Uzay! Bazen, aramızdakiler bir uzay mekiğine binerek bilinmeyeni keşfetmeye yöneliyor ve biz bu hikayenin nasıl olacağını hayal ediyoruz. O kadar sıklıkla yapıyoruz ki, bu kavramı filme dönüştürüyoruz. Bu da bizi tüm zamanların en iyi uzay filmlerini sıralamaya yönetti. 2019, ayın inişinin 50. yıldönümü olmasıyla bu liste daha da anlam kazandı bizim için. Şimdi filmlere göz atalım.

15. Armageddon

Bu, en kötü uzay filmlerinin en iyisidir. Dev bir asteroit Dünya’ya yöneldiğinde durdurmanın tek yolu, içine dev bir delik açıp bomba atmak ve patlatmak. Michael Bay (The Rock), bu bilim kurgu aksiyon gerilim filminin yönetmenliğini yaptı.

14. Independence Day (Kurtuluş Günü)

Gizemli ve güçlü uzaylılar insan ırkına karşı tamamen istila başlatır. Gösteri Dünya’nın üzerinde büyük uzay gemileri ortaya çıktığında başlar. Uzay gemileri, dünyanın her yerini yakıp yıkacak ateş ışınlarını göndermeye başlar. Dünyanın tek umudu, işgalci uzaylılara karşı birleşecek olan son grup oluyor.

13. The Martian

Mars’a yönelik bir görev sırasında, Astronot Mark Watney (Matt Damon) şiddetli bir fırtınada ölür ve ekibi tarafından geride bırakılır. Fakat Watney hayatta kalmayı başarır ve gezegende yalnız bulur. Yetersiz malzemelerle yaşadığının sinyalini Dünya’ya vermenin bir yolunu bulmak için ustalığını, zekasını ve ruhunu kullanmalıdır.

12. Interstellar (Yıldızlararası)

Christopher Nolan’ın görsel olarak etkileyici uzay destanı, Matthew McConaughey’i insan türü için yeni bir yer bulma görevinde pilot olarak izler. McConaughey zamana karşı yarışırken,

11. Galaxy Quest (Galaksi Savaşçıları)

Galaxy Quest, ilk bakışta galaksiler arası bir savaşta kazayla karışan bir grup bilimkurgu aktörüyle ilgili uzay macerası komedisi gibi görünüyor. Ancak Tim Allen, Sigourney Weaver, Alan Rickman, Tony Shalhoub ve Sam Rockwell’den oluşan mükemmel oyuncu kadrosu ile Galaxy Quest beklentilerinin ötesine geçiyor.

10. Spaceballs (Uzay Topları)

Spaceballs, tamamen delice bir Mel Brooks komedisi. En iyi film olmasa da, tüm zamanların en iyi uzay komedisi olmadan bir uzay filmi listesi yapmak zor olurdu. Star Wars’un muhteşem bir parodisi olan Spaceballs, Darth Vader-lite Dark Helmet ile Han Solo-adjacent Lone Starr ve onun güvenilir yardımcısı Barf’ı bir araya getiriyor.

9. Contact (Mesaj)

Contact, aynı adı taşıyan Carl Sagan romanından uyarlanan, Robert Zemeckis’in yönettiği 1997 bilim kurgu drama filmidir. Jodie Foster, filmin kahramanı Dr. Eleanor “Ellie” Arroway, dünya dışı yaşamın güçlü kanıtlarını bulan ve ilk teması kurmaya seçilenleri canlandırıyor.

8. Wall-E (VOL-i)

Yüzlerce yalnız yıldan sonra WALL-E, EVE adında şık bir robotla karşılaşır ve hayattaki yeni bir amacı keşfeder. WALL-E, Disney / Pixar tarafından üretilmiş ve ödüllü Andrew Stanton tarafından yazılmıştır.

7. Moon

Astronot Sam Bell, ayın uzak tarafında yaşıyor ve Dünya’nın birincil enerji kaynağı olan Helyum-3’ün madeni için Lunar Industries ile üç yıllık bir sözleşme imzalıyor. Bu sözleşme; herhangi bir canlı ile iletişim kurulmasına izin vermeyen ve gittikçe zorlaşan yalnız bir iş anlamına geliyor. Neyse ki, aydaki  Sam sadece birkaç hafta içinde karısı Tess ve üç yaşındaki kızı ile tekrar bir araya geliyor.

6. Gravity (Yerçekimi)

Kamerası ve gerçekçiliği ile bu Alfonso Cuarón odaklı bilim kurgu başyapıtı, olağanüstü Sandra Beclock yeteneğini sergiliyor. Büyüdüğünde astronot olmak mı istiyorsun? Bu filmden sonra tekrar düşün.

5. Apollo 13

1970’te başarısız olan görevi anlatan film, Ron Howard tarafından yönetildi. Ekibin uzaya yolculuk öncesi hazırlıkları, yaşadıkları sorunlar ve dönüş yolculuğu dramatize edilerek anlatılmaktadır.

4. Hidden Figures (Gizli Sayılar)

Üç siyahi kadının (Katherine Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson), 60’lı yıllarda NASA çalışmalarını anlatan kusursuz bir uzay filmi.

3. Alien (Yaratık)

Ridley Scott’un 1979 uzay filmi başyapıtı, korku ve bilim-kurgu türlerinde devrim yarattı. Bu filmde terör, feminizm, geleneksel cinsiyet rolleri ve üremeye kadar her şeyi ele alan temalar var.

2. Star Wars (Yıldız Savaşları)

Film tarihinin en büyük bilim kurgu filmlerinden Star Wars, en iyi uzay filmleri listesinde olmazsa olmazdı.

1. 2001: A Space Odyssey (Bir Uzay Destanı)

2001: A Space Odyssey, uzay filmleri arasında hayal gücüne ve teknik film yapımcılığına dair beyin yakan bir başarı olarak kalmaya devam ediyor. Ana fikir ve görsellik açısından, 2001 karşılaştırılamaz bir film.

Yazıyı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

1 Yorum

  1. Yıldız Savaşları, APOLLO, Armageddon, Yaratık bu filmleri en az 5 kere izlemişimdir. Bu filmler efsane filmlerdir. Diğerlerini izlemedim ama merakta etmiyor değilim. Bu tür filmler bazı insanları sıkar ama bazı insanları da alır götürür izlemeden duramaz hale getirir işte ben bu 2 seçenekteki kişiyim bu tarz filmler gördüğümde hemen kanalı orada bırakır izlemeye başlarım zaten teknolojide gelişti istediğin filmi açıp istediğin saatte izleyebiliyorsun. Hal böyle olunca ben şimdi bu listeyi alırım izlemediğim ne kadar film varsa sırasıyla izlerim. Liste için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz