İş şartlarının ağırlaşmasıyla birlikte insanların kişisel ihtiyaçları için zaman ayırabilmesi de zorlaştı. Bu durumu değerlendirerek gelişen hazır yemek sektörü günlük öğünlerin dışarıdan satın alınmasına hizmet ediyor. Hemen her çeşit yiyecek ve içecek ürününün hemen tüketilmeye hazır halde evlere servis ediliyor olması da sektörün devamlılığını ve müşteri sadakatinin oluşmasını sağlıyor. Yiyecek içecek sanayinin en çok konuşulan hizmet alanlarından birisi de insanların yemek sorununa en hızlı yanıtı veren Fast Food zincirleri oluyor. Tüketicinin çabucak benimseyip düzenli olarak alışveriş yaptığı Fast Food zinciri restoranlarına neredeyse her köşe başında rastlamak mümkün.

Fast Food Ne Demek?

Az sürede pişirilerek hızlıca servis edilen veya paket haline getirilmiş olarak alınan ürünlerin satıldığı restoranlara Fast Food restoranları diyoruz. Hamburgerler, sosisli sandviçler, tavuk kızartmalar, pizzalar gibi aklınıza gelebilecek pek çok ürünün satıldığı Fast Food yani “hızlı yemek” restoranları Amerika’dan başlayarak tüm dünyada ilgi görür hale gelmiş durumda. Genellikle bayilik yani franchise sistemiyle gelişen ve yayılan bu restoran tipi ortak standartların tüm şubelerde uygulanmasıyla müşteri üzerinde de bir güven uyandırmayı başarıyor.

En Büyük Fast Food Zincirleri

Alışveriş merkezlerinin yiyecek katlarında, popüler caddelerin üzerinde, üniversite kampüsleri gibi kalabalık genç nüfusun yaşadığı yerlerde karşımıza sıklıkla çıkan Fast Food zincirleri global olarak markalaşmayı başaran dev bütçeli birer işletme aslında.

Dünyanın en popüler ve en büyük Fast Food zincirleri arasında bulunup ülkemizde de en sevilen markaları sizler için derledik. İşte en büyük Fast Food markaları:

McDonald’s

mcdonalds

Milyonlarca insana hizmet veren dev bir Fast Food zinciri olan McDonald’s ülkemize de ilk gelen markalardan olma ayrıcalığını taşıyor. 120 kadar ülkede farklı büyüklükte 35binden fazla satış noktası bulunan bu başarılı Fast Food zinciri hamburger severlerin favoriler arasında yer alıyor.

Hamburger ve yan ürünleri konseptiyle hizmet veren McDonald’s dünyanın her noktasında insana kendisini sanki evinde gibi hissettiren tanıdık standardını korumayı başarıyor.

Burger King

burger king

Bir diğer dev Fast Food zinciri olan Burger king, alanında Mc Donald’s’ın en büyük rakiplerinden biri. Amerikan menşeili bir marka olan Burger King 80’in üstünde ülkede ve 15bine yakın şubesiyle hizmet veriyor. Hamburger seçenekleriyle eşleştirilebilecek içecekler, dondurmalar ve dondurmadan yapılan içecekler sunan marka gelen taleplerle ürün çeşitlerinde de farklılık yaratabiliyor.

Yenilenen burgerleri ve müşteriyi teşvik eden kampanyalarıyla güncel kalmayı başaran Burger King ülkemizde de en sevilen hamburger restoranlarının başında geliyor.

Subway

subway

Gene Amerika menşeili bir marka olan Subway’de sıra. Sandviç kültürü üzerine hizmet veren marka her damağa hitap eden, lezzetli ve taze sandviçleriyle öne çıkıyor. Hızlı bir süreçle kendisini ispatlayan ve yaygınlaşan Subway, 100’ün üzerinde ülkede 45bine yakın satış noktasına sahip.

Bu sayılarıyla en çok bayiye sahip Fast Food zinciri olan Subway her geçen gün daha fazla yere ulaşıp satış alanını geliştirerek yola devam ediyor.

Pizza Hut

pizza hut

Fast Food zincirlerinin en başarılı isimlerinden biri olan Pizza Hut, lezzetli pizzalarıyla bu sektördeki yerini korumayı başarıyor. Arkasında gıda sanayiinden dev bir markanın da desteği olan Pizza Hut bu avantajıyla da sadece Amerika’da 6000 civarında acentesi bulunuyor.

Amerika dışında hizmet verdiği 93 ülkede, 5binin üzerinde restoranı olan Pizza Hut 1958’den beri pizza konusundaki iddiasını sürdürüyor.

KFC

kfc

Dünyanın en büyük Fast Food zincirleri arasında 2. Sırayı alan Kentucky Fried Chicken, kısaca KFC adıyla anılıyor. Adını 1930’da ilk restoranını açtığı Kentucky’den alan ve Harland Sanders tarafından kurulan marka günümüzde 120 kadar ülkede ve 19 bine yakın noktada hizmet veriyor.

Kızarmış tavuk ve ürünleriyle Fast Food zincirleri arasında yer alan KFC, ürünlerini hazırlarken kendine özel bir sosla terbiye ettiği tavuklarının lezzeti konusunda oldukça iddialı. Her gün milyonlarca kişiye hızlı ve hazır yemek konusunda çözüm sunan KFc ülkemizde de en beğenilen Fast Food zincirleri arasında bulunuyor.

Arby’s

arbys

Hızlı sandviçleriyle Fast Food restoranları arasında önemli bir yere sahip olan Arby’s, muhteşem menüleriyle herkesin takdirini kazanıyor. 1964 senesinde kurulan Arby’s bu alanın en öncü markalarından biri olarak da öne çıkıyor. Amerika’da 3400’den fazla satış noktasında hizmet veren Arby’s bu alan dışında 3000’e yakın franchise ile dünyanın pek çok ülkesinde tanınıyor.

Lezzetli sandviçleri ve yan ürünleri ile tüketiciye servis yapan marka her geçen gün alandaki satış hacmini de büyütüyor.

Starbucks

starbucks

Kahve konusunda tüm dünyada tanınan bir Fast Food zinciri olan Starbucks dünyanın en büyük 3. Fast Food markası oluyor. Kahveyle birlikte atıştırılacak ürünleriyle de ilgi gören Starbucks 1971 senesinden beri faaliyet gösteriyor.

Dünyanın en büyük kahve zinciri olan marka 65’ten fazla ülkede 21bine yakın şubeye sahip.

Dunkin’ Donuts

donuts

Kahve ve donuts alanında çok popüler bir marka olan Dankin’ Donuts 1950 senesinden beri hizmet veriyor. Dünya genelinde 120.000 işçisiyle en büyük Fast Food markalarından da biri oluyor.

Zaman içinde Donuts ismi ve ürünlerinin kahvesinin önüne geçmesinden dolayı bir yeniliğe giden, satışlarına Dunkin adıyla ve DNKN kısaltmasıyla devam eden marka müşteri sadakati konusunda da başarıyı yakalamış gözüküyor.

Domino’s Pizza

dominos pizza

Geçmişi 1960 yılına kadar uzanan Domino’s Pizza da Amerika’dan tüm dünyaya yayılan Fast Food zincirlerinden. Günümüzde 85’in üstünde ülkede neredeyse 20 bine dayanan servis noktasıyla öne çıkan marka ülkemizde de 1996’dan beri faaliyet gösteriyor.

Yazıyı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz