Romantizm göz ardı edilemez bir şekilde animenin en popüler ve tercih edilen türlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Romantik animeler, gençler arasındaki heyecanın ve aşkın doruk seviyede olduğu ilişkilerden,  yetişkinler arasındaki dingin ve uzun süreli bir sevgi barındıran ilişkiler dâhil olmak üzere birçok ilişki türünü kapsamaktadır. Hatta bu anime aşk filmleri ve dizileri; bilimkurgu, macera, aksiyon veyahut doğaüstü gibi başka türlerle de harmanlanabilmektedir. Romantik anime izleyicileri genellikle kendisini filmdeki veya dizideki bir karakterin yerine koyarak kendi aşk hikâyesini hayal eder ya da zaten yaşamakta olduğunu bir ilişkiyi gözden geçirir, hislerini güçlendirir.

Romantik animeler yaş ve cinsiyet gibi etkenlerden bağımsız bir şekilde herkes tarafından izlenilebilir ve son derece keyif verici olabilir. Popüler bir tür olması sebebiyle de her yıl çok daha fazla  anime aşk filmleri ve dizileri üretilmeye devam ediyor. Bu durum izleyicilerin doğru film veya dizi seçiminde zorluk yaşanmasına ve beraberinde birçok kaliteli animenin izlenilmeden unutulmasına yol açabiliyor. Bu sebeple sizler için en iyi anime aşk dizileri ve filmleri şeklinde iki ayrı liste hazırladım. Özel bir insanla, romantik anime izlemek ve romantizm dolu dakikalar yaşamak ya da tek başınıza izleyerek sizin için ideal ilişkiyi, insanı hayal etmek, kendinizi filme dâhil etmek… İşte bunun için en iyi romantik anime dizileri ve filmleri listesi burada!

Top 10 Romantik Anime Dizileri Nelerdir?

 • Tonari no Kaibutsu-kun (Uyarlamalar; My Little Monster) – Dizi
 • Kimi ni Todoke (Uyarlamalar; From Me to You – Dizi, Senden Bana – Film
 • Special A
 • Clannad (Dizi bitiminden sonra Clannad After Story izlenilebilir.)
 • Golden Time
 • Sakurasou no Pet no Kanojo
 • Ao Haru Ride (Uyarlamalar; Blue Spring Ride) – Film
 • Kaichō wa Meido-sama!
 • Lovely Complex
 • Toradora!

10. Toradora!

Yaş ve cinsiyet farkı olmaksızın herkesin izlerken zevk alabileceği romantik komedi türünde bir anime dizisidir. Özellikle belirtmeliyim ki bazı anlar son derece dramatik bir dizi haline de gelebiliyor. Çeşitli duyguların özel bir şekilde harmanlanması sonucu karmaşık bir hissiyat yaşatabiliyor. Ryuuji Takasu, normalde yaşıtları gibi sevimli ve normal bir çocuk olmasına rağmen yüz hatalarının keskin hatta korkutucu olması sebebiyle belalı birisi gibi gözükmektedir. İnsanlar ondan uzak duruyor, arkadaşlık etmek istemiyor, özetle Ryuuji’ye karşı ön yargılı bir şekilde yaklaşıyorlar. Okulun ilk günü ise beklenmedik bir şekilde, Ryuuji ile son derece vahşi ve bir o kadar dışlanmış bir kız olan Taiga Aisakaya arasında küçük bir arbede oluşur fakat bu gerginlik ilerleyen süreçlerde dostluk ve sevgiye dönüşecektir.

9. Lovely Complex

Bu dizimizi size sadece iki kelime ile tarif edebilirim; sevilim ve tatlı… Adına yakışır bir şekilde son derece sevimli ve tatlı bir dizi olan Lovely Complex, az bilinen romantik animeler arasında yer almaktadır. Atsushi Otani bir erkeğe kıyasla çok kısa, Riza Koizumi ise yaşıtlarına göre ve bir kıza göre çok uzun boyludur. Aynı sınıfta eğitim gören bu ikili, adeta sınıf içerisinde iki ayrı ucu temsil etmekte ve bu sebeple ikisi de öne çıkma eğilimi göstermektedir. İkisi arasında ki küçük sürtüşmeler sonucunda ise ortaya güzel bir romantik komedi anime dizisi çıkmaktadır.

8. Kaichō wa Meido-sama!

Aslında basit hikâyeye sahip lakin hikâyenin işlenişi ve o muhteşem karakterler, diziyi apayrı bir seviyeye taşımaktadır. O sevimli karakterler ile dizinin basit hikâyesi son derece etkileyici bir hal almaktadır. Dizimizde sizi içten etkileyecek birçok romantik an bulunmakta. Ama bir anime dizisi, klişe sayılabilecek şekilde saf aşk içerebilir mi? Tabi ki, hayır… Aynı zamanda yüzünü güldürebilecek bolca komik anlar da mevcuttur.

7. Ao Haru Ride

Aslında oldukça yeni bir anime sayılabilir fakat günümüz standartlarına çok iyi bir şekilde uyum sağlayarak, izleyicilere muhteşem bir romantizm gösterisi sunmaktadır. Etkileyici bir hikâye, göz alıcı görsel efektler ve muhteşem animasyonların yer aldığı ağırlıklı olarak romantizm içeren fakat arada yüzünüzü güldürmeyi de unutmayan bir anime olduğunu söyleyebilirim. Yoshioka Futaba, yaşıtları gibi asi ve kaba bir kız değildir hatta sevimli olmasından kaynaklı da pek fazla sevilmez. Ortaokul hayatı bu sebeple onun için eziyet gibi geçmiştir. Fakat şimdi lisede ve her şeye yeniden başlaması için bir şansı mevcut.

6. Sakurasou no Pet no Kanojo

Sevgi ve romantizmin apayrı bir boyutta işlendiği bir animedir. Dizi ilk başlarda sizi yanlış yorumlamaya, yanlış düşünceler içerisine girmeye sürükleyebilir lakin bu düşünceleri göz ardı edip izlemeye devam ettiğiniz takdirde klişelerden uzak, etkileyici bir hikayenin varlığının farkına varabilirsiniz. Handa Sorata, kedilere karşı apayrı bir ilgi duyan, onların sokaklarda yaşamasını istemeyen hatta bu sebeple kaldığı yurttan kovulan genç bir kızdır. Artık tek seçeneği kedileri ile beraber yaşayabileceği bir yer bulmaktır. Ve kalacağı yerin adı Sakurasou’dır. Kendisi gibi garip alışkanlıkları ve huyları olan gençlerin, insanların kaldığı bir yerdir.

5. Golden Time

Belki bu anime dizisini şuana kadar hiç duymamış olabilirsiniz veyahut görüp önemsememiş olabilir fakat size diyebilirim ki Golden Time, yetişkinler için romantik animeler kategorisi içerisinde şuana kadar yapılmış en gerçekçi romantik anime olabilir. Size sadece bir ilişkinin iyi yönlerini veyahut göz boyayıcı yönlerini yansıtmıyor aynı zamanda ilişki içerisinde mücadele verilen durumları ve ilişkiye has karmaşık durumları da yansıtıyor. Tada Banri, şehirdeki kolejde hukuk eğitimi görmeye başlayacak olan genç bir erkektir. Fakat okula ilk gideceği gün, yolu bilmediğinden dolayı kaybolur. Neyse ki karşısına kendisiyle aynı durumda olan Mitsuo Yanagisawa çıkar. Kısa bir süre sonra ise Kaga Kouko adında güzel bir belirir ve Mitsuo’ya bir demet çiçek verir. Kouko, çocukluğundan beri Mitsuo’ya âşık bir kızdır. Fakat Mitsuo, Kouko’dan uzak durmaya çalışır hatta bu sebeple Tada ile aynı okula yazılmıştır.

4. Clannad

Clannad ve Clannad After Story dizileri belki şuana kadar çıkmış olan en iyi dramatik romantizm içerikli animeler diziler olabilir. Aşk ve ilişki konularına pembe panjurlu bir evin balkonundan bakmayanlar birebir diyebilirim. Sizi içten etkileyecek bir hikâye ve beraberinde bolca romantik anlar barındırmaktadır. Hikâye hakkında bilgi verdiğim takdirde spoiler verme ihtimalinin yüksek olmasından kaynaklı, size direk izlemenizi tavsiye ederim.

3. Special A

Aşk ve sevgi duygularını yoğun şekilde şahit olacağınız, ilginç bir romantik komedi anime dizisidir. Âşık olan kişi sayısı sadece 2 veyahut 4 değil, bu dizide tüm karakterler âşık. Adeta hepsi aşk sarhoşu olmuştur. Her bir karakterin kendisine has hikâyesi mevcuttur. Özetlemek gerekirse dizide tek bir hikâye değil birden çok hikâye izleyeceksiniz.

2. Kimi ni Todoke

Birçok insan bu dizi hakkında ilk izlenimleri elde ettikten sonra diziyi izlemeyi bırakıyor. Lakin size diyebilirim ki bu dizi anime aşk filmleri ve dizileri arasında nadir bir parçadır. Nasıl ki bir bir kitabı kapağına göre yargılamamak gerekiyorsa bu diziye de o şekilde yaklaşmalısınız. İzlemeye devam etmeli ve hikâyenin sizi çeşitli duygularla harmanlanmış kendisine has dünyasına sürüklemesine izin vermelisiniz.

1. Tonari no Kaibutsu-kun

Benim listemin ilk başında Tonari no Kaibutsu-kun bulunuyor. Henüz oldukça yeni bir dizi lakin kısa süre içerisinde izleyici sayısı büyük oranda artış gösterdi. Adeta harika bir romantik anime dizisi olmak için gerekli olan tüm kriterleri yapısına barındırıyor ve izleyiciyi daha ilk bölümden kendisine bağlıyor.  Benzersiz bir aşk hikâyesi barındıran bu dizinin konusu hakkında bilgi vermek istemiyorum, sadece demem o ki; izlemelisiniz!

Az Bilinen Romantik Animeler

 • Hal
 • Tamako Love Story
 • Mimi wo Sumaseba
 • Kaze Tachinu
 • The Garden of Words

Filmlerde konu hakkında bilgi vermek biraz risk arz edebilir. Özellikle en iyi anime filmleri üzerine bir liste söz konusuysa, bence film direkt olarak izlenilmelidir. İlk sıradan başlayıp tüm hepsini zevkle izleyebileceğinizi garanti edebilirim.

Yazıyı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz