Ülkemizde yapılan bir düzenleme ile internet kullanıcılarına yönelik Adil Kullanım Kotası (AKK) ve Adil Kullanım Noktası (AKN) adını taşıyan iki uygulamaya son verildi. Belli bir kota üzerine çıkıldığında alınması üzerine anlaşılan hızın düşmesine neden olan bu uygulama 31 Aralık 2018 tarihinden itibaren sona erdi.

Her türlü iş için günün akışı içinde yoğun kullanılan internet bağlantısının hızlı olması hayatımızı kolaylaştıran bir etkenken bu kotanın uygulandığı dönemde çok kullanıldığı için kısa süre içinde hızın düşmesi epey can sıkıcı olabiliyordu. 

Uygulama sonrası internet bağlantıları fiyat açısından biraz yükselmiş olsa da kullanıcı hızlı internet kullanımından memnun gözüküyor.

Normal İnternet Hızı

İnternet servis sağlayıcılar tarafından tüketiciye sunulan çoğu internet paketinde internet hızı olarak 8, 16, 25 veya 50 Mbps gibi seçenekler sunuluyor. Bu hızlar arasında kafası karışan tüketici normal internet hızı konusunda kararsız kalabiliyor. Kişinin kendi kullanım alışkanlıklarını değerlendirerek ihtiyaç duyabileceği hızı hesaplayabilmesi mümkün aslında. 8 Megabit ile 1 Megabayt oluşturulabildiğini düşünürsek; 1000 Mbps bağlantı ile 1GB’lık dosyayı 8 saniyede indirebilirsiniz.

Eğer interneti, dosya yüklemeniz gereken bir iş için kullanacaksanız o noktada alacağınız paketin Download hızı kadar Upload hızını da değerlendirmeniz gerekir.

Online Hız Testi Yapmak

AKK kaldırıldıktan sonra hızı düşmeden kullandığımız internet paketlerimiz tüketici memnuniyeti yaratmış olsa da bazı hallerde taahhüt edilen hızda internet alamadığımızı söyleyebiliriz. İnternet sağlayıcı firmanızın bulunduğunuz konumdaki alt yapısı nedeniyle, internet bağlantınız beklediğiniz hıza ulaşamıyor olabilir. Bunu kontrol etmek için internet hız testi yaparak durumu gözden geçirebilmeniz mümkün.

İşlem sonucunda karşınıza hız testi yüksek ama internet yavaş gibi bir sonuç çıkabilir, bu durumda da servis sağlayıcınız ile irtibata geçip modem kontrolü isteyebilir, internete girdiğiniz cihazın ayarlarını kontrol edebilirsiniz. 

En İyi İnternet Hız Testi Siteleri

İnternet hızınızın durumunda şüphe ediyorsanız internet indirme ve yükleme hızını ölçebilirsiniz. Hızınızı test etmenizi sağlayacak pek çok online servisin yanı sıra akıllı cihazlarınıza yükleyebileceğiniz uygulama da mevcut. İnternette kısa bir araştırma ile pek çok servise erişmeniz mümkün ancak en doğru sonucu alabilmek için biraz seçici olmak gerektiğini hatırlatalım hemen.

Arama motorlarında internet speed test diye arattığınızda da karşınıza çok sayıda seçenek çıkacaktır, bu da biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bir kaç speed test deneyip farklı sonuçlar alarak iyice kararsız kalmanız da mümkün elbette.

Bütün bunlarla uğraşmadan internet hızınızı en doğru şekilde test edebileceğiniz en iyi internet hız testi seçeneklerini sizler için araştırarak bu yazı altında bir araya topladık.

BTK Hız Testi

btk hız testi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun sunduğu hizmetlerden biri olan BTK Hız Testi, anlık gecikme süresi, veri yükleme ve veri indirme hız değerlerini en doğru şekilde ölçebilmenize imkan sağlıyor. IOS ve Android işletim sistemleri için tasarlanmış uygulamalara yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

Türk Telekom Hız Testi

türk telekom hız testi

Bir internet sağlayıcısı olan Türk Telekom, kullanıcılarına kendi sitesi üzerinden internet hızlarını test etme imkanı sunuyor. Sadece Türk Telekom kullanıcıları değil, tüm internet kullanıcıları buradan internetinin hızını ve değerlerini görebiliyor.

SpeedSmart

speedsmart

Hem internet sitesi aracılığıyla hem de uygulama desteğiyle internet hızınızı ölçebileceğiniz platform üyelik sistemiyle verilerinizi saklayıp kıyas yapabilme imkanı da sunuyor. Dilerseniz internet sitesi, dilerseniz mobil cihazlarınızdan uygulama desteği ile çok kısa bir süre içinde hızınızı test edebilirsiniz.

TurkNet Hız Testi

turknet internet hız testi

Hızını ölçebileceğiniz bir diğer platform TurkNet Hız Testi en iyi alternatifler arasında yer alıyor. Site, linke tıklayıp, siteye girmeniz ve testi başlat yazısına tıklamanızdan kısa bir süre sonra size anlık gecikme süresi, veri yükleme ve veri indirme hız değerlerini gösteriyor. 

OpenSpeedTest

open speed test

İnternet sitesinden hız ölçümü yapabileceğiniz bir servis olan OpenSpeedTest, çok hızlı sonuç veren bir platform. Sitesi oldukça basit olan OpenSpeedTest son derece kolay kullanılıyor ve çabuk ölçüm yapıyor. Start butonuna tıkladıktan hemen sonra ölçüm sonuçlarınızı listeleyen siteye yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

Xfinity Speed Test

xfinity internet hız testi

Son derece başarılı bir başka speed test internet sitesi olan Xfinity Speed Test, web tabanlı bir platform. Comcast servis sağlayıcısının hız testi olan platform sadece internet sitesi üzerinden kullanılabiliyor. Mobil cihazlar için geliştirilmiş herhangi bir uygulaması olmayan sitede, mobil cihaz ölçümü için de internet sitesinden faydalanabilirsiniz. Siteye girdikten sonra Start Test yazısına tıklayarak detaylı bir rapor alabilirsiniz.

Ookla Speedtest

speedtest ookla

En bilinen hız test sitelerinden biri olan Ookla Speedtest, pek çok farklı kanaldan hız testi yapabilmenize imkan sağlıyor. İster platformun internet sitesi üzerinden ister geliştirilmiş IOS, Android veya MAC uygulamaları üzerinden internet hızınızı test edebilirsiniz. Siteye girdikten sonra karşınıza çıkan “Go” butonuna tıklayarak en stabil sonuçlara kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Fast.com

fast internet hızı testi

Ülkemizde de çok kullanıcısı olan speed test uygulaması olan Fast.com oldukça hızlı sonuç veren bir platform. Siteye girdiğiniz anda internet hızınızı ekranda görüp dilerseniz daha fazla bilgi göster butonunu tıklayarak ölçümünüzün detaylarına ulaşabilirsiniz. Hem internet sitesi hem de mobil uygulamalar ile akıllı cihazlarda da kullanılabilen Fast.com’un Netflix tarafından desteklendiğini de hemen hatırlatalım.

Yazıyı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz