Macera, dram, gizem ve aksiyon içeren kıyamet konulu filmler en sevilen filmlerden olmayı başarıyor. Hastalık, felaket, yabancıların istilası gibi türlü sebeplerle dünyanın sonunun gelmesi ve ardından yaşanan hayatta kalma mücadelesinin konu olduğu bu filmler büyük ilgi görüyor. 2020 senesinde başlayan pandemi süreci ile daha çok talep gördüğünü söylemenin mümkün olduğu bu türün en iyileri arasında yer alan filmleri sizler için derledik.

En İyi Kıyamet Filmleri

Dünyanın sonunu konu alan kıyamet filmleri yüksek dozda gerilim içeren sahneleriyle izleyiciyi nefessiz bırakıyor. Gizem, korku gibi ögelerle zenginleştirilen, insanın yaşananlar karşısında hayatta kalmak için yapabileceklerinin sınırlarını nasıl zorladığını da ekrana taşıyan kıyamet filmleri özellikle bu türü sevenler tarafından sıkı takip ediliyor. Eğer kıyamet filmlerine ilgi duyuyorsanız en iyi kıyamet filmleri listemizde izlemek isteyeceğiniz pek çok seçenek bulabileceğinizden eminiz.

I Am Legend (2007)

 • Oyuncular: Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan
 • IMDb Puanı: 7.2
 • Süre: 1 Saat 41 dakika

I Am Legend konu: Robert Neville ismindeki bilim insanı dünyaya yayılan bir virüsün ölümcül etkisinden kurtulmayı başarsa da virüsü yok etmeyi başaramamıştır. New York’ta geçen hikayede bu bilim insanı virüse karşı sahip olduğu bağışıklık sayesinde üç yıl boyunca hayatta kalan başkalarına ulaşabilmek için çabalar. Kendi bağışıklığını kullanarak virüsün etkisini yok etmeyi denemek isteyen Neville için zaman hızla tükenmektedir…

Resident Evil (2002)

 • Oyuncular: Milla Jovovich, Michelle Rodriguez, Ryan McCluskey
 • IMDb Puanı: 6.7
 • Süre: 1 saat 40 dakika

Resident Evil konu: Genetik araştırmalar yapan Umbrella Corporation adındaki bir şirket tarafından yönetilen Hive ismindeki laboratuvarda T-virus adında bir virüs yaratılır. Virüs bir hırsız tarafından çalınmasının ardından laboratuvar binasına ve ardından da bölgeye yayılmaya başlar. Bir yapay zekaya bulaşan virüs hızla etki göstererek civardakiler üzerinde etki göstermeye başlar. Virüsü temizlemek için kurulan ekibin başarılı olmak için bu virüsün etkisiyle zombiye dönüşen insanlar ve aynı zamanda yapay zekayla kıyasıya mücadele etmesi gerekecektir. Bu ilk filmin ardından çok sayıda devam filmi çekilen Resident Evil, Türk izleyici tarafından Ölümcül Deney adıyla tanınıyor.

The Day After Tomorrow (2004)

 • Oyuncular: Dennis Quaid, Jake Gyllenhaal, Emmy Rossum
 • IMDb Puanı: 6.4
 • Süre: 2 saat 4 dakika

The Day After Tomorrow konu: Antarktika’da kopan büyük bir buzul korkunç bir afetin de başlangıcıdır. İklim bilimi alanında uzman olan Jack Hall, dünyanın farklı noktalarında yaşanan iklim değişikliklerinin yarattığı felaketleri de izleyerek hızla buzul çağına doğru girildiğini fark eder. İnsanlar hayatta kalabilmek için sıcak bölgelere doğru akın etmeye başlasalar da buzul çağının etkileri hızla ortaya çıkmaya başlamıştır. Hall, her şey olup biterken New York’tan çıkmayı başaramayan oğlu ve arkadaşlarını donmaktan kurtarmak için canı pahasına mücadele edecektir. 

Snowpiercer (2013)

 • Oyuncular: Chris Evans, Jamie Bell, Tilda Swinton
 • IMDb Puanı: 7.1
 • Süre: 2 saat 6 dakika

Snowpiercer konu: Bir deneyin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından büyük bir felaket yaşanır ve dünya buzul çağına girer. Yaşam koşullarının ortadan kalktığı dünyada hayatta kalanlar kesintisiz güç kaynağına sahip olduğu için dünyanın çevresinde dönüp duran bir trene sığınırlar. Fakat bu sığınak bazıları için büyük bir esaretin de sebebi olacaktır. İnsanların sınıf ayrımlarına tabii olduğu bu yeni düzen eşitlik ve adalet açısından bekleneni sağlayabilmekten oldukça uzak kalacaktır… 

The Road (2009)

 • Oyuncular: Viggo Mortensen, Charlize Theron, Kodi Smit-McPhee
 • IMDb Puanı: 7.2
 • Süre: 1 saat 51 dakika

The Road konu: Cormac McCarthy’nin Pulitzer ödüllü kitabından sinemaya aktarılan film, kitabın yakaladığı başarıyı sinema sahnesinde yakalamayı başaran önemli eserlerden biri. Nükleer dönem öncesi ve sonrası arasındaki farkları da göz önüne seren kasvetli bir film olan The Road, bir baba ve oğlunun yaşadıkları ruhsal değişimleri de irdeleyerek yaşam mücadelelerine odaklanıyor. Kendi ırkının akla gelmedik tehditleri arasında ellerindeki tüfekle yol alan ikili Amerika kıyılarına ulaşmak için mücadele ederken aynı zamanda insanlıklarına sahip çıkmaya çabalamaktadırlar.

28 Days Later (2002)

 • Oyuncular: Cillian Murphy, Naomie Harris, Christopher Eccleston
 • IMDb Puanı: 7.6
 • Süre: 1 saat 53 dakika

28 Days Later konu: Araştırma laboratuvarındaki hasta şempanzeden yayılan ölümcül bir virüs nedeniyle İngiltere korkunç günler yaşamaktadır. Sağlıklı kişilerin hayatta kalmak için toplandıkları sığınakta da işler yolunda gitmemektedir. Virüse çare bulmak isteyenlerin hem virüsle hem de virüsün etkisinde olanlarla savaşarak ülkeyi kurtarmaktan başka şansı yoktur… 

28 Week Later (2007)

 • Oyuncular: Jeremy Renner, Rose Byrne, Robert Carlyle
 • IMDb Puanı: 7.0
 • Süre: 1 saat 40 dakika

28 Week Later konu: 28 Day Later sonrası çekilen 28 Week Later oldukça başarılı bir devam filmi. Gerilimin üzerine korku ögeleri de eklenerek çekilmiş olan film, salgın sonrası yaşamın yeniden normale döndüğü günlerde başlıyor. Birleşik Krallık çevresinde etkili olan virüs kontrol altına alınmış, insanlar eski yaşamlarına dönmeye başlamışlardır. Londra2nın eski düzenine dönebilmesi için Amerikan ordusu da destek vermektedir. Ancak virüsün tekrar ortaya çıkmak için doğru zamanı beklediğinden haberleri yoktur. Danny Boyle tarafından çekilen ilk filmin beş yıl sonrasında izleyiciyle buluşan 28 Week Later, Juan Carlos Fresnadillo imzasını taşıyor.

Diğer film önerilerimize de göz atabilirsiniz:

Yazıyı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz