronize edilebiliyor. Bu sayede spor aktivitelerinizi takip edip bildirimleri alabildiğiniz yüzük özellikle hanımların hayallerini süsülüyor.

Philips SmartSleep

philips smartsleep

Son derece gergin geçen bir günün ardından uyumak için ilaç alma ihtiyacı duyanlardansanız o zaman sıkı durun. Çünkü Philips teknolojisiyle geliştirilen Smart Sleep uyku başlıkları derin uyku sorununuzu çözmek için geliyor. Yumuşak bir başlık olan ürün 7 saatin altında uyuyan kişilerin uyku durumu süresince derin bir uyku uyumalarını sağlarken 30’un üzerindeki sensörle uykunuzu takip ederek akıllı telefonunuza veri olarak bilgi iletiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz