Akıllı telefonlara indirilebilen navigasyon uygulamaları sayesinde artık her sokak başında birini durdurup adres veya yol sormak çok eskilerde kaldı. Kolay kullanılabilen, anlık güncellemelerle gerçek verilere dayanan sonuçlar veren navigasyon uygulamaları, her arabada olmasına alıştığımız basılı haritaların da gözden çıkarılmasına sebep oluyor. 

Mobil cihazlara indirilerek kullanılan navigasyon uygulamaları araç navigasyon programı olarak sürücülere büyük bir kolaylık sunuyor. Akıllı telefonlar aracılığıyla kullanılabilen navigasyon uygulamaları doğru rotayı gösterdiği gibi trafik durumunu da gözden geçirerek kullanıcıya hedefe giden en hızlı rotayı öneriyor. Seyir sırasında da alternatif yollarda rahatlama olması halinde rota güncelleyen navigasyon programları bir diğer adıyla harita uygulamaları bu özellikleriyle sadece yol göstermiyor, zamandan da kazanç sağlıyor.

En İyi Harita Uygulamaları

Kullanıcısına hiç tanımadığı bir yolda dahi güven uyandıran, kısa rotaları belirleyerek yakıt tasarrufu imkanı yaratan en iyi harita uygulamaları aynı zamanda zamandan da tasarruf sağlıyor. Akıllı telefonlara indirilen navigasyon uygulamaları bulunduğunuz şehri, yaşadığınız bölgeyi daha iyi tanımanıza olanak sağlayarak etrafınızdaki benzin istasyonu, eczane, hastane, alışveriş noktası gibi mekanlar hakkında da bilgi sahibi olmanıza yardımcı oluyor.

Trafik uygulaması diye de bilinen navigasyon uygulamaları sağladığı faydalar nedeniyle çok sayıda kullanıcı tarafından indiriliyor. İlgi bu kadar yüksek olunca da piyasaya çıkan yeni uygulama sayısı her geçen gün hızla artıyor. O kadar çok uygulama var ki işinizi kolaylaştıracak ve doğru veriyle maksimum fayda alacağınız uygulamayı seçebilmek giderek daha da zorlaşmaya başlıyor. 

GPS programı

GPS ile yol bulma imkanı sunan GPS programı yani uydu aracılığı ile konum belirleme sistemi pek çok kullanıcı tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Özellikle dağcılar, kampçılar, yürüyüş yapanlar, bisiklet sürücüleri gibi outdoor sporlarıyla ilgilenenler GPS programı kullanarak sürekli iz kaydı almayı bir güvenlik tedbiri olarak görüyorlar. 

İnternetsiz Navigasyon Uygulamaları

Akıllı telefonlar için geliştirilmiş, internet bağlantısını kullanan trafik uygulaması çeşitleri bir hayli fazla. Ancak internet bağlantısı kesildiğinde yol bulmak için çaresiz kalmak istemeyen kullanıcıların büyük bölümü internetsiz navigasyon uygulamalarına daha ilgili gözüküyor.

Çevrimdışı navigasyon avantajı bulunan uygulamalar en iyi trafik uygulaması listelerinde de mutlaka bir adım daha öne çıkıyor.

En İyi Navigasyon Uygulaması Tavsiyeleri

Yaygın kullanım alanı bulunan ve tüm dünya ülkelerinde popüler olan navigasyon uygulamaları her geçen gün artan sayılarıyla biraz kafa karıştırıcı olabiliyor.

Akıllı telefonunuza indirebileceğiniz en faydalı seçenekleri en iyi navigasyon uygulaması listemizde bulabilirsiniz. Tavsiye listemizde yer alan uygulamaları gözden geçirerek sizi yarı yolda bırakmayacak navigasyon uygulamasına en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. 

Google Maps

google maps navigasyon

Arkasında yatan sağlam yazılım desteği sayesinde Google Maps tüm ülkelerde en yaygın kullanılan uygulamalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Kullanıcıya sadece navigasyon uygulaması olarak değil alternatifler sunan bir rehber olarak da fayda sağlayan Google Maps uygulaması Google Haritalar adıyla hizmet veren Türkçe sürümüyle ülkemizde de en çok kullanılan uygulamaların başında geliyor.

Sizi konumla takip eden uygulama karşınıza çıkacak mekan alternatiflerini iletiyor, ilk defa gittiğiniz bir yerde bile kolaylıkla hastane, market, otel gibi yerleri elinizle koymuş gibi bulmanızı sağlıyor.

Kullanıcı desteği sayesinde geliştirilen çift yönlü uygulamada bu mekanlara dair paylaşılan yorumları inceleyebilir, fotoğraflara bakabilirsiniz. Siz de bulunduğunuz yerler hakkında öneri, yorum ve değerlendirme yapabilirsiniz. Eğer gideceğiniz yere dair rotanızı önceden belirleyerek akıllı telefonunuza indirirseniz sürekli internet ihtiyacı duymadan Google Maps uygulamasını kullanarak internetsiz navigasyon çözümü de üretmiş olursunuz. 

Yandex Navigasyon

yandex navigasyon

Türk kullanıcı tarafından giderek daha yaygın kullanılmaya başlanan navigasyon uygulamalarından bir diğeri de Yandex Navigasyon uygulaması.

Sürücülere sağladığı kolaylıklar ve sürekli geliştirilen yazılımı sayesinde ülkemizde en popüler navigasyon uygulamaları arasında yer alan Yandex Navigasyon, canlı trafik verileriyle navigasyon işlevini bir araya getirerek sürüşte keyifli ve güvenli bir dost olmayı başarıyor.

Kullanıcı verilerini toplayarak doğru ve güncel uyarılar yapan uygulama sesli komutla da kullanılabildiği için seyir sırasında gözünüzü yoldan ayırmanıza gerek kalmıyor. Rota takip edilirken ilerde oluşan aksaklıkları anında ekrana yansıtan uygulama alternatif yollarda daha rahat bir trafik oluştuğunda da bunu kullanıcıya bildirerek konforlu bir kullanım sağlıyor. Yandex Navigasyon ile yaşadığınız şehrin haritasını telefonunuza indirip internet olmadığı koşullarda dahi çevrimdışı GPS hizmeti alabilirsiniz. 

Sygic GPS Navigasyon

sygic navigasyon

GPS navigasyon hizmetinin en popüler uygulamalarından biri olan Sygic, Rota Planlayıcı hizmetiyle birlikte çevrimdışı kullanım imkanı da sunuyor.

Online harita yazılımı olan Sygic Maps geliştirilen bunun gibi özellikleriyle seyahate çıkacak olanlara ekran başında oturup önceden program yapabilme avantajı sunuyor. Dilerseniz bilgisayarda hazırladığınız seyahat planını akıllı mobil cihazınıza gönderebilir veya yolculuğu birlikte yapacağınız kişilerle paylaşabilirsiniz. 

Polaris Navigasyon

polaris navigasyon

Eğer outdoor faliyetlerle ilgileniyor ve sık sık doğada yol bulmak ihtiyacı duyuyorsanız Polaris Navigasyon uygulamasını da denemenizi öneriyoruz. Android akıllı cihazlar için ücret ödemeden indirme imkanı sunan uygulama birden çok harita kullanarak işini şansa bırakmamayı başarıyor.

Google Maps, OpenStreetMaps, MapQuest ve Cycle Route gibi önemli haritaları bir arada kullanan uygulamada dilerseniz haritanın kaynağını kendiniz seçebilir ve rota kaydedebilirsiniz. İnternetsiz GPS kullanımına da uygun olan uygulama aracılığıyla harita saklayabilir, SMS veya elektronik posta ile konum gönderebilirsiniz.

Yazıyı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz