Görsel sanatlar arasında en popüler sanat kollarından birisi hiç kuşkusuz resim sanatı. Yüzlerce yıllık geçmişinde çok sayıda önemli ressam ve eser bulunan bu sanat dalı kültürel birikimin de bir göstergesi adeta.

Hiç resimle ilgilenmeyen birinin bile çok popüler birkaç ressam ve eserlerini kolaylıkla sıralayabildiği günümüzde sizin için en iyi yabancı ressamlar ve eserleri konusunda harika bir kaynak hazırladık. İşte en iyi yabancı ressamlar ve eserleri listemiz:

Vincent Van Gogh

vincent van gogh

Başarılı bir gökyüzü gözlemcisi olduğunu bildiğimiz ressamlardan biri olan Vincent Van Gogh eserlerinde kullandığı keskin fırça darbeleriyle öne çıkıyor.

İntihar ederek hayatına son veren ünlü isim arkadaşı Gauguin ile yaptığı tartışmayla da hatırlanmaktadır.

Popüler Vincent Van Gogh Eserleri: Çiçek tablolarıyla da tanınan ressamın çok sayıda popüler eseri bulunuyor. İçlerinden en bilinenleri ise yıldızlı bir geceyi tasvir eden “The Starry Night”, Ayçiçeklerini resmettiği “Sunflowers” ve de kendisini çizdiği oto portresidir.

Salvador Dali

salvador dali

Sürrealist akımın en başarılı temsilcilerinden biri olduğu kuşkusuz olan Salvador Dali, hayallerindeki dünyayı resmetmeyi severek çok sayıda esere imza atmış bir ressam. İnsan portrelerini kullanmaktan hoşlanan ressam eriyip kayan saat sembolüyle de tanınıyor. Sanatçı ilgi çekici bıyığıyla da hemen herkes tarafından tanınıyor.

Popüler Salvador Dali Eserleri: Belleğin Azmi adıyla tanınan “The Persistance of Memory” ve tabii ki “The Temptation of Saint Anthony” yani Aziz Antonius’un Baştan Çıkarılışı sanatçının en önemli tablolarıdır.

Claude Monet

Claude Monet

Manzara tablolarıyla tanınan ve sıklıkla natürmort çalışan ünlü ressam Monet Ekspresyonizm akımının da öncülerinden biri. Doğanın içinde fonksiyonsuz olduğunun altını çizercesine ayrıntıya girmediği insan siluetleri de resmetmeyi seven ressam modern resme geçişteki önemli bir isimdir.

Popüler Claude Monet Eserleri: Gündoğumu yani “Sunrise” şüphesiz ressamın en bilinen eseridir. İzlenimcilik akımını da ismini veren tablo ile birlikte “La Promenade” ve “Water Lilies” isimli eserleri de ilgi gören tablolarındandır.

Sunrise
Sunrise

Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci

17. yüzyılda yaşamış olan İtalyan ressam günümüzde kullanılan pek çok basit aletin çiziminden karmaşık makinelerin dizaynına kadar pek çok alanda eserler yaratmıştır. Büyük bir dahi olan Da Vinci aynı zamanda bir filozof ve astronomdur. Da vinci resmettiği eserleriyle de dünyanın en önemli ressamlarından biri olarak anılır.

Popüler Leonardo Da Vinci Eserleri: “Mona Lisa” ve “Son Akşam Yemeği” tabloları ünlü ressamın en bilinen eserleridir. Rönesans döneminin en parlak isimlerinden olan ressamın eserleri ünlü müzelerde sergilenmektedir.

son akşam yemeği
Son Akşam Yemeği

Paul Cézanne

paul cezanne

19. yüzyılın önemli isimlerinden biri olan Fransız ressam kendi tarzıyla Kübizme kadar uzanan yolun başlangıcını yapmış sayılıyor. Post-empresyonizmin önemli bir ismi olan ve özgün eserlere imza atmış olan Cezanne bir gezgin olarak da tanınmaktadır. “Göz yeterli değil, düşünmek de gerekir” sözüyle öne çıkan ressam maddi rahatlığıyla sahip olduğu özgürlüğü kendisini iyi ifade etmek için değerlendirmeyi başarmış bir isim.

Popüler Paul Cézanne Eserleri: Kağıt oynayan iki adamın bulunduğu ve dünyanın en pahalı 4. Tablosu olan “Kağıt Oynayanlar”, ölümünden önce yaptığı son tablosu “Le Cabanonde Jourdan” ressamın en ünlü iki tablosudur.

Kağıt Oynayanlar
Kağıt Oynayanlar

Paul Gauguin

Paul Gauguin
Paul Gauguin source: independent.co.uk

Tartıştıkları ana kadar Van Gogh’la yakın arkadaş olan Gauguin hem Fransa’nın hem de Avrupa’nın tanınmış isimlerinden biridir. Yaşadığı hareketli yerler sayesinde sanatında da çok yönlü olmayı başaran ressam, ardından gelen isimlere de öncülük etmiş önemli bir isim olarak listemizde yer alıyor.

Popüler Paul Gauguin Eserleri: “Karma, Buda, İnanç” isimli tablosu, “Domuz Çobanı” adıyla bilinen yağlı boya tablosu ve Yakub’un mücadelesini yansıttığı “Vaazdan Sonraki Hayal” isimli tablosu ressamın en popüler eserleri arasında yer alıyor.

domuz çobanı
Domuz Çobanı

Pierre Auguste Renoir

Pierre Auguste Renoir
Pierre Auguste Renoir

Ekspresyonizm akımının tanınan isimlerinden bir diğeri olan Renoir resmettiği insanların yüzlerindeki duyguları ifade ediş şekliyle diğer isimlerden ayrılıyor. Aydınlık ve mutlu suratlarıyla resme bakana da pozitif bir duygu aktaran tablolarıyla Renoir dünyanın en ünlü ressamlarından biri olmayı başarmış büyük bir sanatçı.

Popüler Pierre Auguste Renoir Eserleri: Kahvaltı sofrasında toplanmış denizcilerin resmedildiği “Le Déjeuner des Canotiers” ve birlikte zaman geçiren iki kız kardeşin yer aldığı “Two Sisters On The Terrace” ressamın en beğenilen eserlerinin başında geliyor.

Le Déjeuner des Canotiers
Le Déjeuner des Canotiers

Johannes Vermeer

Barok tarzıyla öne çıkan ve kadın tasvirleriyle tanınan ünlü Hollandalı ressam Vermeer, terazi kullanan, örgü ören, su dolduran, ders çalışan pek çok kadını resmetmiştir. On beş çocuğu olan ressam hayatı boyunca maddi sıkıntılarla boğuşarak bir yandan da resim yapmıştır. Eserlerinde yarattığı harika ışık oyunları da adeta ressamın imzası sayılmaktadır.

Popüler Johannes Vermeer Eserleri: Ressamın en ünlü eseri şüphesiz Hollandalı Mona Lisa diye de bilinen “İnci Küpeli Kız” isimli tablosudur. Ardından “Resim Sanatı” adlı bir ressamın çalışırken resmedildiği tablosu gelen Vermeer’in “Süt Döken Kadın” isimli çalışması da sanatseverlerin favorilerinden biri olarak anılıyor.

Andy Warhol

andy warhol
Andy Warhol

Modernizm akımının popüler isimlerinden biri olan Amerikalı Andy Warhol tam anlamıyla Pop-Art sanatın da önemli bir temsilcisidir. Esas adı Andrew Warhola olan, film yapımcısı ve yayıncı kimliğiyle de tanınan sanatçı ünlü kişileri ve marka simgelerini yorumladığı eserleriyle öne çıkıyor. Seri üretimin ve de seri üretim unsurlarının öne çıktığı bir tarzı bulunan ressam afiş tekniğiyle çoğalttığı resimleriyle tepkisel bir tavır ortaya koymuştur.

Popüler Andy Warhol Eserleri: “Campbell’s çorbaları”, “Elvis”, “One Shot Monroe”, gibi eserlerin yanı sıra “Two Blue Kittens” ve “Living Room” tablolarıyla da anılan ressamın son eseri Cars serisi olmuştur.

Yazıyı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz